Wielce wyciszony - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielce wyciszony

 

Czas czytania: ~2 min


mZLjtf9xhAC5rxirzSmrABBVYUpfhOF532CFMrIHbJzRuEwbXT4Chh9ZBIXq_mdma-bronks-youth-theater.jpg
Fasada budynku jest jak passe-partout. W betonową ramę wkomponowana jest szyba, za którą kryje się sztuka. Tyle że to nie grafika czy rysunek, ale teatr. To Bronks Youth Theatre w Brukseli zaprojektowany przez pracownię MDMA (Martine De Maeseneer Architecten) to jeden z sześciu budynków, które znalazły się w finale konkursu o nagrodę Miesa van der Rohe w 2011 r.
64eNWQ7Uzb6FzurxdHrCgRkiodr8awEjr2UyrJrQPXAe3FtQbq8favzvi2hB_mdma-bronks-youth-theater-2.jpg
Zrealizowany w 2009 r. budynek teatru ulokowany jest w centrum miasta, przy Varkensmarkt (Marcé aux porcs). Jego forma w decydującej mierze została zdeterminowana wymogami akustycznymi. Jak mówią sami architekci, w gruncie rzeczy budynek teatru nie jest niczym innym niż dwoma dużymi pudełkami umieszczonymi jedno w drugim, z zachowaniem marginesu umożliwiającego zorganizowanie komunikacji i odpowiednie wyciszenie sal teatralnych. Prosta jest również organizacja wnętrza – środkową kondygnację zajmują sceny, dolna, częściowo zagłębiona poniżej poziomu gruntu, mieści recepcję, sanitariaty i zaplecze techniczne. Na poddaszu zaś ulokowano część administracyjną i kawiarnię przy foyer.
IuGTlVoIrRshKCLVhK6l4qUsk7MS35qgHbHg2Sklx8ZRGEEILBvAAIp9RPM8_mdma-bronks-youth-theater-3.jpg
Drugim ważnym czynnikiem, który zadecydował o formie budynku, była jego lokalizacja. Jako że powstał on w historycznym centrum miasta, architekci musieli uwzględnić szereg uwarunkowań i ograniczeń – perfekcyjnie dopasować jego wysokość do linii dachów sąsiednich budynków, utrzymać rytm okien i harmonijnie wkomponować fasadę w otaczającą tkankę architektoniczną. W przeciwieństwie jednak do sąsiedniej zabudowy, wśród której przeważają domy mieszkalne, tu architekci musieli pomieścić program publiczny. I chcieli, żeby tę funkcję było widać już na pierwszy rzut oka.
LWrtpt3iPoPtgP3HkGbjT1yY8raNmGnlxr23mPdC0QylhJvouCBn2zPk3XaP_mdma-bronks-youth-theater-5.jpg
W przeciwieństwie do zamkniętej, tylnej elewacji, która chroni salę teatralną, fasada budynku skomponowana z dwóch horyzontalnych pasów przeszkleń ujętych w betonową ramę jest otwarta i transparentna. Cofnięta w głąb ściana sali teatralnej może zostać rozsunięta, co pozwala stworzyć dla spektakli tło w postaci prawdziwego życia ulicy. Ponieważ teatr powstał z myślą o ludziach młodych, ten kontakt z żywą ulicą i miastem jest szczególnie ważny.
oNm6kYl9K3dcCarZegl7Ec4M8xUOICxeb5cQbgEV65XQtv6cODzZzSLp4Hbk_mdma-bronks-youth-theater-6.jpg
Projektując wnętrze teatru, architekci chcieli stworzyć przestrzeń elastyczną i możliwą do adaptacji do różnych potrzeb. Dlatego wprowadzili szereg elementów mobilnych, umożliwiających jej dowolną aranżację. Jest wśród nich umieszczona między dwiema salami ruchoma ściana pokryta z obu stron lustrami i umożliwiająca kierowanie ruchem publiczności, teleskopowa widownia czy mechanicznie podnoszona scena. Mobilne ekrany akustyczne w dużej sali teatralnej umożliwiają jej podział na dwa mniejsze pomieszczenia. Dzięki takiej organizacji przestrzeni, w teatrze mogą być prezentowane jednocześnie dwa spektakle. Część recepcyjna może zostać zaadaptowana na salę warsztatów. Kawiarnia, do której prowadzi osobna klatka schodowa i winda, może funkcjonować niezależnie od teatru. Przez jej przeszkloną fasadę roztacza się widok na plac i nabrzeże. fot: Filip Dujardin, Marie-Françoise Plissart źródło: worldbuildingsdirectory.com Daniela Szymczak
6ezXwDUrmr0RGDf4WJyeBXHTC8PzMRffGinyjCj9PsjbNfHNZfb8llkONb8R_mdma-bronks-youth-theater-ground-floor.jpg
6FBEbejvlEbagp1nfAASw2C2plGUweAdjoTng4bXrRoBx3deljrl0f2Rq7aw_mdma-bronks-youth-theater-level-1.jpg
iLZWSQ18MIepErY9hjnZ85RHlm7Mbpflqyc1m840XNKhTUL4MfErG2kzA8Gq_mdma-bronks-youth-theater-section.jpg
ibMVI7cqk8oB07342BeVhV4c8QGCd99Wo4H1QMC4ggHIfZsbqtZqN2QcDmFX_mdma-bronks-youth-theater-sectioncc.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera