Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prof. Dariusz Kozłowski - laureat Honorowej Nagrody SARP opowiada o „sztuce budowania rzeczy”

 

Czas czytania: ~2 min


jb7GMCKkrmWzy9BoaOOxbdzUuMWe9HVp3sDYyN3Zriev8iD1TSHOmSST7fBq_dom-alchemikow-wytwornia-kosmetykow-hean.jpg


'Architektura to sztuka budowana rzeczy' – takim artystycznym credo kieruje się prof. Dariusz Kozłowski, tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP. Od 18 do 21 grudnia 2011 r. w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie prezentowana jest wystawa podsumowująca jego dotychczasowy dorobek.

 

Architektura prenatalna Dariusza Kozłowskiego

Dariusz Kozłowski jest dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i czynnym architektem projektującym budynki sakralne, użyteczności publicznej, mieszkalne i przemysłowe. Powstanie koncepcji architektonicznych poprzedza zawsze barwnymi, fantastycznymi studiami malarskimi wykonywanymi farbami akrylowymi, olejnymi czy temperami. Właśnie taką odsłonę jego pracy, którą sam określa mianem architektury prenatalnej, można oglądać na wystawie w stołecznej siedzibie SARP-u. W lutym 2012 r. ekspozycja będzie także prezentowana w Krakowie.

vwH58oIrFBX3iYtamH4GcbyKMhH82TKhxHEZgtkdHi4kwLWWxB2EUt2HBBOG_casa-olajossy-ossia-villa-in-fortezza.jpg

Dariusz Kozłowski – prezentacja sylwetki architekta

Tegoroczny laureat Nagrody Honorowej SARP urodził się 9 grudnia 1942 r. w Radomiu. W 1966 r. ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej, z którą to uczelnią związany jest do dziś jako kierownik katedry Projektowania Architektonicznego, a od 2005 r. dziekan Wydziału Architektury.
 

Realizacje architektoniczne Dariusza Kozłowskiego

Do najważniejszych realizacji Dariusza Kozłowskiego należą: 'Dom Alchemików' czyli Wytwórnia kosmetyków HEAN w Krakowie (projekt 1988) oraz 'Droga Czterech Bram' – Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia XX Zmartwychwstańców w Krakowie, (1983-88, realizacja 1985-1993) – postmodernistyczny gmach zaprojektowany wspólnie z Wacławem Stefańskim i Marią Misiągiewicz i nawiązujący do symboliki czterech bram: Wiary, Nadziei, Wiedzy i Inicjacji. Obiekt ten znalazł się na liście polskich ikon architektury powstałych po 1989 roku opracowanej przez miesięcznik „Architektura-murator".

iU81YwYF20mEdYRdHscGdYntsJBYH9z4lcGCStZPwPmJWEWMaDDyDyQdGIlO_villa-fortezza-rezydencja-turek-k-konina.jpg

Kozłowski jest także autorem wielu projektów domów mieszalnych, min. Domu jednorodzinnego 'Casa Olajossy ossia Villa in fortezza' na peryferiach Lublina (1999), rezydencji Villa Fortezza w Turku k. Konina (wspólnie z H. Kamińskim, nagroda SARP Kraków za projekt roku 1992) czy willi dwurodzinnej Bateau-Bateau w Krakowie (1991).
 

Nagrody architekta Dariusza Kozłowskiego

Ważniejsze nagrody: Nagroda Publiczności na I Biennale Architektury w Krakowie (1985); Architektoniczne Wydarzenie Roku 1991 – SARP Kraków, Projekt Roku 1992 – SARP Kraków; Wyróżnienie Specjalne Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za pracę habilitacyjną 'Projekty i budynki 1982-1992' (1995); Nagroda Indywidualna Ministra Edukacji Narodowej za twórcze osiągnięcia architektoniczne potwierdzone uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego (1996); Honorowa Nagroda SARP-Kraków za wybitne osiągnięcia twórcze (1997).

pfGd4QSE20QqNSZKQWgnsYHaII6PiyaUWoSTIZYudxIxkTOjAMJYaPOWcOhh_wyzsze-seminarium-duchowne-zgromadzenia.jpg

W ubiegłym roku 'polskiego Pritzkera' otrzymał Bolesław Stelmach, wśród wcześniejszych laureatów są min. Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy, Marian Fikus, Jerzy Gurawski, Stefan Kuryłowicz, JEMS Architekci, Stanisław Fiszer, Wojciech Obtułowicz, Andrzej Kiciński.

Fot: dariuszkozlowski.arch.pk.edu.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Sylwetki
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera