Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Piknik w mieście

 

Czas czytania: ~5 min


Redakcja „Architektury-murator” przyznała nagrody w 12. edycji Konkursu Studenckiego. W tym roku przebiegał pod hasłem PIKNIK W MIEŚCIE, a studenci wydziałów projektowych z całego kraju nadesłali ponad 180 prac. Dotychczas we wszystkich edycjach Konkursu Studenckiego wzięło udział blisko 6000 młodych projektantów, autorów 2200 prac. „Dla każdego z kolejnych konkursów staramy się znaleźć temat istotny dla przestrzeni miejskiej, taki, w którym szczególnie liczy się świeżość spojrzenia młodych ludzi. PIKNIK W MIESCIE wydaje się tematem wymarzonym. W większości przestrzeni publicznych jest to zakazane. Pamiętając o rodzinnym, wielopokoleniowym biesiadowaniu nad Bosforem w Stambule albo piknikach w nowojorskim Central Parku, mamy nadzieje, że konkurs przyczyni się do popularyzacji takiego spędzania czasu – rodzaju integracji społecznej w przestrzeni publicznej, jednocześnie promując poszanowanie otoczenia i ekologiczne rozwiązania” – podsumowała tę edycję konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, stały członek jury. 12. edycja Konkursu Studenckiego – PIKNIK W MIEŚCIE została ogłoszona w listopadzie 2010 roku. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu elementów małej architektury, zestawu przedmiotów lub pojedynczego przedmiotu umożliwiającego zorganizowanie kompletnego pikniku w przestrzeni miejskiej. Obiekt (bądź obiekty) służące do siedzenia, leżenia bądź stawiania na nim przyniesionych dań i napojów, mogły mieć charakter tymczasowy (forma do schowania lub wypożyczenia), przenośny, jednorazowego użytku, mogły być uniwersalne bądź przeznaczone dla konkretnych miejsc. Oceny prac dokonało jury w składzie: Krzysztof Ingarden – architekt, współzałożyciel biura Ingarden & Ewý Architekci, prodziekan na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego – przewodniczący jury Paweł Grobelny – poznański dizajner, zajmuje się projektowaniem produktów, wnętrz, przestrzeni publicznych oraz organizowaniem wystaw. Swoje prace prezentował na festiwalach i targach w Berlinie, Paryżu, Seulu, Tokio – sędzia Bartosz Mucha – grafik i dizajner, twórca projektu POOR Design. Wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – sędzia Natalia Paszkowska – architekt, prowadzi studio WWAA, współautorka pawilonu polskiego na Expo 2010 w Szanghaju – sędzia referent Ewa P. Porębska – architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – sędzia, stały członek jury Sekretarz konkursu – Małgorzata Makowska
ujULGUM9NvqBb6heobTsCGQUt160Gk8RJpqpcmL04hYD57CGYpKCfYVITUnu_nagroda-glowna.jpg
Laureatką Nagrody Głównej (7500 złotych) została Marzena Krupa, studentka IV roku Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, która zaprojektowała stolik plenerowy jednorazowego użytku, wykonany z białej tektury falistej, przypominający sztywny, wykrochmalony obrus. Nagroda została przyznana za komplementarną odpowiedź na zadanie konkursowe, w wyniku której powstał łatwy do wykonania, gotowy do wdrożenia produkt o eleganckiej i prostej formie przypominającej sztywny, wykrochmalony obrus. Trafnie został określony wybór stołu jako rekwizytu piknikowego, symbol spotkania przeniesiony w przestrzeń publiczną. Dodatkowym plusem jest ekonomiczność rozwiązania oraz to, że jest przyjazne środowisku, przy założeniu wykorzystania materiału pochodzącego z odzysku.
7GSh811MEEmuamCgyeFAjJTJNLT4DMFEQ4DuaidXduEmk3jmukN4QPOZGkNO_ii-nagroda.gif
II Nagrodę (3000 złotych) przyznano Annie Stojcev, studentce IV roku Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Stanisławowi Młyńskiemu z V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ich projekt „Akcja piknik w mieście. Operacja koc” zakłada rozdawanie bezpłatnego dziennika ze specjalnie zaprojektowaną, odporną na wilgoć okładką z charakterystycznym kraciastym wzorem. Nagroda została przyznana za wymiar społeczny pracy i niekonwencjonalne podejście do tematu. Jury doceniło zwłaszcza możliwość szerokiej popularyzacji idei pikniku, który jest rodzajem integracji społecznej w przestrzeni publicznej. Autorzy projektu zauważyli także i rozwinęli praktyczne cechy gazety, jako przedmiotu użytkowego, który doskonale nadaje się do wtórnego wykorzystania – oczywiście po przeczytaniu. W opinii jury zaproponowana okładka nadaje się wyśmienicie zwłaszcza do wydania weekendowego, dowolnego miejskiego dziennika.
Srr8NomBrRfSR3xjXlY11ak1DFDXuFy1zkwarTqJkJgH64MtDB1bZfEAcBTh_i-wyroznienie.gif
I Wyróżnienie (500 złotych) otrzymał zespół studentów II roku Wydziału Architektury (WA) Politechniki Warszawskiej: Jakub Cichecki, Piotr Blicharski i Michał Głowienka. Ich pomysł „Piknik na skarpie” zakłada podziwianie prawobrzeżnej Warszawy z ruchomych platform, malowniczo rozmieszczonych w skarpie na wysokości Nowego Miasta. Wyróżnienie zostało przyznane za dramaturgiczne osadzenie formy tarasu w krzywiźnie skarpy. Można sobie wyobrazić jak wyjątkowy byłby piknik w tak zaprojektowanym miejscu.
M5E0rDqJLJIWPA5Peew2Y4K7SDd17bpmJAoiUXjlxvKkJ8usT5h5WiNTLyQY_ii-wyroznienie.gif
II Wyróżnienie (500 złotych) zostało przyznane Remigiuszowi Cieślińskiemu i Mateuszowi Ziomkowi z I roku WA Politechniki Warszawskiej. Autorzy pomysłu „Piknik w ścianie” zaproponowali umieszczenie schodów i platformy wraz ze starannie zaprojektowaną identyfikacją graficzną w formie neonu na wybranych pustych ścianach warszawskich kamienic. Jury przyznało wyróżnienie za odnalezienie miejsc nieoczywistych dla takiej formy spędzania czasu jaką jest piknik, a tym samym nadanie jej być może nowego znaczenia. Cenna wydaje się próba przywracania miastu miejsc zapomnianych i zaniedbanych, a tak zrośniętych z jego historią.
Zdobywcy III Wyróżnienia (500 złotych), Maciej Drążkiewicz i Łukasz Dmowski z I roku WA Politechniki Warszawskiej w swoim projekcie „Billboard” spojrzeli na miasto z nowej, niecodziennej perspektywy i wykorzystali istniejące konstrukcje wieloformatowych reklam. Praca została wyróżniona za odkrywcze i niebanalne potraktowanie przestrzeni zarezerwowanej zazwyczaj na działania stricte komercyjne. Z jednej strony autorzy dostrzegli duży potencjał miejsc, które z racji często atrakcyjnej lokalizacji mogą być świetnymi punktami widokowymi, z drugiej strony dają mieszkańcom miasta szansę na wejście w świat znany z reklamy.
fXMn8AcbctUslZFnXahNmZGfUdG8302HGDipBbmGEzzgPp3yXcE20kqYbI0h_nagroda-specjalna-pozaregulaminowa.jpg
Jury przyznało także pozaregulaminową Nagrodę Specjalną, które otrzymały Katarzyna Brońska, studentka V roku WA Politechniki Krakowskiej i Agnieszka Fujak z V roku Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Ich pomysł polega na wyposażeniu mieszkańców miasta w indywidualny skrawek zieleni w postaci wielofunkcyjnej torby. Praca „Trawonośni” idealnie odpowiada założeniom konkursu: jest prosta, ergonomiczna i współczesna w stylistyce. Praktyczna torba mieszcząca piknikową aprowizację po rozłożeniu staje się fragmentem trawnika. Projekt znalazł się w gronie ścisłych finalistów, został jednak zdyskwalifikowany z powodu niedotrzymania warunków konkursu.

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera