Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czarna Pantera

 

Czas czytania: ~2 min


pnGgOfi9kcOvh4winE7mqj0wMhCdTMmSeYUF86nAkiZIqwejbzidF3msoCMH_mp09-gsarchitects.jpg
Projektanci z austriackiej pracowni GSarchitects ZT-GmbH są przekonani, że architektura powinna opowiadać historie, wyrażać idee, przekazywać treści. Zaprojektowany przez nich budynek głównej siedziby austriackiej firmy MP09 Pachleitner Group w Grazu przypominać ma czarną panterę gotową do skoku. Dynamiczna, drapieżna forma budynku oddawać ma charakter przedsiębiorstwa, które w ciągu kilkudziesięciu lat od powstania z niewielkiego rodzinnego zakładu stało się poważną firmą działającą na skalę światową.
kuMwKTCeIIbnD1xsxRGfFBWUu9tSfwGcBLQkhprPZWUmXQDIedKMiWuuVrDx_mp09-gsarchitects-2.jpg
Budynek głównej siedziby firmy jest z założenia transformacją jej filozofii na formę architektoniczną. W intencji jego projektantów, „Czarna pantera” nie tylko opowiada historię przedsiębiorstwa, ale także ma jej nadać wymiar emocjonalny, przekładając ją na fizycznie i rzeźbiarsko rozpoznawalny, materialny kształt. Usytuowany przy wjeździe do Grazu budynek został także pomyślany jako swoista brama do miasta.
0yo96wcQ6nw0LNXjivuB2f5C0FeY8SGlJ1YHrZM6PR7nLp6nXBaqfclVanoP_mp09-gsarchitects-3.jpg
Planując budowę swojej nowej siedziby głównej Pachleitner Group – firma specjalizująca się w projektowaniu i wprowadzaniu na światowe rynki okularów i biżuterii – we współpracy z Wegraz (lokalną instytucją zajmującą się rewitalizacją tkanki miejskiej), ogłosiły w 2006 r. konkurs na projekt biurowca z częścią przeznaczoną na wynajem, restauracją i sklepem firmowym oraz hotelem. Chcąc przybliżyć architektom swoje oczekiwania wobec charakteru obiektu, organizatorzy pokazali im zdjęcia samolotów, statków i samochodów. Autorzy zwycięskiej pracy – GSarchitects ZT-GmbH – wyprowadzili z tych ilustracji ideę budynku, którego dynamiczna, pełna napięcia, a przy tym elegancka forma kojarzyć się ma z przyczajoną, gotową do biegu czarną panterą.
NIzp5RmZPKQoDi8Ralj9jtsE9VU8tEnLikCgWzemIBbHCbcwQCsIEn9XNVmd_mp09-gsarchitects-4.jpg
Budowa MP09 rozpoczęła się w 2007 r., zakończyła w maju 2010 i kosztowała 32 miliony euro. Wolno stojący budynek powstał w bardzo zróżnicowanym kontekście architektonicznym i urbanistycznym, który tworzą: stadion piłkarski UPC-arena, lodowisko, centrum handlowe Murpark, bloki mieszkalne i domy jednorodzinne. Usytuowany jest bezpośrednio przy tworzącej ring wokół miasta ruchliwej trasie Liebenau, na trójkątnej działce o nachyleniu w kierunku południowo-wschodnim.
kqjitaSRwNct8wCuxUQoI4rSxVfaLXuPAQICZkwkfn3Fl0MpFotLVthYJyeP_mp09-gsarchitects-5.jpg
Ostro cięta, rzeźbiarska bryła pokryta czarną, szklaną okładziną wznosi się nad betonową platformą. Jej charakter zmienia się stopniowo, przechodząc od zwartej formy w głębi działki do dynamicznie rozbitego wspornika zwróconego w kierunku miasta. Wrażenie napięcia podkreślają długie pasy okien. Wnętrza biurowca definiują precyzyjnie dobrane detale, faktury i kilka kolorów, które – podobnie jak specjalnie zaprojektowane meble – tworzą spójną całość z architekturą budynku. Projekt: Głowna siedziba MP09 Uniopt Pachleitner Group („Czarna Pantera”) Lokalizacja: Graz, Austria Powierzchnia działki: 10.940 m² Powierzchnia użytkowa: 14 438 m² Projekt: 2006 Realizacja: 2007-2010 Koszt realizacji: 32.000.000 Autorzy: Danijela Gojic, Michael Gattermeyer, Brigitte Spurej-Jammernegg Biuro architektoniczne: GSarchitects ZT-GmbH Współpraca: Mathias Flacke, Robert Lamprecht, Doris Loidfellner, Werner Maiacher, Ana Ocic, Siegfried Pavel, Peter Rous, Nirmala Salkic, Hubert Schuller, Martha Stieg, Rainer Strele, Eva Zagler Inwestor: Dr. Michael Pachleitner Privatstiftung
Igm58Pz52ZmyPXwJqjVJzrKHxT4XvGzJBc120zI7k0QLMdupuzw6VdAAucB9_mp09-gsarchitects-7.jpg
sd1QpPXlcHsBsR1ZK4bpJkKRiHe4fEfQjt4LPXburadADFmB8wM9My4yifme_mp09-gsarchitects-8.jpg
slqCGKGeEerHWF1pTxr1AEbUkT4FKKsytO6XDBS48vK0mBdOHQ3SoHb5aULu_mp09-gsarchitects-9.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera