Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Piknik w mieście

 

Czas czytania: ~5 min


Redakcja „Architektury-murator” przyznała nagrody w 12. edycji Konkursu Studenckiego. W tym roku przebiegał pod hasłem PIKNIK W MIEŚCIE, a studenci wydziałów projektowych z całego kraju nadesłali ponad 180 prac. Dotychczas we wszystkich edycjach Konkursu Studenckiego wzięło udział blisko 6000 młodych projektantów, autorów 2200 prac. „Dla każdego z kolejnych konkursów staramy się znaleźć temat istotny dla przestrzeni miejskiej, taki, w którym szczególnie liczy się świeżość spojrzenia młodych ludzi. PIKNIK W MIESCIE wydaje się tematem wymarzonym. W większości przestrzeni publicznych jest to zakazane. Pamiętając o rodzinnym, wielopokoleniowym biesiadowaniu nad Bosforem w Stambule albo piknikach w nowojorskim Central Parku, mamy nadzieje, że konkurs przyczyni się do popularyzacji takiego spędzania czasu – rodzaju integracji społecznej w przestrzeni publicznej, jednocześnie promując poszanowanie otoczenia i ekologiczne rozwiązania” – podsumowała tę edycję konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, stały członek jury. 12. edycja Konkursu Studenckiego – PIKNIK W MIEŚCIE została ogłoszona w listopadzie 2010 roku. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu elementów małej architektury, zestawu przedmiotów lub pojedynczego przedmiotu umożliwiającego zorganizowanie kompletnego pikniku w przestrzeni miejskiej. Obiekt (bądź obiekty) służące do siedzenia, leżenia bądź stawiania na nim przyniesionych dań i napojów, mogły mieć charakter tymczasowy (forma do schowania lub wypożyczenia), przenośny, jednorazowego użytku, mogły być uniwersalne bądź przeznaczone dla konkretnych miejsc. Oceny prac dokonało jury w składzie: Krzysztof Ingarden – architekt, współzałożyciel biura Ingarden & Ewý Architekci, prodziekan na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego – przewodniczący jury Paweł Grobelny – poznański dizajner, zajmuje się projektowaniem produktów, wnętrz, przestrzeni publicznych oraz organizowaniem wystaw. Swoje prace prezentował na festiwalach i targach w Berlinie, Paryżu, Seulu, Tokio – sędzia Bartosz Mucha – grafik i dizajner, twórca projektu POOR Design. Wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – sędzia Natalia Paszkowska – architekt, prowadzi studio WWAA, współautorka pawilonu polskiego na Expo 2010 w Szanghaju – sędzia referent Ewa P. Porębska – architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – sędzia, stały członek jury Sekretarz konkursu – Małgorzata Makowska
ujULGUM9NvqBb6heobTsCGQUt160Gk8RJpqpcmL04hYD57CGYpKCfYVITUnu_nagroda-glowna.jpg
Laureatką Nagrody Głównej (7500 złotych) została Marzena Krupa, studentka IV roku Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, która zaprojektowała stolik plenerowy jednorazowego użytku, wykonany z białej tektury falistej, przypominający sztywny, wykrochmalony obrus. Nagroda została przyznana za komplementarną odpowiedź na zadanie konkursowe, w wyniku której powstał łatwy do wykonania, gotowy do wdrożenia produkt o eleganckiej i prostej formie przypominającej sztywny, wykrochmalony obrus. Trafnie został określony wybór stołu jako rekwizytu piknikowego, symbol spotkania przeniesiony w przestrzeń publiczną. Dodatkowym plusem jest ekonomiczność rozwiązania oraz to, że jest przyjazne środowisku, przy założeniu wykorzystania materiału pochodzącego z odzysku.
7GSh811MEEmuamCgyeFAjJTJNLT4DMFEQ4DuaidXduEmk3jmukN4QPOZGkNO_ii-nagroda.gif
II Nagrodę (3000 złotych) przyznano Annie Stojcev, studentce IV roku Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Stanisławowi Młyńskiemu z V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ich projekt „Akcja piknik w mieście. Operacja koc” zakłada rozdawanie bezpłatnego dziennika ze specjalnie zaprojektowaną, odporną na wilgoć okładką z charakterystycznym kraciastym wzorem. Nagroda została przyznana za wymiar społeczny pracy i niekonwencjonalne podejście do tematu. Jury doceniło zwłaszcza możliwość szerokiej popularyzacji idei pikniku, który jest rodzajem integracji społecznej w przestrzeni publicznej. Autorzy projektu zauważyli także i rozwinęli praktyczne cechy gazety, jako przedmiotu użytkowego, który doskonale nadaje się do wtórnego wykorzystania – oczywiście po przeczytaniu. W opinii jury zaproponowana okładka nadaje się wyśmienicie zwłaszcza do wydania weekendowego, dowolnego miejskiego dziennika.
Srr8NomBrRfSR3xjXlY11ak1DFDXuFy1zkwarTqJkJgH64MtDB1bZfEAcBTh_i-wyroznienie.gif
I Wyróżnienie (500 złotych) otrzymał zespół studentów II roku Wydziału Architektury (WA) Politechniki Warszawskiej: Jakub Cichecki, Piotr Blicharski i Michał Głowienka. Ich pomysł „Piknik na skarpie” zakłada podziwianie prawobrzeżnej Warszawy z ruchomych platform, malowniczo rozmieszczonych w skarpie na wysokości Nowego Miasta. Wyróżnienie zostało przyznane za dramaturgiczne osadzenie formy tarasu w krzywiźnie skarpy. Można sobie wyobrazić jak wyjątkowy byłby piknik w tak zaprojektowanym miejscu.
M5E0rDqJLJIWPA5Peew2Y4K7SDd17bpmJAoiUXjlxvKkJ8usT5h5WiNTLyQY_ii-wyroznienie.gif
II Wyróżnienie (500 złotych) zostało przyznane Remigiuszowi Cieślińskiemu i Mateuszowi Ziomkowi z I roku WA Politechniki Warszawskiej. Autorzy pomysłu „Piknik w ścianie” zaproponowali umieszczenie schodów i platformy wraz ze starannie zaprojektowaną identyfikacją graficzną w formie neonu na wybranych pustych ścianach warszawskich kamienic. Jury przyznało wyróżnienie za odnalezienie miejsc nieoczywistych dla takiej formy spędzania czasu jaką jest piknik, a tym samym nadanie jej być może nowego znaczenia. Cenna wydaje się próba przywracania miastu miejsc zapomnianych i zaniedbanych, a tak zrośniętych z jego historią.
Zdobywcy III Wyróżnienia (500 złotych), Maciej Drążkiewicz i Łukasz Dmowski z I roku WA Politechniki Warszawskiej w swoim projekcie „Billboard” spojrzeli na miasto z nowej, niecodziennej perspektywy i wykorzystali istniejące konstrukcje wieloformatowych reklam. Praca została wyróżniona za odkrywcze i niebanalne potraktowanie przestrzeni zarezerwowanej zazwyczaj na działania stricte komercyjne. Z jednej strony autorzy dostrzegli duży potencjał miejsc, które z racji często atrakcyjnej lokalizacji mogą być świetnymi punktami widokowymi, z drugiej strony dają mieszkańcom miasta szansę na wejście w świat znany z reklamy.
fXMn8AcbctUslZFnXahNmZGfUdG8302HGDipBbmGEzzgPp3yXcE20kqYbI0h_nagroda-specjalna-pozaregulaminowa.jpg
Jury przyznało także pozaregulaminową Nagrodę Specjalną, które otrzymały Katarzyna Brońska, studentka V roku WA Politechniki Krakowskiej i Agnieszka Fujak z V roku Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Ich pomysł polega na wyposażeniu mieszkańców miasta w indywidualny skrawek zieleni w postaci wielofunkcyjnej torby. Praca „Trawonośni” idealnie odpowiada założeniom konkursu: jest prosta, ergonomiczna i współczesna w stylistyce. Praktyczna torba mieszcząca piknikową aprowizację po rozłożeniu staje się fragmentem trawnika. Projekt znalazł się w gronie ścisłych finalistów, został jednak zdyskwalifikowany z powodu niedotrzymania warunków konkursu.

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera