Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sir David Chipperfield laureatem Royal Gold Medal

 

Czas czytania: ~2 min


Royal Gold Medal dla Sir Davida Chipperfielda

 

AZhYZfaOVNa2pLmsGUiabFOcjvN6Lk7vjvmcpOxwDLqYmm0oDBLnKcC1fTuJ_chipperfield-medal.jpg
Brytyjski architekt Sir David Chipperfield został kolejnym laureatem jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień architektonicznych na świecie – Royal Gold Medal. Przyznawany przez Royal Institut of British Architects i zatwierdzany osobiście przez brytyjską królową, wręczany jest architektom w dowód uznania za ich osiągnięcia i wpływ na rozwój architektury na świecie.
Prezydent RIBA i przewodnicząca Komitetu Honorowego przyznającego medal, Ruth Reed, wyjaśniała: „Royal Gold Medal to najbardziej prestiżowa nagroda, a David Chipperfield jest niezwykłym laureatem. To jeden z największych współczesnych architektów z bogatym, międzynarodowym dorobkiem. Tworzy architekturę pełną racjonalnej elegancji, jest rzemieślnikiem wspaniałych przestrzeni i pięknych detali, a jego prace mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy chcą pracować poza granicami swojego kraju.”.

Chipperfield ma na swoim koncie około 50 wygranych konkursów krajowych i międzynarodowych oraz liczne nagrody, w tym nagrodę Stirlinga w 2007 za Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach am Neckar w Niemczech. Najgłośniejsza z jego ostatnich realizacji – przebudowa Neues Museum w Berlinie zrealizowana wspólnie z Julian Harrap Architects – była nominowana do tej nagrody w 2010 roku. Przyniosła mu też Wolf Prize zwaną „izraelskim Noblem” w kategorii sztuki.

Chipperfield: „Jestem onieśmielony decyzją RIBA o przyznaniu mi Royal Gold Medal na 2011 r. i dołączeniu mojego nazwiska do listy tak wspaniałych architektów. Mam nadzieję, że moja dalsza kariera potwierdzi ten honor i że będę mógł spełnić oczekiwania, jakie to wyróżnienie przede mną stawia. Nagrodą dzielę się z moimi współpracownikami i rodziną, bez których ten wielki sukces nie byłby możliwy”.

Uroczyste wręczenie Royal Gold Medal nastąpi 10 lutego 2011 r. podczas uroczystości w siedzibie Royal Institute of British Architects w Londynie. Uhonorowany nim David Chipperfield dołączy w ten sposób do szacownego grona Złotych Medalistów, wśród których są: Charles Barry, George Gilbert Scott, Alfred Waterhouse, Edwin Lutyens, Giles Gilbert Scott, Charles Voysey, Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Walter Gropius, Alvar Aalto, Ludwig Mies van der Rohe, Kenzo Tange, Ove Arup, Sir Nikolaus Pevsner, Louis Kahn, James Stirling, Berthold Lubetkin, Norman Foster, Richard Rogers, Oscar Niemeyer, Jean Nouvel, Rem Koolhaas, Toyo Ito, Alvaro Siza i ubiegłoroczny laureat – Ieoh Ming Pei.

W Komitecie Honorowym RIBA zsiadali w tym roku: Ruth Reed, architekci Edward Cullinan, Eva Jiricna i Chris Wilkinson, inżynier Max Fordham i przedsiębiorca Laura Lee. Chipperfield był nominowany do nagrody przez Deborah Saunt, Davida Adjaye i Ruth Reed.
TDkGTXRPpx3ZvDlilNlLKw5ksctfOegGjd1KH2mcZiA2vwbeQYj3cg7QDILT_chipperfield-royal-gold-medal-museumliterature.jpg
CJ5mt5UgNlpDhhYnEw7bAEvNUo8MJARNUI9yC870jYaDgIjV6DQCMSxtJkvT_chipperfield-royal-gold-medal-neuesmusuem.jpg
qzCSgMp8qunfGiD3ovDATng1xcVClSzH0NtnxNXYpWgoPLkJOwl1dFgbXWUX_chipperfield-royal-gold-medal-henley.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera