Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przemysław Jaworski o architekturze parametrycznej

 

Czas czytania: ~3 min


XBA9NxNuO1TKr1PiBbiozkqQV8Tzp6816kgZeyKWzuAr7NGq0Q3ST0qsK4LR_przemek-jaworski-zdjeciebw.jpg
Rozmowa z architektem Przemysławem Jaworskim – Jawor Design Studio, byłym pracownikiem komórki komputacyjnej biura Foster & Partners

Przez kilka lat pracował Pan w komórce komputacyjnej biura Normana Fostera. Jak techniki parametryczne były wykorzystywane w tak dużej i pracującej na najwyższych, komercyjnych obrotach pracowni.

W Specialist Modelling Group, w której pracowałem, wykorzystuje się różne techniki parametryczne i różne programy. Najczęściej jednak oprogramowanie tworzyliśmy sami, wykorzystując środowiska programistyczne wbudowane w pakiety CAD, takie jak Microstation czy Rhinoceros. Korzystaliśmy też z oprogramowania do tworzenia projektów parametrycznych takich jak Generative Components lub Grasshopper. Najciekawsze jest jednak to, że SMG powstało, aby takie narzędzia tworzyć od podstaw i testować je w architekturze – gdyż początki wydarzyły się w czasach, gdy nie było jeszcze żadnych zaawansowanych programów do takich zadań.

Niektórzy uważają, że narodzenie się architektury parametrycznej przyniosło do świata projektowania zupełnie nowy język. Czy zgadza się Pan z tym opiniami?

Zdecydowanie tak, chociaż byłbym daleki od definiowania za pomocą tych technik nowego stylu architektury. Jest to po prostu język uwolniony od sztywnych reguł modularnej i powtarzalnej prefabrykacji, gdzie wszystkie elementy są takie same. Poprzez użycie technologii masowej adaptacji komponentów podczas procesu produkcji, możemy tworzyć ten nowy język na swój sposób. Za tym idzie też pewne uwolnienie kształtów i większa swoboda tworzenia geometrii. Reszta to już indywidualny język danegoprojektanta i tego, co chce za pomocą swojej architektury przekazać.

Parametryzacja zadania projektowego to proces przypominający trochę uproszczone modelowanie matematyczne. Czy istnieją do tego precyzyjne metodologie?

Tak, pracując w SMG tworzyliśmy specjalne dokumenty opisujące komputacyjną metodologię projektową. Opisywały one głównie reguły geometryczne i procedury generowania kształtów tak, aby firmy zajmujące się sterowaną numerycznie produkcją komponentów wiedziały jaka jest logika ich tworzenia. Metodologia zazwyczaj polega na opisaniu podstawowych cech geometrii, np. pozycji głównych punktów kontrolnych, kątów nachylenia krzywizn itp. Potem dochodzi do tego opis dziedziczenia tych cech geometrycznych na inne podelementy, sposób ich podziału i metody generowania kolejnych poziomów zależności przestrzennych. W sumie można by to porównać do instrukcji składania modelu redukcyjnego, tylko z większym stopniem złożoności i replikacją obiektów – czyli powielaniem tej samej reguły na wielu komponentach.

W potocznym mniemaniu podstawowa korzyść z przeprowadzenia parametryzacji projektu polega na uzyskaniu elastycznego modelu pozwalającego na bardzo łatwe modyfikacje. Czy po kilku latach praktykowania procedur parametrycznych w architekturze uważa Pan, iż tutaj należy upatrywać ich przewagi nad klasycznymi technikami CAD ?

Tak, jest to coś co powoduje, że można zyskać olbrzymią przewagę nad zespołami, które pracują tylko w oparciu o tradycyjne techniki, ciągle przypominające używanie deski kreślarskiej (tylko, że na ekranie komputera). Przydaje się to np. w konkursach, gdzie nawet w ostatniej chwili można zmienić podstawowe założenia geometryczne i wygenerować w krótkim czasie projekt od nowa. To wszystko, w połączeniu z technologią BIM (Building information modelling) i automatycznym generowaniem rysunków z modelu 3D, przyspiesza proces projektowy wielokrotnie. Trzeba jednak pamiętać, że stworzenie parametrycznego modelu wymaga więcej wysiłku na samym początku i ktoś rysujący plany, przekroje tradycyjnie może nas za pierwszym razem prześcignąć.

Całość rozmowy w najnowszym numerze Krytyki Architektury
NTGQg98e2Az5V8xz1OfQtNTzSYZoownJekwkQyEbTIjKHQ4uBYQpT26hbD04_pv-square2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Sylwetki
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera