Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzeń kreatywności

 

Czas czytania: ~3 min


ph9rXZUmxHH3j3ARruGz8NK1HvrKwCvweJpLdKCr7JTWX5m7CSrvLrWPQG56_beirut-culture-art-house-02.jpg
Włoski architekt Alberto Catalano z pracowni Teknoarch wygrał międzynarodowy konkurs na projekt nowego libańskiego Centrum Sztuki i Kultury w Bejrucie. Będzie to pierwsze kompleksowe przedsięwzięcie kulturalne w tym kraju. Jego fundatorem jest sułtan Omanu, który przekazał na ten cel 20 milionów dolarów, a organizatorem i koordynatorem – libańskie Ministerstwo Kultury. Konkurs odbył się pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów.
xjPXwlW4nvyF8zI2qBicgFnrb2kFFQq0gv4jJbilBG4QUynsyVUMdqEPU3QV_beirut-culture-art-house-03.jpg
W Centrum Sztuki i Kultury znajdą się sale wystawowe i teatralne, a także sale prób i archiwum. Jest on długo oczekiwanym przedsięwzięciem, mającym zapewnić przestrzeń libańskim twórcom, którzy od lat wiodą prym wśród regionalnych ruchów artystycznych i kulturalnych oraz pełnić funkcję inkubatora kreatywności. Ma również przyczynić się do podniesienia rangi Bejrutu na międzynarodowej scenie artystycznej. Zadaniem centrum jest też wprowadzenie do miasta nowej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej i przywrócenie udziału publiczności w życiu artystycznym. Inwestycja ma się zakończyć na początku 2013 r.
UizctUltlp0CvBeuK9ZJNENqj4kRuzruw0iWl8PhghR98gcnGjOfgPVvJh5W_beirut-culture-art-house-04.jpg
We współczesnym projektowaniu budynków instytucji kultury wyraźnie zaznaczają się dwie tendencje – można stworzyć budynek-opakowanie, white cube, funkcjonujący jak neutralna rama dla wystaw, koncertów i wydarzeń odbywających się w jego wnętrzach, albo potraktować jego bryłę jako integralny element artystycznej całości i ukształtować ją tak, by ekspresyjną formą informowała o swojej funkcji i zawartości. Catalano wybrał drugą drogę, dodając do niej próbę wpisania obiektu w skomplikowany kontekst historycznych przemian w Libanie. Centrum ma być symbolem transformacji, jaka się tam dokonuje: „Nasz projekt to wizja wielkiej płaszczyzny, symbolizującej ograniczenia i napięcia, z którymi miasto zmagało się przez wiele lat i do przełamania których dąży. Głębokie cięcia naznaczają jego powierzchnię jak blizny i dzielą ją na wiele spiętrzonych elementów. To jednoznaczny symbol zwalczania podziałów jako sposobu na osiągnięcie jedności.”
2Iz3x2OIcClQnSKCKGXRYduq9wJ3Ufg5RN05a9F9HlWo42lFAVo5jAs7k2jD_beirut-culture-art-house-05.jpg
W otoczeniu przyszłego Centrum Sztuki i Kultury dominuje wysoka zabudowa. Konkurowanie z nią było właściwie niemożliwe, więc architekci postanowili posłużyć się negatywem i stworzyć opozycję dla otaczających wieżowców. Jako że budynek będzie pełnił funkcje, które nie wymagają naturalnego oświetlenia, zagłębili większą jego część pod ziemią. Na powierzchni wzniesie się on na wysokość 'zaledwie' 32 metrów. Pokryty białym marmurem dach budynku będzie funkcjonował jak plac publiczny (trudno nie zauważyć analogii z gmachem Opery Narodowej w Oslo). Będzie miał kształt sześciokąta, a wyniku głębokich cięć, przesunięć i nachylenia kamiennych płyt powstaną rampy, prowadzące na dach. Elewacje zostaną pokryte okładziną z perforowanych metalowych paneli, które będą filtrować światło słoneczne i, w połączeniu z elementami ceramicznymi, odbijać je jak ekran, zapewniając komfortowe warunki termiczne wewnątrz budynku. Jedyną częścią budynku, w której będzie dominować naturalne światło, bęzie foyer. Duże, trójkątne okna umieszczone między rampami, mają wprowadzić do wnętrza holu efekty świetlne nawiązujące do arabsko-ottomańskiej tradycji architektonicznej. Drugie miejsce w konkursie zajęli Beatriz Ramo Lopez de Angulo we współpracy z STAR strategies+architecture z Holandii. Trzecią nagrodę otrzymał rosyjski architekt, Jurij Grigorian.
YJQtX0ZdC1E4wtN7DSLifgyJ55PE3yfzaReTKLR7Hz94ufNr4AOtAI10TjD5_beirut-culture-art-house-06.jpg
IqwHcO0V8Bm0Ul2RcqfavNaubHSkCV1VajtTZQ2vjfEYnJ3qRiwHmkZ6jZk6_beirut-culture-art-house-08.jpg
RFErlPTNxV8ElC00ZAHupQfAHuN43l9ZSEs0Dhk4KxRbYJyIQuKn8cidGUCl_beirut-culture-art-house-09.jpg
jdGo5zWrr0ggcuJEzpR4AccIB7eaYzrDEeSoboXfwvxgMgNUSTdij2bmlTPN_beirut-culture-art-house-07.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera