Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w Krostoszowicach

 

Czas czytania: ~3 min


Dom w Krostoszowicach – to dowód na to, że mało inspirujące, a nawet utrudniające projektowanie warunki architekt może twórczo wykorzystać.

 

kFcEX7RyUPnZGXwDLEFMEqvHv0DDOiviCubPrUE07rbhiHl8vdtmbXOG1xog_dom-w-krostoszowicach15.jpg

Dom w Krostoszowicach – to dowód na to, że mało inspirujące, a nawet utrudniające projektowanie warunki architekt może twórczo wykorzystać. Robert Skitek, projektując dom w położonej w południowej części województwa śląskiego miejscowości Krostoszowice udowodnił, że ciekawą, funkcjonalną, a zarazem formalnie wyjątkową bryłę można postawić na terenie, który pozornie nie oferuje nic ciekawego.

9PgiwCSei42gr7OO4BJ1afxinQAeG9ezLa9B5dxcNsYfgJQ8rvvJJfpxJ1G1_dom-w-krostoszowicach14.jpg

Dom w Krostoszowicach to nowa realizacja pracowni RS+, założonej przez Roberta Skitka. Śląski architekt ma już na koncie wiele projektów domów jednorodzinnych, ale znany jest z też z innego rodzaju realizacji. Daleko poza Polskę sięgnęła sława zaprojektowanego przez niego wodnego placu zabaw w Tychach, bardzo wysoko oceniany jest też opracowany przez to biuro remont modernistycznego gmachu szkoły w Tychach.

K0EUCFZnQXyECPh76iDNPQ0d0X8dLmMoR8OeiOps5liKbmD3nKrpwjaDHBAk_dom-w-krostoszowicach27.jpg

Dom w Krostoszowicach – to projekt powstały na zamówienie prywatnego inwestora. Architekci dostali do dyspozycji położoną wśród chaotycznej i zróżnicowanej zabudowy dużą działkę o znacznym spadku w kierunku wschodnim. Dom miał stanąć w najwyższym punkcie działki, przy drodze, w północno-zachodnim narożniku. Ze względu na w większości nieciekawe otoczenie oraz układ terenu architekci zdecydowali się stworzyć budynek skierowany „do wewnątrz”, o precyzyjnie zaplanowanych otwarciach i widokach. Chodziło oto, aby mieszkańcy z okien mogli widzieć tylko najładniejsze elementy otaczającego krajobrazu.

jaITvOEfhxeF2nABywdw9O2lwgBHWIrvWiYYKw0g9Wj3fr1woEg2hyKT61vy_dom-w-krostoszowicach25.jpg

Dom w Krostoszowicach od strony drogi ma formę parterowego domu, połączonego szklanym wiatrołapem z częścią garażową. Wymagany planem miejscowym spadzisty dach oraz elewacje tej części budynku zostały pokryte ciemnym łupkiem; kontrastuje z nim miski murek z jasnego betonu, który wydziela teren działki od strony ulicy. Murek biegnie też ku drugiej stronie domu i tam zamienia się w część wiszącej platformy, stanowiącej górny taras domu oraz rozdzielającej jego dwie kondygnacje.

WdXDvHUDGkekve3i9cwcPltbKTuWye7vPQ04w8bqsE1PeSIKWWZBTOinSWSV_dom-w-krostoszowicach22.jpg

Bo od strony ogrodu dom w Krostoszowicach ma dwie kondygnacje. Dolna została częściowo zagłębiona w ziemi, poprzedza ją zaś zadaszony dolny taras. Ta część domu jest zupełnie niewidoczna od strony ulicy. Tu ulokowano m.in. sypialnie, łazienkę, pomieszczenie techniczne z pralną. Na górnym poziomie znajduje się otwarta przestrzeń dzienna.

fwtcW9obfqoIjC74MSvkYYF2jdhbdwccV4SQn6dK78EKKHYXjugm8rVGa0Ud_dom-w-krostoszowicach37.jpg

Dom w Krostoszowicach przypomina wkomponowaną w teren rzeźbę. Z każdej strony bowiem wygląda inaczej, stopniowo odkrywa przed widzem kolejne elementy swojej bryły. Ważnym jej elementem są też użyte materiały: kontrastujące ze sobą ciemny łupek i jasny beton. Wyraz bryły tworzy nieregularnie łamany dach czy ciekawie zaplanowane okna (np. od ulicy układają się one w wąski, poziomy pas); całość uzupełniają drewno i szkło, użyte we wnętrzu domu. Staranny dobór materiałów z ich fakturami i kolorami, a także konsekwentnie zrealizowana wizja dwóch łamanych brył, posadowionych na wyraźnie wydzielonej platformie – to sekret urody tego domu.

iIoQdv7WDKxNPLuY5IjRIKKlqH4L9bubiU0noeqk670vcUyngCyzEvrGZWXx_dom-w-krostoszowicach01.jpg
NvDj6pCXY3FfIm5oHgmwWXRL0cNTYhJUZulQXUo2YFIHfPQm608iG6KyGdxY_dom-w-krostoszowicach05.jpg

Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Krostoszowice
Inwestor: prywatny
Pracownia: RS+ Robert Skitek, architekci: Robert Skitek, Jakub Zygmunt
Konstrukcja: Zbigniew Prucnal
Powierzchnia: 305 m2
Projekt: 2013
Projekt wnętrz: 2013
Realizacja: 2013-2016
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski archifolio.pl
rsplus.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera