Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wycieczka po Soho

 

Czas czytania: ~5 min


GlngaHbP16QuzQdgAQBzfH09izMyUmtV5KMPA0ED7UTxnx0uke6x5ZacWiAl_002-soho-factory-pawilon.jpg
Fot. Pawilon ogrodowy
Soho Factory – szeroko zakrojona inicjatywa reanimacji dawnego zespołu fabrycznego na warszawskim Kamionku – gościła już u nas dwukrotnie. Galerie Leto i Piktogram oraz biuro pracowni projektowych Komin73 to jednak tylko fragmenty większej całości. Razem z Projektem Praga zapraszamy dziś na dalszy ciąg wycieczki po Soho.

Historia kompleksu przy ulicy Mińskiej, który jest dziś jednym z ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie prawobrzeżnej Warszawy, sięga początków XX wieku. Przed pierwszą wojną światową istniała tam Fabryka Jutowa, której zabudowania w 1920 r. w obecności marszałka Józefa Piłsudskiego uroczyście przejęły Zakłady Amunicyjne 'Pocisk'. Po kolejnej wojnie zespół został prowizorycznie odbudowany i najpierw ulokowano w nim warsztaty samochodowe, a później – Warszawską Fabrykę Motocykli, która produkowała słynne skutery Osa i motocykle SHL.

koxtmtegVWEbEK3cCJTF7BNHm65GQ3rwugntPqV00Ztzcg1PqZsVnrlTxuoc_004-soho-factory-pawilon.jpg
Fot. Pawilon ogrodowy

Po zamknięciu fabryki, zespół budynków podzielił los wielu innych tego typu kompleksów i – opuszczony – stopniowo popadał w ruinę. W końcu trafił w ręce obecnego właściciela, który dostrzegł w nim potencjał wykreowania nowego ośrodka kreatywnego w Warszawie. Tak zaczęła powstawać Soho Factory. W 2010 r. do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia dołączyło biuro Projekt Praga, angażując się w szereg interwencji na terenie całego założenia. Architekci stworzyli między innymi koncepcję zagospodarowania strefy zielonej i zaprojektowali rewitalizację kilku obiektów – hali 19, budynku 18 i 23, a także znanych już naszym Czytelnikom siedziby galerii Leto i Piktogram oraz Komina73.

D8Wpv72hUdwIYFUWQd2vAqHmHwzgyd9C4MVYiz1pqTA4upbgImVihSWlNU1R_005-soho-factory-hala-19.jpg
Fot. Hala 19

Wchodzące w skład zespołu obiekty na przestrzeni lat były wielokrotnie i często w barbarzyński sposób przebudowywane, więc pierwszym założeniem architektów było ich przestrzenne „odczyszczenie”, by odzyskać ich pierwotny charakter. Drugim zadaniem było dostosowanie budynków do nowej funkcji poprzez dodanie współczesnych elementów.

DzX7ohJYvIGCWkdEfk2ebTZ7y6olLIM0eCOnyHa6rqQPeZJZJbjfYpjMFoc1_007-soho-factory-hala-19.jpg
Fot. Hala 19

Projekt rewitalizacji Soho objął nie tylko poprzemysłowe budynki. Wykorzystano w nim również niewątpliwy atut założenia, jakim jest wyjątkowa jak na teren fabryczny, centralnie ulokowana strefa zieleni. Zaniedbana i niewykorzystywana, stała się w końcu prawdziwą oazą – tętniącym życiem ogrodem. Ze względu na lokalizację, architekci duży nacisk położyli na jej funkcje komunikacyjne – parkowe ścieżki pozwalają się przemieszczać między poszczególnymi obiektami zespołu. Rekreacyjny charakter zieleńca podkreśla z kolei system drewnianych tarasów połączonych ścieżkami z odzyskanej trylinki oraz zawieszone wśród drzew hamaki. Zastaną zieleń uzupełniono nowymi nasadzeniami, a całość oświetlają przemysłowe lampy znalezione w pobliskich halach.

d8bQrl4cUqkYuW7kjdRY4oiKFUkrQopj8tsLfLpmtZk5n4iZONHD4sIFJutI_010-soho-factory-budynek-18.jpg
Fot. Budynek 18

Architekci pomyśleli także o kameralnej 'altanie' – w centralnej części ogrodu stanął niewielki pawilon o ażurowej konstrukcji ze stalowych pasów, po których wspinają się pnącza. Dach obiektu pokryty został płytami poliwęglanowymi, których nocne podświetlenie sprawia, że po zmroku staje się on lampionem rozświetlającym najbliższą okolicę. Podobnie jak drewniane tarasy, pawilon szybko stał się miejscem wytchnienia dla użytkowników pobliskich biur.

KppLmzqlkRuerGZzOCctBiQxCu0x09TaBSODuysOkq8gWjPgeqV3yhhE8nJx_012-soho-factory-budynek-18.jpg
Fot. Budynek 18

oZYeycKueyOjvmewqLN2lLxTIJkKdEkEN9NG7UnQr3k9QKjZGr7VWwDSPYV1_013-soho-factory-budynek-18.jpg
Fot. Budynek 18

Jednym z budynków skupionych wokół ogrodu jest hala nr 19 zaadaptowana na potrzeby wystaw i wydarzeń kulturalnych. Jeszcze do niedawna ta wyjątkowa, zagłębiona do połowy w ziemi przestrzeń była wypełnionym po brzegi odpadami szkieletem dawnej budowli. Dzięki interwencji Projektu Praga zyskała nowy wizerunek i funkcję. Ściany hali zostały wzmocnione, wykonano nową posadzkę oraz zadaszenie – lekką, drewnianą konstrukcję pokrytą płytami z przezroczystego poliestru falistego. Wyremontowano również dojście do budynku – wyłożony trylinką wąwóz ograniczony z dwóch stron zielonymi skarpami, wzdłuż których rośnie szpaler drzew. Wewnątrz hali wszystkie elementy zostały pomalowane na biało, w efekcie czego powstała neutralna przestrzeń galeryjna wypełniona światłem i spokojną atmosferą.

259G5V9npt0EvcTfqs8yOihKKGyJKIld5TMVIZW10O7f1SyngRcXaQt7B33o_017-soho-factory-budynek-23.jpg
Fot. Budynek 23

Kolejnym wartym uwagi obiektem jest niewielka galeria designu urządzona w małym, ceglanym domu, czyli budynku nr 18. W tym przypadku architektoniczna interwencja polegała na przywróceniu prostoty wnętrza i dodaniu dwóch nowych, ale stylistycznie spójnych z oryginalną estetyką obiektu elementów – dużego okna i stalowych drzwi wejściowych. Dobudowano także niewielkie zaplecze. Nowe okno wykonano w tradycyjnej technologii rzemieślniczej, osadzając szklenie w ramie z profili stalowych, a po zmroku wnętrze budynku oświetlają ocalone z przemysłowych hal lampy. Latem przestrzeń galerii rozlewa się na zewnątrz, anektując przestronną platformę należącą do siatki tarasów rozmieszczonych na całym terenie zespołu.

Yca9l3fUM7FRvUYkC5sjzlg0nBUoYfWYxipVzaUyRikuWKc6C8sRFWnJHY2P_018-soho-factory-budynek-23.jpg
Fot. Budynek 23

Ostatnim obiektem, zrealizowanym dotychczas na terenie Soho Factory jest w pawilon, w którym znajdują się ogólnodostępne toalety i pomieszczenia techniczno-magazynowe służące całemu zespołowi.

Podstawowym celem projektujących go architektów było stworzenie obiektu, który mimo hermetycznej funkcji będzie otwarty na otoczenie. W efekcie powstała ażurowa bryła lekko wyniesiona ponad poziom terenu i posiadająca dwie skóry: wewnętrzną – zamkniętą i zewnętrzną – otwartą. Przestrzeń między nimi pełni funkcję korytarza komunikującego wszystkie pomieszczenia.
BXG3ZPcpFKfapktk1I2Sbt1QJQdhjvWf2nbrHWoP3oAUu83NAyS0VpgfnwKN_000-soho-factory-plan-calosci-b.jpg
Fot. Soho Factory

Elewacja wewnętrzna zbudowana została z nieotynkowanych, pomalowanych na zielono pustaków ceramicznych i na całej długości zwieńczona naświetlami w drewnianych ramach. Elewacja zewnętrzna natomiast ma formę ażurowego trejażu z drewnianych listewek, który pełni rolę parawanu i balustrady i otwiera się w miejscach wejść do budynku.

Autorzy projektu: Projekt Praga/ Marcin Garbacki & Karolina Tunajek
współpraca: Maciej Rąbek i Jakub Tolak
projektpraga.pl
pl-pl.facebook.com/projektpraga
Realizacja: 2010/2011

fot: Wojciech Szepel i Projekt Praga

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera