Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Boga Płomieni

 

Czas czytania: ~3 min


cu5eE0A9sqoLYvpOdtoVtZQt3XOupulbkGjzWHDI62YcHOFWY6UgdNwIXeHk_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr.jpg

Bawa Gor Gor Park czyli Park Boga Płomieni to zajmujący 12,5 hektara publiczny zieleniec, który został założony na pustynni, na obrzeżach irackiego miasta Kirkuk. Ten przełomowy – jedyny od czasów zakończenia ostatniej wojny teren w mieście w pełni przeznaczony dla mieszkańców – zaprojektowało polskie biuro projektowe ARLAN z Torunia. Niewątpliwym powodem do dumy jest dla autorów koncepcji fakt, że ARLAN jest jedynym biurem w Polsce, a najprawdopodobniej także w Europie, które od podstaw zaprojektowało park zrealizowany na środku pustyni w Iraku.

U5g0POsNZxshuU6jwx9mdm8kQQIwKAOeJKZRcbQjLZCeOHZdjRpTDhdkXIBU_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr-2.jpg
3HfKgcBqpajTnQ6BiTBD7l2DKl1tjN0OWnjJgljv6uZV5dUnsGo2NMJdv8M6_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr-5.jpg

Kirkuk jest miastem pozbawionym wszelkich innych obiektów użyteczności publicznej, oczywiście poza miejscami kultu religijnego. Mimo półtoramilionowej populacji, nie ma w nim infrastruktury rozrywkowej – kin, teatrów, a nawet prawdziwych placów zabaw. Strefa publiczna w mieście, w tym tereny zielone, uległa całkowitemu zniszczeniu podczas działań wojennych. Park ma więc przyjąć na siebie rolę zaspokojenia potrzeb społeczeństwa pragnącego powrotu do normalnego, bezpiecznego życia i jego codziennych przyjemności. Projektanci wyjaśniają, że właśnie ta idea była dla nich punktem wyjścia i lejtmotywem całej koncepcji.

xECjbSxgGxTNFKvJ4KiIgcdHiJXvQ7djGQ5QXl93JfkkJN69cNx9EZOWvLKi_arlan-bawa-gor-gor-amfiteatr-7.jpg

Początkowo założenie miało nosić nazwę Sun Park, ostatecznie jednak gubernator Kirkuku zdecydował o jej zmianie na Bawa Gor Gor Park, by oddać cześć historii tych terenów. Wiele lat temu na miejsce dzisiejszego parku przychodziły kobiety, które modliły się o zdrowie swoje i swoich bliskich, o szczęśliwe rozwiązania ciąży i wszelkie życiowe powodzenie do płomieni strzelających z powierzchni pustyni, wierząc, że są to znaki pochodzące od Boga. W rzeczywistości były to samozapłony gazu, zbierającego się tuż pod powierzchnią ziemi, a gromadzącego się tam z uwagi na ogromne podziemne zasoby ropy naftowej (Kirkuk to miasto leżące na największych złożach ropy w całym Iraku).

frLS1uf1AKppByY3KpEa5cQTPsdqhxbU2EX1gl7MDknaalCfWj42ZWdn79u7_arlan-bawa-gor-gor-budowa.JPG

Pierwotna, ukształtowana przez naturę rzeźba terenu, na którym powstał park Bawa Gor Gor cechowała się dość znaczną różnicą poziomów – w kilku miejscach były to niemal pionowe ściany. Pierwszym krokiem musiała więc być makroniwelacja, czyli wyrównanie terenu umożliwiające założenie parku. Różnice wysokości zostały złagodzone, a ich wspomnieniem są jedynie łagodne spadki terenu będące atrakcją założenia.

M87N7YpOJbZcChWGYCrRJgpdueiRous21j20iPG4PipT89VnqQ2Sm1wyAxTy_arlan-bawa-gor-gor-budowa-3.JPG

Jak wyjaśniają projektanci, koncepcja parku oparta została na motywie Słońca, które jest centralnym elementem flagi Kurdystanu (Kirkuk stara się o terytorialne przyłączenie do tego regionu). Główny plac z dużą fontanną to gwiazda, od której we wszystkich kierunkach rozchodzą się faliste promienie – parkowe aleje otoczone kępami kwitnących na żółto i pomarańczowo bylin. Przeciwieństwem 'gwiazdy' jest Księżyc, przekornie „przytulony” do Słońca i obsadzony niskimi roślinami kwitnącymi w kolorach fioletowo-niebieskich. Do nasadzeń wybrano gatunki kwiatów rosnących i kwitnących w lokalnym – podzwrotnikowym, suchym i gorącym – klimacie.

zsK1wlrTwJtdIUdt4h6bRmGFkSswgFTxVwMjQSr1xmKOkQwEY9anX7E3CYjN_arlan-bawa-gor-gor-budowa-4.JPG
SGAyeHa1sHoyuGupgZQgDr3lHIRiYjrBupZ6nxHXKF5eWM17tA2TgBbo6eji_arlan-bawa-gor-gor-budowa-5.JPG

Poza centrum „wszechświata” charakterystycznymi punktami parku są: drugi, mniejszy plac z fontanną, otoczony strumieniem amfiteatr z kaskadami wodnymi opadającymi w stronę wnętrza placu, dwie sztuczne rzeki wpadające do położonego w najniższym punkcie terenu sztucznego jeziora z wysoko wybijającymi fontannami, plac zabaw dla dzieci zajmujący powierzchnię ok. 1100 metrów kwadratowych oraz wejście główne zaakcentowane pamiątkową tablicą informacyjną.

AtKyBaKPR25p9KAOK6YnJgMcq9PwaEeA4ksNR9D6vXQaauvNvGmGVXQWB8TY_arlan-bawa-gor-gor-budowa7.JPG
IaG6S0Gb4cQMXa5wfyQ57s1sI1lIelEPMO74JmBqUV05oUgtQvNLDacA4KIy_arlan-bawa-gor-gor-budowa8.JPG

Na terenie parku ulokowano budynki mieszczące restaurację, funkcje administracyjne oraz zaplecze techniczne. W swobodnie rozrzuconych pawilonach ulokowano bary kawowe i toalety, a schronienie przed palącym słońcem zapewniają spacerującym liczne altany. Z uwagi na na zbliżony klimat, roślinność została dobrana w Turcji.

Bawa Gor Gor Park był projektowany w latach 2008-2009. Proces realizacyjny rozpoczął się w 2009 roku, a zakończył się na przełomie lat 2010/2011.

Fot: materiały projektantów

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera