Pod baldachimem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pod baldachimem

 

Czas czytania: ~3 min


2Er45v0fHtTsUaNaOB1bpFdbs0pTscYSsBA6aEIxMmtFCaSWV3jZQG4lZEHf_centre-pompidou-metz-9.jpeg
Najbardziej znane francuskie instytucje kulturalne postanowiły rozszerzyć krąg oddziaływania poza Paryż. W Lens na południu Francji powstaje zaprojektowana przez SANAA filia Luwru, na wschodzie zaś – w Metz – działalność rozpoczął oddział Centre Pompidou. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 12 maja 2010 r. 33 lata od momentu powstania, najsłynniejsza francuska instytucja zajmująca się sztuka i kulturą współczesną doczekała się „potomka”.
Ktgj3qmDHagTIIPPgo208MrzWOOugnLsZQWDaHUguvOQ2LT9OLCSKwvSj9UU_centre-pompidou-metz.jpeg
Konkurs na projekt siedziby Centre Pompidou-Metz został rozstrzygnięty w grudniu 2003 r. Zwyciężyła w nim koncepcja japońsko-francusko-angielskiego zespołu Shigeru Bana, Jeana de Gastinesa i Philipa Gumuchdjiana. Budowa rozpoczęła się trzy lata później. Mimo statusu filii paryskiego centrum, nowa instytucja jest w pełni niezależna w kwestiach programowych. Jednocześnie, będzie mogła korzystać z bogatych zbiorów głównej instytucji, która zgromadziła już pond 65 tysięcy prac, tworząc największą w Europie kolekcję sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Zaprojektowany przez Shigeru Bana, Jeana de Gastines i Philipa Gumuchdjiana budynek to modularna konstrukcja zorganizowana wokół centralnego, 77-metrowego masztu i przykryta dachem na planie sześciokąta. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku to 10,7 tysiąca metrów kwadratowych, z czego 5 tysięcy zajmuje przestrzeń ekspozycyjna. Jej imponujące rozmiary umożliwiają prezentowanie bardzo dużych dzieł sztuki i instalacji. Także pozostałe przestrzenie – forum, restauracja na tarasie i ogród – stwarzają możliwości aranżacji wystaw. Oprócz sal ekspozycyjnych, w budynku znajduje się studio przeznaczone na prezentacje performansów, pracownie, audytorium, centrum badań, sale konferencyjne, biura, recepcja, sklep i księgarnia, restauracja i kawiarnia. W przyszłości ma w nim także powstać mediateka.

Shigeru Ban: „Kiedy zwiedzający zbliżają się do budynku, ich droga prowadzi przez ogród i taras, które łączą centrum kulturalne z centrum miasta i stacją kolejową. Budynek ukazuje się im jako otwarta struktura zachęcająca, żeby schronić się pod jej rozłożystym dachem. Chcieliśmy, żeby architektura przekazywała pozytywne emocje i żeby była ściśle związana z otoczeniem. Płynnie przechodzący w ścieżkę taras zaprojektowała Agence Nicolas Michelin Associés we współpracy z Paso Doble. Stworzyli oni także projekt północnego ogrodu o powierzchni 5 akrów, obsadzonego drzewami wiśniowymi. Stąd wiele ścieżek prowadzi zwiedzających do parku. Ogród południowy z kolei Agence Nicolas Michelin Associés zaprojektowała we współpracy z Pascal Cribier. Ma on zupełnie inny charakter – pojawiły się w nim kamieniste „wyspy”, które latem mogą służyć jako dodatkowe tarasy, a także bujna roślinność i brzozy.

Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest dach-baldachim. Jdo budowy jego kratownicowej konstrukcji wykorzystano 18 kilometrów belek z drewna sklejanego w technologii znanej od ponad 100 lat. Cała struktura została zaprojektowana przy użyciu specjalnie stworzonego programu komputerowego, a każda belka była kształtowana osobno, żeby uzyskać wielokierunkowe wygięcia i odpowiednią perforację. Do budowy konstrukcji dachu zastosowano przede wszystkim drewno świerkowe (95%), a oprócz tego – modrzewiowe i bukowe. Wybór materiału nie był przypadkowy – drewno jest bowiem najłatwiej dostępnym i najbardziej naturalnym budulcem. Konstrukcja dachu przykryta jest półprzezroczystym baldachimem z włókna szklanego i tkaniny teflonowej. Membrana ta – o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych – została wyprodukowana przez japońską firmę Taiyo. Chroni ona drewnianą konstrukcję, a jednocześnie przepuszcza do wnętrza światło dzienne, a w nocy jest efektownie podświetlona od wewnątrz.

Zobacz filię Luwru SANAA
v1Jw7jnEKX8uLv6DOdMQPBuF8F4toIWY3zwewzwhUm5td72cZfok5CiBMnFX_centre-pompidou-metz-2.jpeg
MAIrN8gZgs2mf4K9VQbPqab6h76OHi8kItxYzrvXnSmMoSQRuFp1dLVcAlMX_centre-pompidou-metz-3.jpeg
UC7agDJY6hBd2NcrOII4iUtEBaA0NCgKaOhPhE8ZIyiu0i5zoHdqmjwcCOLp_centre-pompidou-metz-4.jpeg
tt3dqcr3bFCWgwL6Q2rcCC8b8nFupExxeUexKA7qQEpCnR1h08Uv5mO4ejiR_centre-pompidou-metz-5.jpeg
EYKesJvcnaqZx63ZMFa0KlLnwpAkfH1LmZBz7zFpjH4nrMmHjQZpKu1QxaBQ_centre-pompidou-metz-6.jpeg
XFvZW154lM2lkoHhKV84q0FYu8QlKDJ0BKO7AX2BEanclkjkzVIpXzhBTQpN_centre-pompidou-metz-7.jpeg
KMDoCR1zWXd378miVa8vgfVfCLXt9bl61YenPmQ3fHYW8U1lhMNQJBXdYzMP_centre-pompidou-metz-8.jpeg
mwadIBWApJAthkeLPXYem6w7OXEsLPr3JS4vk8Ie2WmHjfVQKa8v1fAp0hIm_centre-pompidou-metz-10.jpeg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera