Galeria osobliwości - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Galeria osobliwości

 

Czas czytania: ~3 min


berwvYkuIgEX0cx340XbqlgYz7NT3C4ifNR5fChNI9iIMDmXYJ4FFnf9l8g7_the-hub-rovereto.jpg

Hub Rovereto to nietypowe biuro. Miejsce, do którego specjaliści z różnych dziedzin przychodzą by pracować i nawiązywać kontakty z przedstawicielami innych branż. Specyficzny konglomerat, który najlepiej określa słowo różnorodność. I taka też jest siedziba ośrodka zaprojektowana przez Andreę Paolettiego ze studia UUUSHH.

YriH7Hd77o5KTSKUXEhC8MkytgZjsfH3t7Nm3lZ0SR9kph4c8d3cwfLJpgEQ_the-hub-rovereto.jpg

Hub Rovereto to część społecznej inicjatywy, która obejmuje około 25 miast na całym świecie, zapewniając przestrzeń do pracy i nawiązywania kontaktów między przedsiębiorcami. Powstające w jej ramach ośrodki mają być innowacyjnymi miejscami spotkań, pracy, nauki, twórczości i komunikacji, łącząc w sobie elementy klubu członkowskiego, biura, pracowni artystycznych i think-tanku.

ZylqH2SkoysseVKmipQ2C3XOPkH34WTtVZBa97ARYxQfMDD3RDPm2EZabioC_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-3.jpg

Na siedzibę ośrodka w Rovereto zaadaptowana została dawna galeria sztuki. Paoletti z wielkim szacunkiem potraktował zastaną historyczną tkankę architektoniczną, wprowadzając w nią jednocześnie odważną, współczesną estetykę. Białe drewniane sufity i rustykalne ceglane ściany stały się bazą do stworzenia nowej, zaskakującej przestrzeni, której charakter odzwierciedla mieszankę różnych ludzi, którzy spotykają się tu w zaskakujących często konfiguracjach. W intencji architekta, przestrzeń ta ma inspirować do niekonwencjonalnego myślenia i swobodnego przepływu idei, ma być motorem napędzającym proces twórczy, wspomagać emocjonalną ekspresję, ekscytować użytkowników i inspirować ich kreatywność w pracy. Jednocześnie, Hub Rovereto z miejsca pracy może się łatwo przekształcić w miejsce spotkań społecznych i kulturalnych.

6MbEYmDXgDw5u02HUEQRYxACi2wVLkOzVXbHjuGdujYKhP3Qd902y8ZQSv0B_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-4.jpg

Projektując wnętrza ośrodka, architekt posłużył się metodą zwaną Co-Design, definiującą wielorakie i partycypacyjne podejście do kształtowania przestrzeni. Postawa ta nobilituje złożoność, nie szuka uproszczenia procesu i rezultatu, ale eksploruje nieprzewidywalne i zaskakujące idee, które pojawiają się wskutek łączenia różnych wpływów. Priorytetem w kształtowaniu przestrzeni było zapewnienie komfortu jej użytkownikom. Salon został ulokowany w pomieszczeniu z dużymi oknami, żeby zapewnić wizualną łączność między wnętrzem i otoczeniem budynku, zwiększając jednocześnie ciekawość przechodniów i zachęcając ich do wejścia. Strefy przeznaczone na mniej oficjalne spotkania rozmieszczone są w całej przestrzeni. Goście i członkowie organizacji prowadzeni są przez wnętrza za pomocą zdań napisanych na ścianach.

vIUjCneWgiUJUel1YGlxcHZkri2C8184YJSoAu0m932gk8mjvzq6QvSmTvVn_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-5.jpg
rkYmN3I6I4UnuSjjn1T3k7vz59Ygtl7gI2TnWr7AZjuuI4MqByzm2eSyK3CB_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-6.jpg

Niezwykle ważną rolę we wnętrzach Hub Rovereto odgrywają meble. Architekt zaprojektował min. stoły modułowe, które, w zależności od układu, mogą służyć różnym celom, wyrażając ideę uniwersalności i elastyczności przestrzeni. Można je zestawić w duży stół konferencyjny czy stoły do zajęć edukacyjnych i warsztatów albo rozsunąć, traktując jak indywidualne biurka.

jx2EmYbH1PGQrrotFsAE12DJ9Hhxzv4rpSvGUjN18iCxjIkjMW9aVjhragSo_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-7.jpg
qvBxWq7qtd9A4d4ZlwniHWuINApVxKRe2IKIK9qV38vSTr8VdAQHeNlZ5Cg5_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-8.jpg

Część mebli pochodzi z odzysku, realizując ekologiczny postulat 'reuse'. Przydały się również drewniane skrzynki na owoce – symbol kluczowej dla gospodarki regionu produkcji owoców. Zostały one wykorzystane do skonstruowania stołów, stołków, komód, regałów i stolików na kawę. W piwnicy, gdzie ulokowano dużą salę spotkań i hol, podziwiać można specyficzną kolekcję mebli zaprojektowanych przez pracownie Rossoscuro Design i Lab Enredadera. Zostały one poskładane ze skrawków drewna, zepsutych krzeseł, starych tkanin, i elementów innych sprzętów. Ich dziwne, hybrydowe formy tworzą galerię meblowych osobliwości, kalejdoskop kształtów i materiałów – nieco chaotyczny, zabawny i zaskakujący.

HkxLgSdmRvwfvKGdvRqwc3zO2EybzIrBfPf2nTswI7UuFOTi31xMj2EopkFL_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-10.jpg
TbsqlYcEr0BUQbcOFJJiC9EASIc8cnl8aiJ6nSNmKjtnEyXLW9VfLhVlHHhU_the-hub-rovereto-andrea-paoletti-9.jpg

Projekt: Hub Rovereto
Architekt: Andrea Paoletti | UUUSHH
Inwestor: The Hub Trentino
Lokalizacja: Via Valbusa Grande, 2 38068 Rovereto Trento
Powierzchnia użytkowa: 160 m2
Realizacja: 2010-11

Fot: Francesco Pernigo, dezeen.com

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera