Racjonalność i stosowność - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Racjonalność i stosowność

 

Czas czytania: ~4 min


nGYsovidHSGIcyCaMPL4VQy3fOeRtQnHwsa6jgEnUqikmHlWDywE769nmSxZ_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel03.jpg

Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) zostało ustawą powołane do życia w 1995 roku celem przede wszystkim „budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach dla osób o średnich dochodach”. Choć organizacja ma swoje oddziały w wielu polskich miastach, nie we wszystkich działa z równą siłą. W całej Polsce znane są budynki, wznoszone przez TBS w Szczecinie – jest ich nie tylko sporo, większość to również po prostu przykłady dobrej architektury, w innych miastach jest już znacznie gorzej. Nie bez znaczenia zapewne jest fakt, że od taniego, socjalnego budownictwa mieszkaniowego nie oczekuje się wysokiej jakości projektów. TBS-y dysponują małymi budżetami, bloki często budowane są w mało prestiżowych lokalizacjach i muszą spełniać rozmaite wymogi do metrażu czy rozkładu lokali. Tymczasem powstały w Polsce bloki TBS, których projektanci nie muszą się wstydzić, bo są przykładami doskonałej niedrogiej architektury miejskiej. Jednym z nich jest oddany do użytku w 2012 roku budynek mieszkaniowo-usługowy w Gliwicach.

Q37RCMcGmsyQ7FmvZjcGLBZRt2oSGxBzxeUCI6BujPqcRc9d79NNLLWwF8BS_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel01.jpg
RfEvteFFG0fcqIUoxoE74rJFUE8lSdyJLPyPSOXZGq73gQxzpZs2rF8nPfYx_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel02.jpg

Projekt architektoniczny budynku wielorodzinnego powstał w pracowni niezwykle znanych i cenionych na Śląsku architektów i pedagogów, Andrzeja Dudy i Henryka Zubela. Obiekt powstał w centrum Gliwic, pierwsi lokatorzy wprowadzili się do niego we wrześniu 2012 roku. Założony na planie zbliżonym do litery „U” budynek ma sześć kondygnacji i 56 mieszkań, obsługiwanych przez trzy klatki schodowe. Ponadto w bloku znalazło się 9 lokali użytkowych oraz podziemny parking. Metraż mieszkań w budynku waha się od 44 do 86 m2. Ze względu na niewielki budżet blok powstał bez użycia nowatorskich rozwiązań: na żelbetowych fundamentach oparto tradycyjnie murowane kondygnacje.

XcLOWZ5uja1skV8MInjnoBOQPbXFI7ZrL1lREWYfHEPkECPxVihL8IQsFCvN_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel04.jpg

Andrzej Duda i Henryk Zubel tak formułują swój pogląd na architekturę: „Racjonalizm, pragmatyzm, czytelność, prostota, prawda, umiar to cechy charakteryzujące zarówno metody naszej pracy projektowej i dydaktycznej, a także nasze dzieła w postaci projektów i realizacji. Wierzymy, że architektura powinna kreować swoje własne cele realizując jednocześnie w pełni potrzeby inwestorów i zwykłych odbiorców otaczającej nas kulturowej przestrzeni” – wcieleniem tych koncepcji w życie można uznać blok TBS w Gliwicach.

SfigvusNUhYYzG9zoWuUmYbpHg0eDK7NYuAkEirS5cohm4vhPvQ37TBcHGQE_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel06.jpg
Llb0zfZbK4ukk6M1YY7Y3cRqtYgsvAtuQC7uq7xGsQjYTrJSbr25LDo4tjPz_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel07.jpg

Mimo oszczędności budynek jest starannie zaprojektowany. Został wpisany w tkankę miejską – utworzył pierzeje ulic, nawiązując do ich historycznej formy, ale nie naśladując form z przeszłości – elewacje są zróżnicowane, ale nowoczesne, z detalem ze stali lub elementami kolorystycznymi. Dom dopasowano do istniejącej zabudowy, uatrakcyjniając ją: jedna z elewacji jest lekko zaokrąglona, w innej wybito wysokie na trzy pietra wejście na podwórze; jedna z elewacji ma parter w całości oddany lokalom usługowym. Dom posiada podwórze, na którym powstał plac zabaw.

7ciKn595DgqPQivyG63G6pMUdvNlDFX9OE02er2eLtm3EE5cDkZUEpLmd4Z2_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel08.jpg

Elewacje od strony dziedzińca mają gładkie, proste formy – tu nie było potrzeby kreowania efektów. Na podwórze wychodzi natomiast spora liczba balkonów, dzięki czemu ściany nie są monotonne ani płaskie. Elewacje od strony ulic skomponowano na zasadzie kontrastów: dwie z nich pokryte cegłą mają balkony białe, trzecia, środkowa, jest na biało otynkowana, a „wyrastają” z niej lżejsze balkony, ażurowe o stalowym szkielecie. Dzięki zróżnicowaniu wykończenia elewacji budynek nie jest ciężką, monotonną, przysadzistą bryłą, ustawioną na rogu ulic. Tradycyjne materiały posłużyły tu do wykreowania dynamicznej i nowoczesnej bryły.

Sz3RjbFHP9426lXZ6Pu2l1nPymAZKHkyP9sLnnEm7HpIq8BaduGKYuOv4cff_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel09.jpg
LO6e0oYVMmbJ9c7GyJGyh4yleU1AAzd13tRRCSzGCE8NBZs5KWISl1naPKRt_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel10.jpg

Gdy w 2012 roku blok otrzymał wyróżnienie w konkursie SARP „Architektura Roku Województwa Śląskiego” jury tak umotywowało swój wybór: „Wyróżniony budynek pokazuje, że jest możliwa realizacja dobrej architektury w trudnych warunkach ekonomicznych. Obiekt nie tylko chroni, ale kreuje elementy przestrzenne miasta: ulicę, plac, kwartał. Realizuje to za pomocą ekonomicznie uzasadnionych materiałów dając nadzieję, że miasta mogą powstawać nie tylko w czasach prosperity. Doceniono budynek przede wszystkim za to, że autorzy po raz kolejny wskazują śląskim architektom właściwy- racjonalny kierunek projektowania”.

uAselgCCUOjzoFB09y8pCdlc58Shx9XjtmMzxdenlpYvtAC8OAihfhbL10li_tbs-andrzej-duda-henryk-zubel11.jpg

Budynek mieszkalno-usługowy TBS
Lokalizacja: Gliwice, ulice Mikołowska i Jana Pawła II
Inwestor: MZBM-TBS II Gliwice
Projektanci: Inarko: Andrzej Duda, Henryk Zubel; współpraca: Adam Zgraja, Jan Duda (zmiany w projekcie), Marian Burzak (konstrukcja), Grażyna Sak (wod-kan i CO), Remigiusz Rolnik (projekty drogowe), Mireusz Janoszka (projekty elektryczne), Marcin Rzepiński, Stanisław Procer (kosztorysy), Dariusz Nowak (sprawdzający)
Wykonawca: firma Dombud z Katowic
Projekt: 2009
Realizacja: 2012
Powierzchnia zabudowy: 5000m²
Powierzchnia użytkowa: 3000 m²
Kubatura: 15000 m³
Ilustracje: inarko.pl, 2tbszbm.gliwice.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera