Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konstrukcja monolityczna wygrała konkurs na najlepszy dom świata

 

Czas czytania: ~4 min


6rsMIWbSmoGlAbUsM3iRSAPuCpH9BEVuQFqgKSuxFW12bLZbLGsCAyAko7rC_justk-amunt-architekten.jpg

Pytanie o to, jak powinny wyglądać domy XXI wieku, co jakiś czas powraca w konkursach i dyskusjach architektonicznych. Jednym z najczęściej podkreślanych aspektów budynków mieszkalnych – zarówno jedno, jak i wielorodzinnych – są walory ekologiczne i ekonomiczne. Nic więc dziwnego, że wybierając najlepszy dom świata, który może wyznaczyć standardy dla tego typu architektury, jury drugiej edycji organizowanego przez magazyn Architectural Review konkursu AR House Award 2011 palmę pierwszeństwa przyznało pasywnemu domowi 'Just K, Zero energy house' w Tübingen w Niemczech zaprojektowanemu przez młodą pracownię Amunt Architekten Martenson, Nagel und Thiessen.

FKoejOMAcTLW1DAK68zdOqRluVPX4001TH3syRsT4yXwDauZihQhdHEwdFUr_justk-amunt-architekten-4.jpg

Jednorodzinny dom 'Just K' został przez jury uznany za archetyp współczesnej podmiejskiej willi, u którego podstawy leży innowacyjne podejście do materiałów, form, kontekstu i wykorzystania energii. 'Just K' to dom pasywny zbudowany z drewnianych prefabrykatów. Więcej o budynku.

W poniższym wywiadzie autorzy projektu: Bjorn Martenson, Sonja Nagel i Jan Theissen wyjaśniają, dlaczego zbudowali dom o monolitycznej, drewnianej konstrukcji, co dla nich znaczy idea zrównoważonego rozwoju, a także na czy polega różnica między projektowaniem budynków publicznych a domów prywatnych.

EGVX0C4RJqKaIcROfTFmmb6ku9v77syBDnZPWVIoq8pGYbAolSm7eQbkOQav_justk-amunt-architekten-5.jpg

Czy możecie wyjaśnić, co decyduje o wyjątkowości domu 'Just K'?

Björn Martenson: 'Just K' jest próbą odpowiedzi na pozornie sprzeczne wymagania: zaprojektowania na małej działce domu wykorzystującego pasywne metody ogrzewania, który jednocześnie będzie odpowiedni i komfortowy dla sześcioosobowej rodziny. A wszystko to przy ograniczonym budżecie.

W konstrukcji budynku użyliście przede wszystkim drewna. Dlaczego?

Jan Theissen: Biorąc pod uwagę zasady zrównoważonego rozwoju, fizyczne wymagania domu pasywnego oraz konieczność maksymalnego skrócenia czasu budowy poprzez użycie prefabrykatów, zdecydowaliśmy się zbudować dom z drewna. Będąc budulcem odnawialnym, drewno ma doskonały bilans energetyczny, co sprawia, że jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów, jakimi może się posługiwać architektura.

Uznaliśmy też, że wyeksponowanie wewnątrz domu elementów konstrukcji z klejonego drewna wprowadzi przytulną, ciepłą atmosferę. Dlatego dążyliśmy do pozostawienia drewna w jak najbardziej naturalnej postaci, poddając je jedynie wybieleniu i działaniu mydła, żeby zachować jego jasny kolor, który określa charakter pomieszczeń w części wspólnej domu.

Projektowanie w myśl zasad zrównoważonego rozwoju nie polega jednak wyłącznie na wyborze materiału. Jaką rolę w waszym projekcie pełni plan domu i układ pomieszczeń funkcjonalnych, jak łazienki czy kuchnia?

Sonja Nagel: Biorąc pod uwagę kuchnię, która jest integralną częścią zasadniczej przestrzeni mieszkalnej, można zobaczyć, w jaki sposób zoptymalizowaliśmy rozkład domu pod względem wykorzystania przestrzeni, jej funkcjonalności i elastyczności. Chcieliśmy osiągnąć maksimum walorów przestrzennych przy minimalnym użyciu materiałów.

Różne sfery funkcjonalne składające się na główną przestrzeń mieszkalną – obniżony dziedziniec, strefa wejściowa, kuchnia, jadalnia, balkon, pokój dzienny, małe biuro, miejsca do siedzenia pod oknami i klatka schodowa – zazębiając się z sobą, tworząc przestrzeń, która pozwala użytkownikom na jej różnorodne wykorzystanie, a także daje wrażenie przestronności, mimo że powierzchnia domu wcale nie jest duża – to zaledwie 138 m2 na sześć osób. Łazienki są oczywiście dołączone do tej otwartej przestrzeni jako wydzielone pomieszczenia.

dN85Ym0TMp9ITaiGUOKA6xjNDrMoK8zDlDkxgarIuHItemzo38KyXhxJvpHw_justk-amunt-architekten-9.jpg

W jaki sposób zaprojektowaliście łazienki? Jak pogodziliście relacje między designem, funkcją i wybranym materiałem?


Sonja Nagel: Łazienki zostały przez nas zaprojektowane zgodnie z nadrzędną ideą przyjętą dla całego domu. Skoro w całym domu widoczne są drewniane powierzchnie, tak samo jest w łazienkach. Ponieważ drewno jest w nich narażone na kontakt z wodą i większą wilgoć, zostało pokryte warstwą poliuretanu. Wymagania klienta i ograniczenia budżetowe zadecydowały o wyborze wyposażenia, które przede wszystkim miało być funkcjonalne.

Nagroda AR House podkreśla lekceważoną często rolę domów prywatnych w wyznaczaniu nowych trendów w architekturze. Na czym według was polega największa różnica między projektowaniem budynków prywatnych i publicznych?

Jan Theissen: Według nas, w przypadku domów prywatnych znacznie ważniejsze są kwestie funkcjonalności i potrzeba trwałości. Podczas projektowania musimy także uwzględniać specyficzne potrzeby i oczekiwania klientów, co oznacza, że możemy stworzyć bardziej indywidualną, unikatową przestrzeń i więcej uwagi poświęcić detalom. W przypadku budynków publicznych zaczyna się od bardziej ogólnych idei. Jednocześnie, jesteśmy pewni, że względy ekologiczne i ekonomiczne wykorzystanie materiałów i energii w architekturze i samym procesie budowlanym będzie w przyszłości odgrywało dużą rolę w obu sektorach – prywatnym i publicznym.

Źródło: dailytonic.com
Fot: Brigida González

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Sylwetki
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera