Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Christian Ortlieb opowiada o LED-owej rewolucji i zaletach technologii LED

 

Czas czytania: ~4 min


e17LKEHZXcBf7sBywNYyJZ6WnDeMstvM6edfb32neEaLAlvAVKezWbX3OiYE_led1.jpg


W związku z europejskimi regulacjami do 2016 roku zostaną całkowicie wycofane tradycyjne żarówki, co już dziś wpływa na zmianę w technologiach oświetlania. Dynamiczny rozwój i zalety technologii LED sprawiają, że mają one szansę odegrać kluczową rolę w nadchodzącej „rewolucji oświetleniowej”. Christian Ortlieb o przyszłości technologii LED.


Minęły 4 lata odkąd firma wprowadziła diody LED do swojej oferty. Jak ocenia Pan z tej perspektywy rozwój technologii LED?

Na wstępie należy zaznaczyć, że technologia LED jest przełomowa, ze względu na pięciokrotnie dłuższą żywotność, energooszczędność, wytrzymałość na uszkodzenia i rosnącą efektywność oświetlania. Wciąż jednak znajduje się na etapie doskonalenia, mającego na celu zwiększenie efektywności źródła światła i poprawienie jego barwy. Nie zapominajmy, że jeszcze w latach ’90 kolorowe diody LED były wykorzystywane jako wskaźniki w urządzeniach elektrycznych, takich jak telewizory czy telefony. Wyjątkowość technologii LED polega właśnie na skoku technologicznym, jaki dokonał się w tak krótkim czasie.

 

Czy to oznacza, że już niebawem lampy w technologii LED zmonopolizują rynek oświetleniowy?

Rozwiązania LED mają coraz większy udział w rynku, wszystkie prognozy wskazują na to, że już w perspektywie kilku lat staną się dominującą technologią oświetleniową na świecie. Umożliwiają zracjonalizowanie wykorzystania energii elektrycznej, dzięki czemu są doskonałą odpowiedzią na rosnące potrzeby inwestorów w zakresie ograniczenia kosztów eksploatacji obiektów. W porównaniu z tradycyjną świetlówką gwarantują nawet 55% oszczędności energii przy tym samym efekcie oświetleniowym. Różnorodność rozwiązań chociażby w ofercie SPOT Light w ramach linii Led Line, od pasków i listew, aż po samodzielne oprawy pełniące funkcję oświetlenia górnego czy dodatkowego pozwalają kreować dowolne efekty oświetleniowe i aranżacyjne. Stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w oparciu o technologię LED, a nowości zaprezentujemy już wkrótce, podczas Międzynarodowych Targów Światło w Warszawie 12-14 marca br., a także na Targach Light&Building we Frankfurcie w kwietniu.
 

RWmqUhwCZRlofTfCEnmFOwYDMUbqZgBLSgVhG7Zvi0ZW5BllBpSRCcWF9qHm_led2.jpg

 

Czy często stosujemy LED-y w naszych domach?

Klienci indywidualni nadal uważają technologię LED za relatywnie drogą i mało efektywną w porównaniu np. do kompaktowych świetlówek, jednak ta świadomość już niebawem się zmieni. Wraz z rozwojem technologii koszty produkcji zmniejszą się, zaś wydajność i możliwości stosowania będą rosnąć. Już teraz lampy ze świetlówkami energooszczędnymi są zastępowane przez pasma świetlne dające nowoczesny efekt aranżacyjny. Do bardzo modnych trendów należy efektowna iluminacja sufitu podwieszanego paskami LED czy montaż tylnego podświetlenia ekranu telewizora. Coraz częściej rozwiązania LED przejmują również funkcję głównego oświetlenia. Osiągnięcia w postaci zmniejszenia chipów, odpowiedni dobór materiałów czy w końcu rozwojowe technologie otrzymywania światła białego o właściwej barwie i natężeniu sprawiły, że diodowe źródła światła mogą z powodzeniem zastąpić 60 W żarówkę halogenową, a przy tym są najzdrowsze dla ludzkiego oka.

 

Mówił Pan, że technologia LED jest wciąż w fazie rozwoju – jak dokonać właściwego zakupu?

Na rynku mamy obecnie do czynienia z bogatą ofertą produktów oświetleniowych wykonanych w technologii LED, różniących się między sobą nie tylko ceną, lecz również standardami wykonania. W nowych technologiach półprzewodnikowych o trwałości produktu decyduje wiele elementów, dlatego proces projektowania jest bardzo skomplikowany. W grę wchodzi między innymi dobór odpowiedniej jakości materiałów, właściwa budowa układu elektrycznego i jego efektywne chłodzenie, które mają decydujący wpływ na wydajność, bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjność produktu. Z drugiej strony ważna jest jakość emitowanego światła – jego równomierne rozproszenie, stopień natężenia czy temperatura barwowa. Wszystko to powoduje, że w momencie zakupu trudno jest ocenić jakość produktu. Dlatego przede wszystkim doradzam zapoznanie się ze źródłem jego pochodzenia. Renomowani producenci przed wprowadzeniem swoich rozwiązań do sprzedaży sprawdzają wszystkie ważne parametry techniczne diod, dlatego lepsze jakościowo modele są stosunkowo droższe. Ostatecznie jednak warto zainwestować w oryginalny produkt, który nie tylko pozwoli zaoszczędzić energię, lecz również posłuży bardzo długo. Dobrej jakości diody LED mogą działać nawet przez 20 lat bez potrzeby wymiany, co z nawiązką wyrównuje poniesiony koszt.

Źródło: SPOT-Light


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Sylwetki
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera