Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tate Modern na bis

 

Czas czytania: ~2 min


GaSmDrmDEJYabbElp0IsZppYo8ogZezoLlQCBSAytt8luXtjNYGFlFtlaNG0_tate2-3.jpeg
Budowa nowego obiektu dla londyńskiej galerii Tate Modern została przypieczętowana. Projekt biura architektonicznego Herzog & de Meuron dostał już pozwolenie na budowę od rady dzielnicy Southwark.

Ogłaszając swoją decyzję, przedstawiciel rady dodał: „Nowy budynek będzie niezwykłym i unikatowym akcentem w krajobrazie Londynu. Wyraźnie odczuwamy korzyści płynące z regeneracji Bankside i utworzenia w starej elektrowni galerii Tate Modern. Z całą pewnością Tate Modern 2 będzie sprzyjała kontynuacji tego procesu i stanie się ogniskiem dalszej rewitalizacji tego terenu”.
YWg5dZUBtcgSQwYWxNbv9OsOtTkQJu6b1QRl5sY9um6RQ5IsWPk1WLn7r9rP_tate2-2.jpeg
Projekt, który doczeka się realizacji, to druga wersja koncepcji Herzoga i de Meurona. Pierwsza zakładała wzniesienie budynku w formie piramidy złożonej ze szklano-stalowych bloków. Ostatecznie, w lipcu ubiegłego roku, po konsultacjach z kuratorami i artystami, architekci zdecydowali się na zmianę koncepcji.

Budynek zachował wprawdzie formę piramidy, ale zamiast szkła na jego elewacjach pojawią się perforowane cegły, dzięki czemu nowy obiekt będzie się lepiej komponował z pierwszą siedzibą galerii, która mieści się w dawnej elektrowni (projekt jej adaptacji również opracowali Herzog & de Meuron). W nocy perforowane elewacje będą iluminowane.

Po otwarciu nowego obiektu stary zachowa swoją funkcję. Z nowym budynkiem wiązane się wielkie nadzieje. Przede wszystkim ma on pomóc w rozwiązaniu problemów nadmiernego ruchu w galerii, która została zaprojektowana z myślą o około 2 milionach odwiedzających rocznie, a tymczasem liczba ta sięga 5 milionów. Poza tym, wyzwania sztuki współczesnej sprawiają, że potrzebne są różnego typu przestrzenie ekspozycyjne i magazynowe, a także sale edukacyjne. Od 2000 roku w programach edukacyjnych Tate Modern wzięło udział ponad 2 miliony ludzi, a obecne pomieszczenia nie zapewniają odpowiednich warunków dla tak dużej liczby uczestników.

Tate Modern 2 ma również wyznaczać nowe standardy dla muzeów i galerii w Wielkiej Brytanii pod względem ekologii. W budynku będzie wykorzystywane ciepło emitowane jako skutek uboczny przez transformatory, a dzięki rozwiązaniom pasywnym możliwe będzie zmniejszenie zużycia energii o 54%, a emisji dwutlenku węgla – o 44% w stosunku do wartości określonych w obowiązujących przepisach.

Dyrektor Tate, Nicholas Serota: „Bardzo się cieszę, że skorygowany projekt pracowni Herzog & de Meuron zyskał przychylną opinię rady Southwark. Spodziewamy się, że powstanie tu jeden z najciekawszych i najbardziej ekscytujących budynków kulturalnych w Europie i że przyniesie on wiele korzyści nie tylko Southwark, ale też całemu Londynowi”

Inwestycja ma się zakończyć w 2012 r. i kosztować około 215 milionów funtów.


Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera