Zaha w darze - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zaha w darze

 

Czas czytania: ~2 min


CFwYMfGTuCbY7Dgz9wCTRLJ2TFWWe2AZF6V90J7d5LgPxdlwVR7T5BJumFEY_msu-zaha.jpg
Wiosną na terenie kampusu Michigan State University rozpocznie się budowa niezwykłego muzeum. Jego wyjątkowość nie tkwi jednak w tym, że projekt powstał w pracowni Zahy Hadid, a w tym, że muzeum będzie największym darem, jaki uniwersytet kiedykolwiek otrzymał od osób prywatnych.

Plany budowy muzeum na terenie kampusu władze uczelni ogłosiły w czerwcu 2007 r., kiedy dawny student MSU, Eli Broad i jego żona Edythe, zaoferowali przekazanie na ten cel imponującej sumy 26 milionów dolarów. Z tej kwoty 18,5 miliona przeznaczono na budowę obiektu, a 7,5 miliona – na organizację konkursu i pokrycie innych niezbędnych kosztów. Muzeum noszące imię swoich fundatorów będzie miejscem przechowywania i prezentacji stałej kolekcji dzieł sztuki będącej w posiadaniu uczelni oraz organizacji wystaw czasowych. Ma także wzbogacić program edukacji artystycznej i estetycznej, umożliwiając studentom nieograniczony kontakt ze sztuką.

Uniwersyteckie muzeum ma się także stać nowym centrum życia kampusu i, co chyba dla władz uczelni najważniejsze, podnieść międzynarodowy prestiż MSU i całego regionu oraz przyciągnąć tam nie tylko nowych studentów, ale też innych młodych, kreatywnych ludzi.

Konkurs na projekt Eli and Edythe Broad Art Museum został rozstrzygnięty w styczniu 2008 r. W etapie finałowym propozycja Zahy Hadid pokonała prace przygotowane przez biura Coop Himmelb(l)au, Morphosis, KPF i Randall Stout. W grudniu ubiegłego roku władze uczelni wydały oficjalną zgodę na budowę muzeum. Prace ruszą w marcu 2010 r., a obiekt ma być gotowy za dwa lata.

Budynek muzeum, który ma być nową wizytówką kampusu, stanie na przy wjeździe na jego teren. Dynamiczną, kanciastą bryłę na rzucie zbliżonym do równoległoboku rozcinać będzie poprzedzający główne wejście dziedziniec. Ekspresyjną formę podkreśli dodatkowo pokrycie elewacji panelami ze szkła i aluminium. Od wschodu do budynku przylegać ma rozległy ogród, służący jako plenerowa galeria rzeźby. Muzealny gmach będzie miał trzy kondygnacje i ponad 3,8 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Przestrzeń ekspozycyjna zajmie prawie 1,7 tysiąca metrów kwadratowych i będzie przeznaczona na wystawy sztuki nowoczesnej i współczesnej w tym nowych mediów i fotografii oraz stałą prezentację kolekcji sztuki powstałej przed 1945 rokiem. Pozostała powierzchnia mieścić będzie centrum edukacyjne, sklep muzealny, kawiarnię, miejsca spotkań i biura pracowników.

Pracując nad projektem budowlanym, Hadid współpracowała z przedstawicielami uniwersytetu oraz lokalnymi biurami architektonicznymi i firmami budowlanymi.

CZmPZ1wlqVvwicWp3HEdeke2XZ1YzUbJuKgE2ZpESY3v5RYWzrQs9fWvhQSX_msu-zaha-3.jpg
Zobacz film

Ilustracje za: www.broadmuseum.msu.edu
rEuEkypvID2Icfi5hkcYParXO62hadUTMsm1QZnyuALsTJ259sPaloSQcqkr_msu-zaha-4.jpg
gmzwS5kA0J9sgAalwFWL7GN594tHPEdNSu37b4W8m3zGt7EPj2etuiZCz8s7_msu-zaha-5.jpg
qL2benvEG2goKQiRDEKXsEzfFfjl0IrRfB4xenl599GMnDUgVGEfI7V8u7Bz_msu-zaha-6.jpg
xUI5Zt21HtRqm2IGWUDRFG86MX77TV6QG9L6obSDFUIZhfObcWOihdkKAQio_msu-zaha-7.jpg
LDidfHtGKEPW6kNdavCxdjcWARKvM6DItUQJ2M9VYRCR34phUq0ujUf4s7Nf_msu-zaha-8.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera