Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura nielegalna

 

Czas czytania: ~3 min


XYRF5e8vO2JDDaHf8k29VZIK1jHfNFdj6o5ZMscbmJgvwylevGCFsCGd634m_manuel-herz-legal-llegal.jpg
Dura lex sed lex. Zwłaszcza w Niemczech. I to nawet, jeśli jest ono nie tylko twarde, ale i absurdalne. Jednak i tam zdarzają się wyjątki. Namacalny tego przykład można zobaczyć w Kolonii. W dzielnicy Bayenthal w centrum miasta powstał budynek, który łamie wszelkie obowiązujące przepisy. Na tę 'nielegalną' budowę architekci z pracowni Manuel Herz Architects dostali pozwolenie po dwóch latach negocjacji z lokalnymi władzami.
hlKFkQywYqL738O36TnhdYA6ShkntuW96SDV8vyC8cB4sOAF3LbQOKdw04lt_manuel-herz-legal-llegal-2.jpg
Tym, co skłoniło architektów do nadania budynkowi nietypowej w jego urbanistycznym kontekście formy, była refleksja nad powolnym wyludnianiem się centrów miast. Od lat 60. XX wieku nasila się bowiem tendencja do migracji młodych rodzin na przedmieścia lub do niewielkich podmiejskich miejscowości, w nadziei, że tam uda im się spełnić marzenia o 'spokojnym życiu klasy średniej'. Zastanawiając się nad możliwością powstrzymania tego procesu, architekci uznali, że receptą może być 'przeszczepienie' przedmieść do centrum. Poszerzone ulice i domy o 'podmiejskich' formach mogłyby, według nich, zachęcić cześć potencjalnych emigrantów do pozostania w mieście.
AVTAuQEcEuvoBHWgObGBD8nZoRkUBKTbarOwzT2HfwCQCjsYzvqP1hBwTXFM_manuel-herz-legal-llegal-3.jpg
Chcąc wcielić swój plan w życie, architekci musieli się zmierzyć z szeregiem regulacji prawnych, które właściwie uniemożliwiały jego realizację. Kształt działki o szerokości 5,5 metra i głębokości 25 metrów, w połączeniu ze wszystkimi normami budowlanymi, przepisami przeciwpożarowymi, prawem budowlanym i planami zagospodarowania przestrzeni, a także przepisami wynikającymi z lokalizacji w zabytkowym sąsiedztwie, w precyzyjny sposób definiują, jaki budynek może powstać w centrum miasta. Nudny. Forma podąża za prawem... Architektom pozostaje niewielkie pole do popisu.
pFAhT6ZBAEXtMm1qhWx7oMUzY4GcxjYL5x3AQpF3NhR2D970bpw2eop9LiYQ_manuel-herz-legal-llegal-4.jpg
Chęć zmierzenia się z obowiązującymi przepisami i zwrócenia uwagi na czające się w nich absurdy stała się inspiracją dla formy budynku. Został on podzielony na dwie części – 'legalną' i 'nielegalną'. Pierwsza z nich to prostopadłościenna bryła cofnięta o metr w stosunku do historycznej zabudowy – właściwa bryła budynku, stworzona zgodnie z przepisami prawa i stosująca się do wszelkich reguł, a więc w pełni 'legalna'.
wc93koIHn9PaVIfbDSPPUOs0am5ynrWYZwDDlq8dmZlCMU6haWCira8oyMWy_manuel-herz-legal-llegal-5.jpg
Druga część budynku ma charakter zdecydowanie bardziej 'buntowniczy'. Teoretycznie, w ogóle nie powinno być zgody na jej realizację, ponieważ jej całkowita powierzchnia przekracza maksymalne gabaryty dopuszczone w miejskim planie zagospodarowania. Poza tym, każda powierzchnia fasetowo ukształtowanej bryły rzuca cień na sąsiednie budynki, czego niemieckie prawo zabrania. Ponadto, znaczny fragment obiektu przekracza ustaloną linię zabudowy, wystając ponad sąsiadującą z nim, zabytkową bramę. Fakt, że żadna ze ścian nie stoi pionowo, lekceważy podstawowe, tradycyjne rozróżnienie na fundamentalne elementy architektoniczne: ściany, dach i podłogę. Zignorowane zostały także przepisy przeciwpożarowe. Łamiąc wszelkie możliwe regulacje i zwyczaje budowlane, bryła ta jest po prostu niezgodna z prawem...
c6LlVjPHciHxehtpiyytcXb6Sbg8qvPI9tACi25hpMObpX2tL1tO9XdK47f7_manuel-herz-legal-llegal-6.jpg
Architektom udało się jednak dopiąć swego. Co więcej, udało im się to, choć ani przez moment nie ukrywali faktu, że budynek nie stosuje się do żadnych obowiązujących przepisów. Nawet tytuł projektu – „Legalny/nielegalny” – był ostentacyjnie wydrukowany na wszystkich projektach. Architekci: Manuel Herz Architects Lokalziacja: Kolonia, Niemcy Zespół projektowy: Emmanuelle Raoul, Sven Röttger Konstrukcja: Ove Arup GmbH Powierzchnia: 400 m2
TzpJdR3xwBZXU1yDibBh3qz5tz75izg7mrYTe5hKbCuH0Hl38f5vheJbJ3c1_manuel-herz-legal-llegal-ground-floor.jpg
6rDBoAMmjAYHOjOsgcLQDAeeXHS7NOHTUNPkRg85ZtjOyTdIdWWW8UyhjWE2_manuel-herz-legal-llegal-2floor.jpg
mC7IZzZj9yvA7jIDNByjYRVdkRA6wZazvh8wI2a6uVmWGhgnfh3DPsOiZprj_manuel-herz-legal-llegal-section1.jpg
PBRiyOMaKCqRPJiOVJLQ1NbZCPArb4TeaB2sQeo8iD0kPDg4KSEIxQhq8zeC_manuel-herz-legal-llegal-section2.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera