Z widokiem na wodę - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z widokiem na wodę

 

Czas czytania: ~2 min


Czy w przyszłości ludzkość będzie musiała zasiedlić oceany? Biorąc pod uwagę prognozy ekologów, ostrzegających przed zalaniem ogromnych fragmentów kontynentów wodą z topniejących lodowców oraz stale rosnącą liczbę ludności na świecie – nie jest to wykluczone. Nie wszystkich jednak to niepokoi. Są tacy, których ta perspektywa fascynuje. Trzeba tylko podejść do zagadnienia profesjonalnie i już dziś przygotować się na taką ewentualność. Tym właśnie zajmuje się Seasteading Institute. Głównym obszarem działań instytutu jest badanie możliwości „zaludnienia” oceanów, opracowywanie technologii budowy miast na potężnych akwenach oraz tworzenie teoretycznych podstaw funkcjonowania zamieszkujących je społeczności. Elementem tych badań był ogłoszony w lutym tego roku Seasteading Architectural Design Contest – konkurs na projekt pływającego miasta marzeń. Skierowany był on do projektantów 3D, zawodowych architektów i studentów architektury. Projektowane przez nich struktury miały być trwałymi ośrodkami, umożliwiającymi zamieszkanie na wielkiej wodzie pierwszym grupom oceanicznych pionierów. Bazą dla tych wizji była opracowana przez TSI platforma, na której uczestnicy mogli umieścić dowolne obiekty. Większość z 41 zakwalifikowanych do konkursu projektów zakładało stworzenie kompleksowych organizmów miejskich z domami, szpitalami, uczelniami, hotelami i obiektami sportowymi.
m0yXaYf571PUNxnIdAD69oO0BM7PvUXqa1bKBY558q88dV411DPZgCmpn0X9_andras-gyorfi.jpg
Projekty oceniali pracownicy i członkowie TSI oraz grupa ochotników. Główną nagrodę w wysokości 1000 dolarów otrzymał András Gyõrfi za projekt Pływającego Miasta. Drugie miejsce zajęła koncepcja Seagull Hotel Matiasa Pereza.
ZayivJj0nIpo409HlXX1BMALNDeycZY5ev5qhI8QNlQgzyD90JdY1VyzyQds_marko-jarvela.jpg
Nagrodę za estetyczną wartość projektu otrzymał Marko Järvela za koncepcję SESU Seastead,
IaDGf36v6fy52tQ2oBh0S2OQNm744UUHoCPWdBmUJ5mdgsaAkMebP9Xwc7Zq_anthony-ling.jpg
Za indywidualność doceniono pracę Rendering Freedom Anthony’ego Linga.
4EZOhOe2H3qQcF29CekDD2Kg7TTkQ9DVcK3EAg02viIE5l4zOv8lsECOk1Bc_emerson-stepp.jpg
Autorem najlepszej wizualizacji okazał się Emmerson Stepp, autor projektu Oaza Oceanu.
lWx7HyKN7GWlXTGYsWOVQ68JgUtv6qGRXx5sB4MgxAjY2XbY3T3KrefaQioq_team-3da.jpg
Za najlepsze rozwiązania socjalne nagrodzono projekt Refusion zgłoszony przez Team 3A. Oprócz nagród pieniężnych, autorzy zwycięskich prac otrzymali zaproszenia na drugą doroczną konferencję Seasteading oraz bezpłatne karty członkowskie TSI. Dyrektor wykonawczy TSI, Patri Friedman: „Jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności i wysiłku włożonego w przygotowanie konkursowych projektów, które są kompleksowymi i zarazem pięknymi wizjami nowego sposobu życia. Zanim cokolwiek zostanie zbudowane, musi zostać wymyślone i zaprojektowane, a te koncepcyjne modele pokazują, jakie możliwości ma przed sobą budowanie miast na morzach i oceanach.” Potencjał niewątpliwie jest ogromy, a budowanie miast na potężnych akwenach to prawdziwe wyzwanie dla architektów i inżynierów i, być może, przyszłość urbanistyki. Jednak projekty nadesłane na zorganizowany przez Seasteading konkurs sprawiają raczej wrażenie zabawy w projektowanie, niż tworzenia poważnych koncepcji mających szansę na realizację. Zresztą, do takiego podejścia prowokowało już samo konkursowe zadanie – zaprojektowanie pływającego miasta marzeń.

Podepnij swój artykuł

tagi

Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w duchu zero waste
Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w duchu zero waste

Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w stylu zero waste powstał we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim. ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera