Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elektrownia na nowo

 

Czas czytania: ~5 min


Nowe Centrum Łodzi: EC1 Wschód oraz EC1 Zachód

 

PpAPCpofZGUNId17KZM4tA7LnrBCtyU2uULRDgvkIiT3X9gGq56lrfj6RP1F_ec1-wschod01.jpg

W 1907 roku przy ulicy targowej zaczęła działać pierwsza w łodzi elektrociepłownia. Z czasem rozbudowywana i modernizowana, służyła mieszkańcom aż do 2005 roku. Przez blisko sto lat jej działania wokół elektrociepłowni rozrosło się miasto, tuż za murem zakładu powstał główny dworzec Łódź Fabryczna - EC1 stoi na samym sercu miasta. Gdy obiekt zamknięto, władze miasta szukały nowego zastosowania dla potężnego kompleksu przemysłowego. Koncepcji było dużo, wiele bardzo kontrowersyjnych; w prasie z tamtych lat łatwo znaleźć opisy awantur, posądzeń o finansowe malwersacje czy niegospodarność. Na szczęście dziś wszystkie można już uznać za historię: po wielu skomplikowanych perypetiach udało się zakończyć główną część rewitalizacji tego kompleksu. Teraz wszyscy czekają na „tchnięcie życia” w te poprzemysłowe obiekty.

zC0eMj7P5bKQfmYohJ1R31v23HGlqpC1hksWXs4ofccbXjMlJXzFUZphzNAk_ec1-wschod03.jpg
VlMNf4TnPsIZydNASQ3RxcF9hpsBPN1LNPCXNZOJHThB2jX74Y79UXkhkGjX_ec1-zachod01.jpg

Zespół łódzkiej elektrociepłowni składa się z dwóch głównych części. To EC-1 Zachód i EC-1 Wschód. Każda będzie pełniła nieco inną funkcję, razem utworzyć mają Nowe Centrum Łodzi.

W części EC-1 Zachód powstanie Centrum Nauki i Techniki. Jak opisują to pomysłodawcy: „będzie obiektem poświęconym udokumentowaniu i upamiętnieniu myśli technicznej zarówno architektonicznej, jak i energetycznej w powiązaniu z estetyką czasu i miejsca oraz funkcjonalnością typową dla elektrowni”. Dla zwiedzających powstać tu mają trzy ścieżki edukacyjne: ścieżka energetyczna, ścieżka historii cywilizacji i nauki oraz ścieżka o nazwie „Mikro świat – makro świat”. Jak wszystkie tego typu obiekty na świecie, łódzkie Centrum Nauki i Techniki także pełne będzie „interaktywnych urządzeń umożliwiających samodzielne przeprowadzanie działań i doświadczeń, obserwowanie i badanie określonego zjawiska fizycznego, reakcji chemicznej, czy struktury biologicznej przez zwiedzających”.

ZdsGDKf6qEkrpWU69WkOZ5R0QCy78Nm0cfr3G6XhMwiZGDc2MDRoeUMX9Kuy_ec1-zachod04.jpg

Związane z przemysłem, zachowane elementy wyposażenia wnętrza, sposób podziału i aranżacji przestrzeni doskonale pasują do nowej funkcji. Jak można przeczytać na stronie internetowej obiektu: „ Główny szlak zwiedzania będzie pokrywał się z historycznym szlakiem powstawania energii. Oprócz poznania zabytkowej substancji obiektu, zwiedzający będą mieli możliwość przejścia podstawowej, głównej ścieżki edukacyjnej. Każdy element ścieżki edukacyjnej zostanie zaaranżowany nowoczesnymi i multimedialnymi rozwiązaniami, umożliwiającymi zwiedzającym w aktywny sposób wpływać na kształt i osobisty odbiór wystawy”.

uIYP8WNU64FiGghO3TqQglWwLEI9M9o3BNVik5lkMcxyKGyXDbvcUyBeWJSs_wschod1.jpg
1fkxcE5RdLoGswehqt3vy1vQ7ZkKZktwrCOW7bgixQ6QXTxHodYBKUDULrwA_wschod2.jpg

Na potrzeby „łódzkiego Centrum Nauki Kopernik” adaptację poprzemysłowych przestrzeni opracowało konsorcjum dwóch firm: Biura Realizacji Inwestycji "Fronton" oraz firmy Mirosław Wiśniewski Urbanistyka i Architektura.

Starsza część kompleksu, czyli EC-1 Wschód pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne. Projekt adaptacji tej części elektrociepłowni opracowała pracownia z Poznania, Home of Houses. Tę przestrzeń mają już wkrótce przejąć we władanie artyści, twórcy, posługujący się najróżniejszymi mediami, eksplorujący wszelkie gatunki sztuki. Wszystkie ich działania będą – rzecz jasna – powstawały dla publiczności, dla widzów, na których w EC-1 czekać będzie wiele artystycznych doznań. Na terenie obiektu działać będą m.in. biblioteka (udostępniająca klasyczne zbiory książek, publikacje i materiały dotyczące historii sztuki, kultury, filmu i wszystkich innych zakresów kultury i szeroko rozumianej sztuki), sale seminaryjno-konferencyjne, siedziby i biura instytucji kultury, galeria, sale warsztatowe, ma działać klub jazzowy i sala do tańca. Część budynku zajmie przestrzeń, nazwana Teatrem Dźwięku – znajdą się tu profesjonalne studia nagraniowe i produkcyjne, przystosowane do pracy z muzyką i popularną, i klasyczną. Powstanie tu też planetarium z kinem 3D oraz tzw. Jezioro Pamięci – „projekt multimedialny, oparty na cyfrowych serwerach o bardzo dużych pojemnościach, pozwalający na zachowanie w pamięci chwil z codziennego życia mieszkańców Łodzi”.

tLdqRVd9jDfLNvMzY0UraJPIeRgPUk8HwoDmoWFBdAgkidBiScVoTYDsEjc4_zachod1.jpg
gyTIlGdlCpJfc7yN1PqaN9BaFkHvvPNH1BCvWhz65kUcgYqIrgLDb3TlQArm_zachod2.jpg

Na szczycie wysokiego na 69 metrów komina, będącego zarazem elementem rozpoznawczym całej budowli ulokowany zostanie taras widokowy.

Dzięki pracy zatrudnionych przy projekcie architektów kompleks EC-1 – dziś już właściwie gotowy i powoli oddawany do użytku – to konglomerat niezwykłych form. Zachowane zabytki epoki przemysłowej zestawiono tu z nowymi elementami architektury, stuletnie bryły uzupełniono współczesnymi dobudowami, zabytkowe detale zestawiono z tymi z XXI wieku. Od lat nieco podupadająca Łódź – jej władze i mieszkańcy – upatrują swojej szansy w powstałym w serc miasta kompleksie, czy przyciągnie on artystów, turystów i inwestorów – pokażą najbliższe lata.

F0w9p2HQar3UkUmngBVzD6CblPYWvKqJEBQj76c6kfCupzF5e6qg2KIWh15h_zachod3.jpg
AKtT1EJfLkoZt0A6MeVAd3HpcRNFFwm5P7tEraNAUd2bGqyEB3S4U4XEFyoN_ec1-zachod03.jpg

Nowe Centrum Łodzi: EC1 Wschód oraz EC1 Zachód
Lokalizacja: Łódź, ul. Targowa 1/3
Inwestor: Urząd Miasta Łódź
Inwestor zastępczy: Instytucja Kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury
Projektanci: Home of Houses oraz łódzkie konsorcjum złożone z Biura Realizacji Inwestycji "Fronton" i firmy Mirosław Wiśniewski Urbanistyka i Architektura
Wykonawca: Skanska, PORR
Realizacja: 2010-2014
Koszt inwestycji: 300 mln zł (finansowanie z budżetu Miasta Łodzi oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013)
Źródło ilustracji: ec1lodz.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera