Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Egipt lubi płynność

 

Czas czytania: ~2 min


vRATynBqdcfbA3JbijHLoUqv117FpzVophrgvCnx1DseAv17e81sCrKn0eI0_zaha-cairo-expo-city-01.jpg
Dopiero co świat obiegła informacja o planowanej w Kairze budowie zespołu biurowo-usługowego, którego autorką jest biuro Zahy Hadid, a już przygotowuje się ona do kolejnej realizacji w stolicy Egiptu. Opracowany przez jej firmę projekt zwyciężył w konkursie na koncepcję miasta wystawowego – Cairo Expo City, pokonując w finałowym etapie norweską Snøhettę.
fgrWVbaE8MvobTuqlSVwBErOj5cM5kuxTO21KSyidwovM2MWJliFxlnwZk1I_zaha-cairo-expo-city-02.jpg
Miasto wystawowe powstanie w dogodnej lokalizacji między centrum Kairu i lotniskiem i zajmie 450 tysięcy metrów kwadratowych. Przeznaczone na międzynarodowe ekspozycje i konferencje miejsce samo w sobie ma być dziełem sztuki – wielką, rzeźbiarską strukturą, której forma ma nawiązywać do krajobrazu doliny Nilu. Właśnie fascynację naturalnymi walorami otoczenia architekci wskazują jako główną inspirację formalną: „ponieważ przestrzeń wystawowa wymaga dużej elastyczności, najlepszym, naszym zdaniem, rozwiązaniem było stworzenie kompozycji Expo City na wzór otaczającego egipskiego krajobrazu. Region rozciągający się wzdłuż Nilu cechuje niezwykła dynamika, której źródłem jest nieustanne przenikanie się wody i lądu. Właśnie tę płynność chcieliśmy zawrzeć w ukształtowaniu terenu i formach budynków naszego założenia. Najważniejszym zadaniem, jakie sobie postawiliśmy, było przełożenie tej naturalnej płynności na język architektury”.

Rzeźbiarskie kształtowanie przestrzeni posłużyło również wyodrębnieniu w ramach wielkiego kompleksu wystawowo-konferencyjnego mniejszych zespołów budynków, które, choć mają własną kompozycję formalną, tworzą spójną, konsekwentną całość. Równie plastycznie potraktowano główną arterię, która przecina założenie z północy na południe – będzie ona przypominać potężną rzekę z licznymi odnogami, które umożliwią skomunikowanie poszczególnych części kompleksu z jego centrum, w prosty sposób organizując ruch pieszy i samochodowy podczas odbywających się w Cairo Expo City wydarzeń.

Sherif Salem, dyrektor Generalnej Organizacji Międzynarodowych Wystaw i Targów (GOIEF): „To projekt o wielkim znaczeniu narodowym. Obecne hale wystawowe w Kairze nie spełniają standardów współczesnych międzynarodowych konferencji i przemysłu wystawienniczego. Zaprojektowane przez biuro Zahy Hadid nowoczesne założenie sprawi, że Kair znajdzie się w czołówce światowych miast pod względem warunków dla tego typu wydarzeń i będą się tu mogły odbywać imprezy o niezwykłej skali i rozpiętości tematycznej”. Projekt obejmuje przestrzeń dla międzynarodowych ekspozycji, centrum konferencyjne i hotel biznesowy. W planach jest także biurowiec i centrum handlowe.

Przygotowanie terenu pod inwestycję ma się rozpocząć już w październiku tego roku. Projekt Cairo Expo City powstaje we współpracy z ogólnoświatową firmą inżynierską – Buro Happold.

Zobacz projekt zespołu biurowo-usługowego w Kairze autorstwa biura Zaha Hadid Architecture
juEqRPfpq2PHKjmDZ0A1NmQoVnJTqfM8sRTeoJYzBozB6l7aVLzc38Rj6qms_zaha-cairo-expo-city-03.jpg
9qbnEEOjfOMPUoIM7OxJWzCxFWJ95ZyoaZpgu2pBIiUXdcEfAl4BoHHC5c04_zaha-cairo-expo-city-04.jpg
qAIKzaWDoU1bQMsTkvFSyEAPYuRGACMyCOOYoNAX8R6hvUiIIa55MgG3cYgB_zaha-cairo-expo-city-05.jpg
fp6DQCeWuGr6fnnx9yc3j9kJUx81oJYQMg9BPyI65Y70QatYp4nuLJKzchnn_zaha-cairo-expo-city-06.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera