Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z szufladami

 

Czas czytania: ~2 min


o2ItCY4G8nfv1LbjLD5ku3munEg2WDpqN2CrAff3yo9F0authBdP3UGLBFqf_dom-z-szufladami-1.jpg
Jak komoda z wysuniętymi szufladami wygląda dom, zaprojektowany przez pracownię Van der Jeugd Architecten w holenderskim mieście Almelo.
UVWrlWsIHciYpUjLfUALNulnFHFPMiEdhhdWBFUcPIXDtrbfgWYEQcNYV8c1_dom-z-szufladami-2.jpg
Sugerując się samym opisem, można by pomyśleć, że House Meijer (bo taka jest nazwa domu) to wyjątkowo nieprzyjazna budowla, przypominająca raczej bunkier, a nie dom dla rodziny. Surowy beton jako wyłączny budulec (użyty nawet jako obudowa balkonów), stosunkowo niewielkie okna, pudełkowaty kształt, brak jakichkolwiek dekoracji – wszystko to nie brzmi „przytulnie”. Tymczasem architekci z Van der Jeugd Architecten z tego zestawu motywów wykreowali dom, który wcale nie jest ciężki, jest też pełen światła.
CYCI5OE8DSjOpCDG8ZEPkugSbm87SoL0eOxbYZqkwpcwdjlVmLNYiBQ1Wggb_dom-z-szufladami-3.jpg
Trzypiętrowa willa stanęła na osiedlu, wśród innych jednorodzinnych domów (o dużo bardziej „klasycznych” kształtach), jedną elewacją zwrócona ku niewielkiemu kanałowi. Jak podkreślają architekci, priorytetem przy projektowaniu było osiągnięcie optymalnej równowagi pomiędzy odseparowaniem wnętrza domu od otoczenia, a zapewnieniem mu światła i ładnych widoków z okien. Stąd pomysł na nietypowe balkony.
C8i5VWbXM4O5E8GK3cVchLbNKJYc8OXm5vTSJnyNoluDgtfedhYhBoAbvp2T_dom-z-szufladami-4.jpg
Do złudzenia przypominają one wysunięte szuflady, od frontu są zbudowane z betonu, boki mają jednak już przezroczyste, a brak zadaszenia nad nimi powoduje, że przez balkonowe okna wpada do wnętrza dużo światła. Jednocześnie mieszkańcy mogą, używając balkonów, zachować jednocześnie poczucie intymności. Wnętrze domu – to w dużej mierze otwarta przestrzeń; nawet schody pomiędzy kondygnacjami nie zostały obudowane balustradami. I tu dominuje chłodny beton, przełamany czasem bielą lub szarością aluminium. Zrezygnowano z „ocieplania” wnętrza kolorem tynkiem czy innymi dekoracjami, stawiając na detal – surowe, ale jasne, proste formy, idealnie do tego dopasowane elementy wyposażenia (meble w kuchni czy ceramika w łazience).
MhxvvXLPvsWEOMIN8eV1F1JsMOaWYE5PEnNynDnjwpdJlyYU3v4p6TrKvSHv_dom-z-szufladami-5.jpg
Bardzo konsekwentnie w domu postawiono na minimalizm – zarówno na zewnątrz, jak i środku. Ostatnia kondygnacja domu, tuż pod płaskim dachem, ma również spore przeszklenia zamiast sufitu – co nie tylko doświetla wnętrze, ale i przełamuje ciężkość materiału, z jakiego dom wzniesiono. Architekci postanowili maksymalnie wykorzystać atrakcyjne położenie domu nad kanałem, od jego strony dostawiając do głównej bryły duży szklany pawilon, mieszczący salon z pięknym widokiem na wodę.
QKdnf8Sli5L8RLgkYsnuxpetSvhmnlYdzznhe5cBh1y8IJFUy0D1IYTXofKG_dom-z-szufladami-6.jpg
House Meijer jest świetnym dowodem na to, że można w minimalistycznej formie i używając surowych materiałów stworzyć kompozycję, która będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też zawrze w sobie przyjazną człowiekowi przestrzeń. Foto: vanderjeugd.nl
nzHjm9wmhHbMmUuqQLm9bbwY4XQwWgdgjEhPvfPFW4qjTrP0Sni7DQqgUp1J_dom-z-szufladami-7.jpg
U0rMVV84qbec8wNWC2UdXnKbB0FsePXs0AkdIfnTwB7ptH1hgqPO01myy6At_dom-z-szufladami-8.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera