Z widokiem na ocean - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z widokiem na ocean

 

Czas czytania: ~3 min


D4kfr8Tx61u60TyDV7MDSgygpMgFkfvdonCZm5Ygok44DTf5dssauNFywmqr_reynaers-estoril-sol-residence-1.jpg
Zapierające dech widoki z okna, zachody słońca nad Atlantykiem i bliskość tętniącej życiem Lizbony. To wszystko oferuje apartamentowiec Estoril Sol Residence w Cascais.
xKcQnfSQeaLRMBO7Vf3Cm7E5RVFRQ5kEkx8Ryt6znBLfAGxM60Ci2vymOpzC_reynaers-estoril-sol-residence-2.jpg
Cascais to miasto nadmorskie, leżące około 30 km na południe od Lizbony, jedno z najbogatszych w Portugalii. Do miejscowości prowadzi, biegnąca wzdłuż wybrzeża, kilkukilometrowa aleja Avenida Marginal, przy której znajdują się modne wśród Portugalczyków plaże i przystanie jachtowe. Przy niej właśnie wybudowano kompleks mieszkaniowy Estoril Sol Residence – jedna z najbardziej interesujących architektonicznie inwestycji, jaka w ostatnich latach powstała w Portugalii.
BsWdJpmxA8JAgvt5QVuUkJEMphkezdr4ckM8uszr2QOXLQK0pTA8aXZWgntk_reynaers-estoril-sol-residence-3.jpg
Topograficzny orzech do zgryzienia Kompleks Estoril Sol Residence został zlokalizowany na terenie byłego Hotelu Estoril Sol: dwudziestokondygnacyjnego budynku z lat 50-tych, który wyburzono w wyniku zmiany planu urbanistycznego tego obszaru. Rozbiórka hotelu ujawniła trudne warunki budowlane zbocza Ribeira da Castelhana Valley, na którym został on wzniesiony. Różnica poziomów pomiędzy platformą, na której zbudowano hotel, a zboczem, na którym znajdował się park, wynosiła aż 30 metrów. Biorąc to pod uwagę, inwestorzy kompleksu Estoril Sol Residence wyznaczyli dwa główne cele przedsięwzięcia: z jednej strony zniwelowanie różnicy dzielącej ten obszar na teren położony nad oceanem (niższy poziom) i park (wyższy poziom), poprzez powiększenie istniejącego parku o pas biegnący wzdłuż zagospodarowanego od nowa zbocza, zaś z drugiej strony – stworzenie luksusowego obiektu mieszkalnego, którego układ architektoniczny maksymalnie wykorzysta walory niezwykłej lokalizacji.
wzwx1Swu7sb8K4btBRcghUr2yIGH7F3IlCCYARbpYKYxr4Wpq5yZiFSDdgjQ_reynaers-estoril-sol-residence-4.jpg
Szum oceanu do poduszki Ostatecznie wzniesiony kompleks Estoril Sol Residence opiera się na koncepcji trzech budynków zaprojektowanych na planie kwadratu. Budynki, zajmujące łączną powierzchnię 30.000 m², posiadają 14 kondygnacji, licząc od poziomu terenu wytyczonego jako obszar ogrodowo-wypoczynkowy (pomiędzy aleją Avenida Marginal a parkiem). Kompleks zawiera 110 apartamentów o różnej wielkości. Ze względu na prestiżową lokalizację nad samym Atlantykiem, budynek wykonano w konstrukcji szkieletowej umożliwiającej zastosowanie dużej ilości przeszkleń. Wszystkie ramy okienne i drzwiowe zostały wykonane z profili aluminiowych. Należało je jednak odpowiednio zmodyfikować i nieco inaczej zaprojektować, by spełniały dwa zasadnicze warunki inwestycji. Z jednej strony kluczowe było zapewnienie zgodności z wymaganiami dotyczącymi parametrów technicznych określonych w specyfikacjach – w szczególności z wymaganiami dotyczącymi przepuszczalności powietrza, odporności na obciążenia wiatrem, wodoszczelności, cykli obsługi i przenikania ciepła. Z drugiej zaś strony – trzeba było zintegrować w ramach okiennych ogromne przeszklone balustrady. Ponieważ okna miały się otwierać na pełnej wysokości, od sufitu do podłogi, konieczne było zagwarantowanie bezpieczeństwa ich użytkowników. Ostatecznie opracowano 10 nowych profili oraz różnego rodzaju akcesoria, okucia i uszczelnienia. W większości przypadków podstawę stanowiła wersja podnoszono-przesuwna z modułami napędzanymi elektrycznie. Estoril Sol Residence jest jednym z pierwszych obiektów budowlanych w Portugalii, które uzyskały pełną certyfikację na oznakowanie CE dla ram okiennych i drzwiowych. Świadczy to o wysokiej jakości realizacji tej inwestycji i o jej znaczeniu dla portugalskiego budownictwa. Estoril Sol Residence nie tylko wyznacza trendy w nowoczesnym projektowaniu budynków mieszkalnych, ale także stanowi odpowiedź na coraz wyższe wymagania dotyczące parametrów technicznych nowych inwestycji. Źródło: Reynaers Estoril Sol Residence Architekt: Gonçalo Byrne, Lizbona Zamawiający: Fundor Wykonawcy: Consórcio Edifer/Somague, Lizbona

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera