Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Boga Płomieni

 

Czas czytania: ~3 min


cu5eE0A9sqoLYvpOdtoVtZQt3XOupulbkGjzWHDI62YcHOFWY6UgdNwIXeHk_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr.jpg

Bawa Gor Gor Park czyli Park Boga Płomieni to zajmujący 12,5 hektara publiczny zieleniec, który został założony na pustynni, na obrzeżach irackiego miasta Kirkuk. Ten przełomowy – jedyny od czasów zakończenia ostatniej wojny teren w mieście w pełni przeznaczony dla mieszkańców – zaprojektowało polskie biuro projektowe ARLAN z Torunia. Niewątpliwym powodem do dumy jest dla autorów koncepcji fakt, że ARLAN jest jedynym biurem w Polsce, a najprawdopodobniej także w Europie, które od podstaw zaprojektowało park zrealizowany na środku pustyni w Iraku.

U5g0POsNZxshuU6jwx9mdm8kQQIwKAOeJKZRcbQjLZCeOHZdjRpTDhdkXIBU_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr-2.jpg
3HfKgcBqpajTnQ6BiTBD7l2DKl1tjN0OWnjJgljv6uZV5dUnsGo2NMJdv8M6_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr-5.jpg

Kirkuk jest miastem pozbawionym wszelkich innych obiektów użyteczności publicznej, oczywiście poza miejscami kultu religijnego. Mimo półtoramilionowej populacji, nie ma w nim infrastruktury rozrywkowej – kin, teatrów, a nawet prawdziwych placów zabaw. Strefa publiczna w mieście, w tym tereny zielone, uległa całkowitemu zniszczeniu podczas działań wojennych. Park ma więc przyjąć na siebie rolę zaspokojenia potrzeb społeczeństwa pragnącego powrotu do normalnego, bezpiecznego życia i jego codziennych przyjemności. Projektanci wyjaśniają, że właśnie ta idea była dla nich punktem wyjścia i lejtmotywem całej koncepcji.

xECjbSxgGxTNFKvJ4KiIgcdHiJXvQ7djGQ5QXl93JfkkJN69cNx9EZOWvLKi_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr-7.jpg

Początkowo założenie miało nosić nazwę Sun Park, ostatecznie jednak gubernator Kirkuku zdecydował o jej zmianie na Bawa Gor Gor Park, by oddać cześć historii tych terenów. Wiele lat temu na miejsce dzisiejszego parku przychodziły kobiety, które modliły się o zdrowie swoje i swoich bliskich, o szczęśliwe rozwiązania ciąży i wszelkie życiowe powodzenie do płomieni strzelających z powierzchni pustyni, wierząc, że są to znaki pochodzące od Boga. W rzeczywistości były to samozapłony gazu, zbierającego się tuż pod powierzchnią ziemi, a gromadzącego się tam z uwagi na ogromne podziemne zasoby ropy naftowej (Kirkuk to miasto leżące na największych złożach ropy w całym Iraku).

frLS1uf1AKppByY3KpEa5cQTPsdqhxbU2EX1gl7MDknaalCfWj42ZWdn79u7_arlan-bawa-gor-gor-budowa.JPG

Pierwotna, ukształtowana przez naturę rzeźba terenu, na którym powstał park Bawa Gor Gor cechowała się dość znaczną różnicą poziomów – w kilku miejscach były to niemal pionowe ściany. Pierwszym krokiem musiała więc być makroniwelacja, czyli wyrównanie terenu umożliwiające założenie parku. Różnice wysokości zostały złagodzone, a ich wspomnieniem są jedynie łagodne spadki terenu będące atrakcją założenia.

M87N7YpOJbZcChWGYCrRJgpdueiRous21j20iPG4PipT89VnqQ2Sm1wyAxTy_arlan-bawa-gor-gor-budowa-3.JPG

Jak wyjaśniają projektanci, koncepcja parku oparta została na motywie Słońca, które jest centralnym elementem flagi Kurdystanu (Kirkuk stara się o terytorialne przyłączenie do tego regionu). Główny plac z dużą fontanną to gwiazda, od której we wszystkich kierunkach rozchodzą się faliste promienie – parkowe aleje otoczone kępami kwitnących na żółto i pomarańczowo bylin. Przeciwieństwem 'gwiazdy' jest Księżyc, przekornie „przytulony” do Słońca i obsadzony niskimi roślinami kwitnącymi w kolorach fioletowo-niebieskich. Do nasadzeń wybrano gatunki kwiatów rosnących i kwitnących w lokalnym – podzwrotnikowym, suchym i gorącym – klimacie.

zsK1wlrTwJtdIUdt4h6bRmGFkSswgFTxVwMjQSr1xmKOkQwEY9anX7E3CYjN_arlan-bawa-gor-gor-budowa-4.JPG
SGAyeHa1sHoyuGupgZQgDr3lHIRiYjrBupZ6nxHXKF5eWM17tA2TgBbo6eji_arlan-bawa-gor-gor-budowa-5.JPG

Poza centrum „wszechświata” charakterystycznymi punktami parku są: drugi, mniejszy plac z fontanną, otoczony strumieniem amfiteatr z kaskadami wodnymi opadającymi w stronę wnętrza placu, dwie sztuczne rzeki wpadające do położonego w najniższym punkcie terenu sztucznego jeziora z wysoko wybijającymi fontannami, plac zabaw dla dzieci zajmujący powierzchnię ok. 1100 metrów kwadratowych oraz wejście główne zaakcentowane pamiątkową tablicą informacyjną.

AtKyBaKPR25p9KAOK6YnJgMcq9PwaEeA4ksNR9D6vXQaauvNvGmGVXQWB8TY_arlan-bawa-gor-gor-budowa7.JPG
IaG6S0Gb4cQMXa5wfyQ57s1sI1lIelEPMO74JmBqUV05oUgtQvNLDacA4KIy_arlan-bawa-gor-gor-budowa8.JPG

Na terenie parku ulokowano budynki mieszczące restaurację, funkcje administracyjne oraz zaplecze techniczne. W swobodnie rozrzuconych pawilonach ulokowano bary kawowe i toalety, a schronienie przed palącym słońcem zapewniają spacerującym liczne altany. Z uwagi na na zbliżony klimat, roślinność została dobrana w Turcji.

Bawa Gor Gor Park był projektowany w latach 2008-2009. Proces realizacyjny rozpoczął się w 2009 roku, a zakończył się na przełomie lat 2010/2011.

Fot: materiały projektantów

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera