Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolorowa Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Czas czytania: ~3 min


ASP w Łodzi

 

tuwJat9wGxBr2gAv0D5lAmx81xCjZdyiKdjbKcBtRFluPJDflzqPRFoSaueb_asp-lodz01.jpg

Kolorowe budynki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi widać z daleka: wyrosły tuż obok istniejących od lat 70. XX wieku zabudowań uczelni, położonych ma rozległej, lekko nachylonej działce pomiędzy ulicą Wojska Polskiego, Sporną i Aleją Grzegorza Pałki. Ich formy powstały w pracowni Pas Projekt Archi Studio.

6ats5DVUemWsNdXxMxIT0f6PhMYDILFewrOePX0LL9srWx3BcNg43NQdXzGg_asp-lodz02.jpg

W nowych, kolorowych budynkach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi mieścić się będzie Centrum Nauki i Sztuki z biblioteką i salą kinową oraz Centrum Promocji Mody. Nowy kompleks składa się z dwóch budynków, połączonych ze sobą zagłębionym w ziemi wewnętrznym dziedzińcem. Nowe obiekty Asp – to kolejna inwestycja, związana z kulturą w Łodzi. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zaczęły w tym mieście działać min. rewitalizowana na potrzeby kultury elektrociepłownia EC1 czy powstały w dawnej fabryce Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana Art Inkubator. Nowe, kolorowe budynki ASP powstały tuż obok już istniejących, oddanych do użytku w 1976 roku zabudowań uczelni, zaprojektowanych przez zespół pod kierownictwem Bolesława Kardaszewskiego. Mieszczący cztery wydziały uczelni oraz gmach administracyjny modernistyczny kompleks rozbito na mniejsze pawilony, rozstawione na zboczu skarpy na różnych wysokościach i połączone dziedzińcami. Nowe budynki dopasowano do tej istniejącej kompozycji.

AcSdP3hXCEl9RL7AwfsjwyqMezX6wPD2mNRE2tU9iS5utcEaJptupSfyzd2S_asp-lodz03.jpg

Z inspiracji sztuką
Nowy zespół zabudowy ASP - to dwa połączone ze sobą kolorowe budynki. Co ciekawe, stanowią one odrębne projekty i są finansowane z dwóch różnych europejskich funduszy. Oba są jednak zaprojektowane i budowane razem przez te same zespoły twórców i wykonawców.

m9rbdWjZDCxuJfQCbs7JvSlrkA2XvnzAHTQQGQHAnzf5AGg1jZQbiB4rnoxg_asp-lodz04.jpg

W jednym mieści się Centrum Promocji Mody z wielką salą, przystosowaną do organizowania dużych prezentacji, np. pokazów mody. Sala wyposażona jest w 10 ekranów, nagłośnienie o mocy 50 tysięcy watów, 16 projektorów, 260 lamp oświetleniowych. Wyposażenie sali dostosowano do potrzeb bardzo rożnych pokazów multimedialnych, koncertów, spektakli. Aleksandra Sowińska-Banaszkiewicz, kanclerz ASP tłumaczyła jednej z lokalnych gazet: „Widownia pomieści ponad siedemset osób, a wybieg dla modelek będzie dwa razy dłuższy niż w innych tego typu salach. Planujemy też tzw. wirtualny wybieg. To system rzutników, który będzie dawał wrażenie, że modelka idzie po śniegu albo wśród opadłych liści”.

hpLgH2MGnILmNktyzfIDsOn4ONpgDddZagQMSK3gmPuJBGD9x4oQmzXVJiiw_asp-lodz05.jpg

Drugi budynek – to Centrum Nauki i Sztuki z salą kinową 3D oraz nowoczesną biblioteką. Znajdą się tu liczne czytelnie, wypożyczalnia, tu także dokonywana będzie digitalizacja zbiorów, działać będzie uczelniane archiwum cyfrowe. Wśród nowoczesnego wyposażenia pojawi się profesjonalne studio fotograficzne, przystosowane do digitalizacji rzeźb i obiektów przestrzennych. W budynku zaplanowano także galerię oraz salę do telekonferencji.

qkxsWdqbZyEiwHKAGH6ECXK0Fz1gOaMYhkQe5Ymzvbk7GywKSKylCixKxkAS_asp-lodz06.jpg

Kolor ma znaczenie
Oba nowe budynki mają bardzo proste formy – to właściwie zwykłe prostopadłościany. Charakter obu budowlom nadaje kolor. Gmach Centrum Promocji Mody otrzymał elewacje, inspirowane twórczością Katarzyny Kobro, wybitnej XX-wiecznej artystki, która mieszkała w Łodzi i była współtwórczynią międzynarodowej kolekcji sztuki, zebranej dla łódzkiego Muzeum Sztuki. Elewacje drugiego budynku, czyli Centrum Nauki i Sztuki są czerwone; gmach wieńczy szklana nadbudówka, doświetlająca wnętrza. Kolorowe budynki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi łączą w sobie prostotę kształtu z wyrazistością sposobu jego wykończenia.

Centrum Nauki i Sztuki oraz Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
Lokalizacja: ul. Wojska Polskiego 121, Łódź
Inwestor: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Projektanci: PAS Projekt Archi Studio
Wykonawca: Budimex
Realizacja: 2010 – 2013
Powierzchnia użytkowa: 10 000m2
Koszt całej inwestycji: 78 mln zł
Źródło ilustracji: pasprojekt.com, cpm.asp.lodz.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera