Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto w mieście

 

Czas czytania: ~4 min


E2AiMFLzyUuveY3QcfFNmAYx20Eh4tu59VBP5oKIOcvRQ4UuLNWjQWzBdcRh_linked-hybrid.jpg
Na pierwszy rzut oka – kolejny moloch. Osiem potężnych wież połączonych pomostami przytłacza skalą godną stolicy najbardziej zaludnionego państwa świata. A jednak, jeśli wierzyć słowom architektów, nie jest to bezduszne monstrum. Wręcz przeciwnie – to odpowiedź na „nieludzką” urbanistykę i mieszkaniówkę w Pekinie i Chinach w ogóle.
kQaZFaMZwcO3ZZll1tlQbjMbSEWVp4xnE116RgNhlaNyxbhhDRMxEn3cDXzH_linked-hybrid-2.jpg
Zaprojektowany przez amerykańską pracownię Steven Holl Architects i ukończony latem tego roku zespół mieszkaniowy Linked Hybrid w Pekinie został przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) uznany za najlepszy wysoki budynek wzniesiony w Azji i Australii w 2009 roku. To kompleks o powierzchni 220 tysięcy m², w którym znajduje się ponad 600 mieszkań. Aspiracją dewelopera – Modern Group – było stworzenie supernowoczesnego i ekologicznego zespołu mieszkaniowego. Architekci dodali coś od siebie – jednym z kluczowych punktów projektu uczynili przestrzeń publiczną oraz dość swobodne odwołanie do tradycyjnej chińskiej architektury.

Kompleks Linked Hybrid powstał w sąsiedztwie starych murów miejskich, a jego celem jest zmiana tendencji we współczesnej architekturze i urbanistyce w Chinach – od długiego czasu polegają one bowiem na wznoszeniu pojedynczych obiektów i introwertycznych wieżowców, które nie mają nic wspólnego z tworzeniem miasta. Chcąc się przeciwstawić tej alienacji, architekci postanowili promować relacje między ludźmi, zachęcać ich do spotkań w przestrzeni publicznej, która łączy w sobie funkcje komercyjne, mieszkalne, edukacyjne i rekreacyjne. „Zwykłe” osiedle potraktowali więc jako niezależną strukturę urbanistyczną – otwartą przestrzeń miejską, rozbitą na wiele poziomów i skomunikowaną licznymi przejściami między budynkami na poziomie gruntu, pod nim i nad nim. W ten sposób powstało „miasto w mieście”, zorientowane na ruch pieszy i zaspokajające codzienne potrzeby ponad 2,5 tysiąca mieszkańców – do ich dyspozycji są kawiarnie, pralnie, sklepy i kwiaciarnie, połączone siecią chodników. Funkcję dodatkowej platformy społecznej aktywności i interakcji pełni pierścień, którym wszystkie wieże zostały połączone na wysokości 20 piętra – w nim również ulokowane są kawiarnie i usługi.

Podczas projektowania Linked Hybrid jednym ze źródeł inspiracji była dla architektów polichromowana architektura starożytnych Chin. To jej nowy kompleks zawdzięcza swój „czwarty wymiar” – oblicze nocne. Kiedy robi się ciemno, spodnia, pokryta kolorową membraną część nadwieszonego pierścienia, jasno świeci, a mgiełka unosząca się wokół fontann wytryskujących z basenów jest podświetlana i tworzy kolorowe „chmury”. Ponadto, w wodzie odbijają się wyświetlane na zewnątrz obrazy z filmów prezentowanych w umieszczonym na środku sadzawki kompleksie kinowym.

Ważnym czynnikiem w odbiorze nowego kompleksu jest także ruch. Architekci podkreślają, że projektując budynki skupili się na doświadczeniu pokonywania przestrzeni. Wieże zostały pomyślane tak, że ich percepcja wymaga ruchu, czasu i stopniowego, sekwencyjnego poznawania. Wystarczy znaleźć się na nieco wyższym poziomie lub odwrócić głowę, by zmienił się punkt widzenia. Największym skokiem w nowy wymiar jest podróż windą, która przenosi na nowy, wyższy poziom pasaży, z których roztaczają się zupełnie inne widoki.

Ustawione na planie koła wieże odzwierciedlają aspiracje twórców – dążenie do stworzenia wspólnoty, stylu życia zupełnie innego niż w wyizolowanych, introwertycznych wieżowcach czy prywatnych wyspach w coraz bardziej sprywatyzowanym mieście. Jak podkreślają architekci, Linked Hybrid to „nadzieja na stworzenie nowego typu wspólnej przestrzeni na miarę XXI wieku, w którą jest wpisana przestrzeń i kontakty międzyludzkie”. Dlatego zaprojektowana przez nich architektoniczna pętla ma być raczej jak siatka niż struktura liniowa, a pierścienie u podstawy budynków i na wysokości 20 piętra mają się przyczynić do wytworzenia swobodnych, naturalnych relacji – jak w nowoczesnym mieście.

Steven Holl Architects: „Masowa mieszkaniówka w Chinach jest powtarzalna i ustandaryzowana. Mamy nadzieję przełamać ten wzór. Zaprojektowany przez nas „sektor miejski” z setkami różnych typów apartamentów ma wprowadzić nową jakość do wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego. I chcemy podkreślić, że nawet jeśli ostatecznie walory Linked Hybrid będą wykorzystywane do celów komercyjnych, przyczyna tej indywidualizacji jest przede wszystkim filozoficzna.”

Budynki powstały w oparciu o zasady Feng-Shui. Są też ekologiczne – otrzymały certyfikat „LEED Gold”.

Zobacz film o Linked Hybrid

fot: Iwan Bahn
WrbHjTadoYIXaOjb1omGbl70jOUlt4QHpn7goswQRfVtVenxAVPncw3nqC9C_linked-hybrid-3.jpg
j0OXUcgMPlj2bhuPbmOKi6QHC9EBCTgxZMNp5NuCK0VhrUjtAkUFPRJY9tjn_linked-hybrid-4.jpg
yt5SkfyJ2Age5dma0nRyAPfe1Z5Qcu0JS5JVcgGuyw1Q9BALTJO7gCVmqqA5_linked-hybrid-5.jpg
K3JGHVMnGat948j3K5nJTGAn28djAUcKiEmjKdNtBizHylwcz9uwwyxoIZeM_linked-hybrid-6.jpg
JYskMFOx3WvH6Jc8CaJiWMLpV0KMys51Ah7BUoM5OMA6eqQJlxTfL1bpAE1D_linked-hybrid-7.jpg
jd9gBRCjtWWr59Wn8WRuILSg1Wnz9QujWFqQhpu2ZWmCaQui3K558KCpQL83_linked-hybrid-8.jpg
TjDGaUXeyN7fCJkgyBNQAJPNCGHoQypW2xqCBEyWlmRx3t1UOfydJvbmPiXw_linked-hybrid-9.jpg
eGEy2wqRQwf2vjWdh7AhZy6HJndg8RbYRe61YrDpBPSKzAmHTQCBwZZkmmmr_linked-hybrid-10.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera