Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Amfiteatr odświeżony

 

Czas czytania: ~4 min


ZOFwXakzxu0Be7lTxaBYsXvZzyj1SByfpApKuX7MswgttVALin1FPEV6uXrY_87a-amfitetr-w-opolu-1.jpg

Opolskie festiwale zyskały nową oprawę architektoniczną. W 2011 roku zakończyła się zaprojektowana przez biuro 87A Małgorzaty Adamowicz-Nowackej i Marka Nowackiego przebudowa wzniesionego w latach 60. Amfiteatru Tysiąclecia.

6lhlrlbTZQvjbp9ZNXfVAuIUI1PiGsnX0vjUWFIDJhMPaiG9eb2ftjV9Nob3_87a-amfitetr-w-opolu-1a.jpg

Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego opolski amfiteatr usytuowany jest w malowniczym otoczeniu – na wyspie Pasieka, w zabytkowej dzielnicy willowej i sąsiedztwie nadodrzańskich bulwarów spacerowych. Pierwotnie obiekt ukryty był za zielonym, mocno zadrzewionym wałem, a jego głównym elementem była ziemna widownia ukształtowana tak, by wykorzystać zachowane fragmenty umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich oraz zadaszona scena zaprojektowana przez architekta J. Kucharzewskiego i inżyniera A. Dobrzyńskiego. W 1999 za sceną wzniesiony został budynek MOK.

RM1Pwyj8p6ITc5HcsSyEAkAbzCtxiNpfQy5234DIX9CEDK9Iyjt3mbz4Bn4p_87a-amfitetr-w-opolu-3.jpg

Czterdziestoletni obiekt od dawna wymagał usprawnienia rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznego liftingu. Zgodnie z wytycznymi inwestora, interwencja miała jednak być przeprowadzona tak, by w jak największym stopniu zachować istniejącą skarpę i rosnące na niej drzewa. Autorzy projektu zachowali więc oryginalny układ przestrzenny obiektu, proponując przebudowę sceny razem z zadaszeniem i widowni oraz wzniesienie nowego budynku obsługującego widzów. Zaprojektowali też nowe zagospodarowanie terenu.

jDU4fe2Y636TQ7edLCobKOhLdHqjSzsUUYCSyWGQMJQ1yC0kK2WtTf9g8e6Q_87a-amfitetr-w-opolu-5.jpg

Projektując przebudowę obiektu architekci skupili się na dwóch głównych założeniach: takim ukształtowaniu bryły budynku obsługi widzów, by jak najlepiej wpisał się w otoczenie i nie konkurował ze znajdującymi się w sąsiedztwie historycznymi dominantami – zabytkową Wieżą Piastowską i modernistyczną bryłą budynku Urzędu Wojewódzkiego – oraz zorganizowaniu pełniącej funkcję foyer dla widzów dużej powierzchni na koronie widowni. Chcieli także, by obiekt – oglądany w ciągu dnia z różnych perspektyw – wpisywał się w otaczający krajobraz dzięki swojej przejrzystości, wykorzystując otaczającą zieleń jako naturalną zasłonę zmieniającą się w zależności od pory roku.

mbvGjiZAUCm96irZxz2ocZXuYZq5rV9EisskiLFye9wHIGLIiLubkpeIQvod_87a-amfitetr-w-opolu-6.jpg

Horyzontalna bryła nowego pawilonu obsługi widzów stanęła między widownią a rzeką. Jej głównymi elementami są dwa rozległe tarasy o wymiarach 100x20 metrów, ulokowane jeden nad drugim. Niższy pełni funkcję foyer dla widzów, górny zaś – pokryty drewnem – stanowi atrakcyjny punkt widokowy z dodatkową lożą dla około dwustu osób. Tarasy, na których znalazły się także szklane prostopadłościany punktów gastronomiczno-handlowych, pełnią jednocześnie rolę letniego salonu kulturalnego miasta i są wykorzystywane na potrzeby wystaw, wernisaży czy bankietów.

A7JaNMEvxhOBedJvnlwD7R1646z9p0sqgxvvUjy0dejfUi1bJJuoP5YE0aC1_87a-amfitetr-w-opolu-7.jpg

Pawilon jest otwarty na rzekę, dzięki czemu zachowana zostaje silna relacja z otoczeniem. Główne wejście do budynku prowadzi od strony południowego placu, który pełni także rolę parkingu. Dalej, przeszklony hall kieruje widzów do foyer amfiteatru oraz projektowanego Muzeum Polskiej Piosenki wpisanego w skarpę.

TTKgqiQDcFcANPvX3xD9sR5krjZ0IMG9KoOvURuksOYFqXvfPyMkPogAOIq2_87a-amfitetr-w-opolu-przekroj-a-a.jpg

Budynek amfiteatru ożywa wieczorem, podczas odbywających się w nim imprez. Dopełnieniem ich oprawy jest oświetlenie dające różne możliwości konfiguracji. Białe, szklane pasy podkreślają horyzontalny układ obiektu, a zastosowanie oświetlenia ledowego w pawilonach gastronomicznych pozwala na tworzenie różnorodnych scenariuszy świetlnych i zmianę kolorów obiektu.

3g8oMQVCTIjesFFwXsotNojagU0d7kRfUjQaXfAIintsUInFyDJsKrF1lB04_87a-amfitetr-w-opolu-przekroj-b-b.jpg

We wnętrzach dominuje szary beton architektoniczny, zestawiony z bielą ścian i zadaszeń membranowych oraz naturalnymi kolorami drewna. Uzupełnieniem tych materiałów są podwieszone sufity z siatki cięto-ciągnionej, które zmieniają połysk i fakturę w zależności od kąta patrzenia, a także białe szkło na elewacjach pawilonów gastronomicznych.

kz1PrzcoiZtlGV3ysJSJlTuVxoSUJlcwY5LPz4QAIsU5LuB1jtTDigyVK232_87a-amfitetr-w-opolu-rzut-418.jpg

Jak podkreślają projektanci: 'Widok sceny z charakterystycznym zadaszeniem, w którego tle widać budynek UW i Wieżę Piastowską jest obrazem-ikoną kojarzącą się z Festiwalem Piosenki'. Dlatego w swoim projekcie uwzględnili odtworzenie zadaszenia nad sceną w formie paraboloidy hiperbolicznej, tyle że o parametrach dostosowanych do potrzeb współczesnych użytkowników. Dach jest więc teraz większy (okrywa pierwsze rzędy widowni) i wyższy od poprzedniego.

tpL4vbnwS5aH37ecaM8L8Ss5p06YLSSqQRdkuCsazouI2ik7MS2SHOs20W8B_87a-amfitetr-w-opolu-rzut-818.jpg

Autorzy: Biuro 87A s.c
Zespół autorski: arch. Małgorzata Adamowicz- Nowacka, arch. Marek Nowacki, arch. Sabina Curzytek- Rabenda
Konstrukcja:
Budynek obsługi widzów i widownia: Biuro Projektów Tyczyński, Wojtas (Kraków) / mgr inż. Jan Wojtas, mgr inż. Aleksander Tyczyński
Zadaszenie sceny: ENVISAN GEM sp. z o.o / mgr inż. Zbigniew Nemec z zespołem
Instalacje elektryczne: mgr inż. Krystyna Koczwańska
Instalacje sanitarne: mgr inż. Zbigniew Rogalski
Projekt drogowy: mgr inż. Adam Kulejewski

fot: biuro 87A

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera