Tate Modern na bis - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tate Modern na bis

 

Czas czytania: ~2 min


GaSmDrmDEJYabbElp0IsZppYo8ogZezoLlQCBSAytt8luXtjNYGFlFtlaNG0_tate2-3.jpeg
Budowa nowego obiektu dla londyńskiej galerii Tate Modern została przypieczętowana. Projekt biura architektonicznego Herzog & de Meuron dostał już pozwolenie na budowę od rady dzielnicy Southwark.

Ogłaszając swoją decyzję, przedstawiciel rady dodał: „Nowy budynek będzie niezwykłym i unikatowym akcentem w krajobrazie Londynu. Wyraźnie odczuwamy korzyści płynące z regeneracji Bankside i utworzenia w starej elektrowni galerii Tate Modern. Z całą pewnością Tate Modern 2 będzie sprzyjała kontynuacji tego procesu i stanie się ogniskiem dalszej rewitalizacji tego terenu”.
YWg5dZUBtcgSQwYWxNbv9OsOtTkQJu6b1QRl5sY9um6RQ5IsWPk1WLn7r9rP_tate2-2.jpeg
Projekt, który doczeka się realizacji, to druga wersja koncepcji Herzoga i de Meurona. Pierwsza zakładała wzniesienie budynku w formie piramidy złożonej ze szklano-stalowych bloków. Ostatecznie, w lipcu ubiegłego roku, po konsultacjach z kuratorami i artystami, architekci zdecydowali się na zmianę koncepcji.

Budynek zachował wprawdzie formę piramidy, ale zamiast szkła na jego elewacjach pojawią się perforowane cegły, dzięki czemu nowy obiekt będzie się lepiej komponował z pierwszą siedzibą galerii, która mieści się w dawnej elektrowni (projekt jej adaptacji również opracowali Herzog & de Meuron). W nocy perforowane elewacje będą iluminowane.

Po otwarciu nowego obiektu stary zachowa swoją funkcję. Z nowym budynkiem wiązane się wielkie nadzieje. Przede wszystkim ma on pomóc w rozwiązaniu problemów nadmiernego ruchu w galerii, która została zaprojektowana z myślą o około 2 milionach odwiedzających rocznie, a tymczasem liczba ta sięga 5 milionów. Poza tym, wyzwania sztuki współczesnej sprawiają, że potrzebne są różnego typu przestrzenie ekspozycyjne i magazynowe, a także sale edukacyjne. Od 2000 roku w programach edukacyjnych Tate Modern wzięło udział ponad 2 miliony ludzi, a obecne pomieszczenia nie zapewniają odpowiednich warunków dla tak dużej liczby uczestników.

Tate Modern 2 ma również wyznaczać nowe standardy dla muzeów i galerii w Wielkiej Brytanii pod względem ekologii. W budynku będzie wykorzystywane ciepło emitowane jako skutek uboczny przez transformatory, a dzięki rozwiązaniom pasywnym możliwe będzie zmniejszenie zużycia energii o 54%, a emisji dwutlenku węgla – o 44% w stosunku do wartości określonych w obowiązujących przepisach.

Dyrektor Tate, Nicholas Serota: „Bardzo się cieszę, że skorygowany projekt pracowni Herzog & de Meuron zyskał przychylną opinię rady Southwark. Spodziewamy się, że powstanie tu jeden z najciekawszych i najbardziej ekscytujących budynków kulturalnych w Europie i że przyniesie on wiele korzyści nie tylko Southwark, ale też całemu Londynowi”

Inwestycja ma się zakończyć w 2012 r. i kosztować około 215 milionów funtów.


Podepnij swój artykuł

tagi

Museum Macura – przebudowa stodoły
Museum Macura – przebudowa stodoły

Stodoła, która przez wiele lat służyła jako magazyn na zboże kilka lat temu przeszła wielką przebudo ...

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

Przedstawiciele orkiestry Sinfonia Varsovia oraz pracowni architektonicznej Thomasa Puchera 6 kwietn ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera