Primulator – stalowy biurowiec w Łodzi - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Primulator – stalowy biurowiec w Łodzi

 

Czas czytania: ~2 min


Przy ulicy Lodowej w Łodzi zajmująca się m.in. wyposażaniem cukierni i lodziarni firma Primulator wybudowała swoją nową siedzibę

 

d5T2vumxVTXeEzttZ0dt9mAd2Nkt7Ay84CynlYpq0dthnB5aiOkqKdmp1ZAX_primulator5.jpg

Primulator – to założona w 1966 roku w Oslo firma, zajmująca się m.in. dostarczaniem profesjonalnego i specjalistycznego wyposażenia cukierniom, kawiarniom czy lodziarniom. Firma od lat ma także swoje oddziały w Polsce i jeden z nich właśnie doczekał się nowej, zaprojektowanej specjalnie dla jego potrzeb siedziby. Gmach stanął przy ulicy Lodowej, w południowo-wschodniej części miasta.

BNW1lsjeOyiPizGY3u3VpE2VJM1F24P5df9MZnCDqkib3N10pkBaRACb9HLP_primulator2.jpg
xWlit2FUiWDSyn6jo8Ngq57bQiRwtnWWcP5haxdeE1OxvlJSnDjB6nbQmWxb_primulator7.jpg

Primulator zlecił zaprojektowanie swojej nowej siedziby pracowni Archi-dea. Celem architektów było nie tylko ulokowanie w budynku wszystkich wymaganych przez inwestora funkcji, ale i nadanie mu atrakcyjnej formy zewnętrznej. W ostatnich latach w Łodzi powstało wiele obiektów biurowych, wyróżniających się dobrze zaprojektowaną, ciekawą architekturą. Jednym z szerzej opisywanych jest ceglany Ericpol; wymienić można też biurowiec projektu medusa group czy siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

C7fk1VlmM5L2CKHK0QokMPDuzWABZcteQlNNi7ZxwtC3j9S4ujCJfqnEtGPC_primulator6.jpg
fQeb58jMI0ylw6WpAcF9Mxz7wXdjFtKbQnmKEfx4LWwpeIowUyXVG2YPhnPN_primulator1.jpg

Primulator mieści w sobie więcej funkcji niż tradycyjny biurowiec. Podziemia zajęły dwa duże magazyny, na parterze i piętrze ulokowano zaś biura, sale do szkoleń oraz showroom. Bo budynek, poza zapewnieniem wygodnego miejsca pracy ma także firmie służyć jako miejsce prowadzenia szkoleń oraz profesjonalnych prezentacji.

AQua4LAo4dnB2gKJ69xBE30P7AyqVS9qWhvabLkACEDahbdPzkqcmG23MGPb_primulator3.jpg
7A2WeKt6LY0EykCsF2PyvP3mDNgKE4EZHKTYmBY6EUpQqGK9WSasDgxBUPKz_primulator4.jpg

Wnętrza biurowca Primulator utrzymano w chłodnej kolorystyce – dominuje tu szarość w różnych odcieniach, a surowość tych przestrzeni nasuwa skojarzenie z estetyką industrialną. Podobne konotacje może wywołać fasada budynku, obłożona w całości perforowaną szarą blachą. Bryła budynku jest dość prosta – wyróżnia ją użyty do wykończenia materiał oraz fakt, że frontowa elewacja została lekko pochylona. Zarówno kształt budynku, jak i obłożenie jego fasady ażurową blachą nie są dziełem przypadku – mają wspomagać energooszczędność gmachu, dostarczać wnętrzom wiele światła dziennego przy jednoczesnym uchronieniu tych przestrzeni przed nadmiernym nagraniem.

Primulator w opinii projektantów należy do wąskiego grona „naprawdę energooszczędnych” budynków cały dach obiektu pokryły panele fotowoltaiczne, woda w biurowcu podgrzewana jest z użyciem energii słonecznej. Konstrukcja budynku oraz zastosowane materiały zapewniają najwyższe parametry przenikalności termicznej, a wnętra i najbliższe otoczenie biurowca oświetlają diody oświetlenie LED.

Primulator – siedziba firmy
Lokalizacja: Łódź, ul. Lodowa
Inwestor: Primulator Polska
Projektanci: Archi-dea
Wykonawca: Budimex
Realizacja: 2014 - 2015
Powierzchnia użytkowa: 7300 m2
Wartość inwestycji: 35 mln zł
Źródło ilustracji: facebook.com/Primulator.Polska, primulator.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera