Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biuro bez liftingu

 

Czas czytania: ~2 min


YQNmCRRwDTRpGHWeM7w3zX9wyVKTp6AMiY0yfBYucTbYdV31EzrDPcXrMORD_madrid-hub-offices-chqs.jpg
Dawny warsztat samochodowy ulokowany między dwiema głównymi stacjami kolejowymi w centrum Madrytu przez wiele lat stał pusty. W końcu znalazło się dla niego nowe zastosowanie – został zaadaptowany na centrum biurowe dla przedsiębiorstw działających w sektorze socjalnym. Autorami projektu Madryckiego Centrum Biurowego są architekci z pracowni Churtichaga + Quadra + Salcedo Arquitectos (CH+QS architects).
tmYUYAaJIHhqi8gOc9IpY1UqeiltQ6nAnel7A5YJdAMFAlaS5rgjaIjF2EIn_madrid-hub-offices-chqs-2.jpg
Projektując adaptację budynku wzniesionego w latach 40. XX wieku, architekci postanowili w jak najmniejszym stopniu ingerować w jego oryginalną strukturę. Zamiast całkowicie zmieniać i modernizować wnętrze, zachowali jego surowy, przemysłowy charakter, a także ślady, jakie odcisnął na nim czas. Zostawili więc na ścianach łuszczącą się farbę, wszystkie rysy i zadrapania pokrywając je jedynie warstwą specjalnej żywicy, żeby proces degradacji nie postępował. Gama kolorystyczna nowych elementów została dopasowana do dominującego w hali surowego betonu.
5dHk14kFPaKgpsqfX2AJRJNsVf7bHIXgCtnwx0IbqCQgmFcFwOQruLq9zIHM_madrid-hub-offices-chqs-3.jpg
Celem interwencji było przede wszystkim stworzenie w dawnym warsztacie funkcjonalnej i ekologicznej przestrzeni biurowej. Kluczem do osiągnięcia tego celu stały się dwa hasła: energooszczędność i recykling. Dzięki wprowadzeniu dodatkowej warstwy izolacji oraz systemu ogrzewania i chłodzenia podłogowego, możliwe jest utrzymanie we wnętrzach komfortowej temperatury. Dostęp naturalnego światła do biur zapewnia duży świetlik nad centralną, otwartą salą, która pełni funkcje głównej przestrzeni zebrań, wspólnej pracy i dyskusji. Spokojne warunki dla spotkań o bardziej kameralnym charakterze oraz indywidualnej pracy zapewniają dodatkowe, mniejsze pomieszczenia ulokowane pod antresolą o stalowej konstrukcji i oddzielone od głównej przestrzeni szklanymi ścianami, a także wydzielone za pomocą regałów boksy w bocznej sali.
Ydkmbqzu4xXQZICTBcm6vLpQAm5DkbmIbNI7pS0K2gZTcKf7EPFKniT5USk0_madrid-hub-offices-chqs-4.jpg
Wnętrze centrum biurowego zostało w całości wyposażone meblami z 'recyklingu', niemal żaden sprzęt nie jest nowy. Właściciele i użytkownicy obiektu sami przekazali na jego rzecz zużyte i niepotrzebne meble, w efekcie czego powstał specyficzny wystrój w stylu vintage. Uzupełniają go 'nowe' elementy wykonane z drewnianych skrzyń do transportu owoców. Posłużyły one jako moduły do konstrukcji stołków, stolików na kawę czy regałów. Podłogi w bocznych pomieszczeniach i na antresoli wyłożone są filcową wykładziną zrobioną z pochodzącej z odzysku wełny. Madrid Hub Offices jest nie tylko miejscem pracy, jest także służy organizacji społecznych i kulturalnych wydarzeń adresowanych do okolicznych mieszkańców. Projekt: Madrid Hub Offices Architekci: CH+QS // Churtichaga + Quadra + Salcedo Arquitectos // ayr+chitecture Powierzchnia użytkowa: 350 m2 Koszt realizacji: 145 tys euro Lokalizacja: Madryt Realizacja: 2009 fot: Daniel Torrelló / ayr+chitecture, yatzer.com
AfMaxBEVCTzyocokUhpm9FGODJz4mQVQUv3hFNIqJweKbhbeHbLYREddTZJe_madrid-hub-offices-chqs-5.jpg
byh8SoN7sOJGX4FS4P3LTb9FWUmoZGZUXzypiwNsZFRvSO3UDJOLBSbFEUD1_madrid-hub-offices-chqs-6.jpg
jegCOKN6QJP8cF0tOqP2Z0I2KmnYMGbVN81HzzEhwok4N1FpyFarQgVRIrXl_madrid-hub-offices-chqs-7.jpg
7iQw1Rdm6Ume7ccFpoEtxr9MH5ftbdiOsajsSPtAxiIqcTOskOPBpciTbHOQ_madrid-hub-offices-chqs-8.jpg
wbyunLthg7EF9UUE8DPZlpO0gfXoyyjQgD1SQctcun39DgIXYywS7U6rm2Wv_madrid-hub-offices-chqs-9.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera