Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody MIPIM

 

Czas czytania: ~4 min


RM1Br0lPNRrVqKsEyKI9GjmedgvREa4gBeG84vTzyaJLpnemipeuJquQLJNU_mipimjean-nouvel.jpg
3 lutego po raz kolejny rozdane zostały nagrody MIPIM Architectural Review Future Project, związane z międzynarodowymi targami architektury i budownictwa w Cannes. W przeciwieństwie do większości architektonicznych nagród, te mają na celu wskazywanie nie realizacji, ale najlepszych projektów – bez względu na to, czy są w trakcie budowy, czekają na nią, czy też w ogóle nie mają szans na materializację. Nagrody przyznawane są w ośmiu głównych kategoriach. Wśród tegorocznych laureatów znalazły się propozycje z Austrii, Danii, Japonii, Libanu, Holandii, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Wielkiej Brytanii. Oprócz nich, jury wskazało 16 koncepcji „szczególnie polecanych” do realizacji. W konkursowym sądzie zasiadali: Paul Finch (dyrektor wydawniczy „The Architectural Review”), Roger Zogolovitch (dyrektor AZ Urban Studios), Peter Stewart (Peter Stewart Consultancy) i Sutherland Lyall (pisarz i krytyk).
SxbjDQUwMliwaG6aUdCchagnNeVPc2d62ut92SwxFlBEZDWhbREllGTK3axg_mipimjean-nouvel-2.jpg
Nagrodę główną i jednocześnie nagrodę za najlepszy obiekt wielofunkcyjny zgarnął projekt One New Change opracowany wspólnie przez Atelier Jean Nouvel i Sidell Gibson Architects dla Land Securities w Londynie. Założenie, na które składa się 35 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej i 25 tysięcy metrów kwadratowych mieszkań, powstało w niezwykle wymagającym otoczeniu – w sąsiedztwie katedry Św. Pawła w City of London. Jurorzy uznali, że One New Change ma potencjał, by zmienić kostyczny wizerunek tej części miasta i stać się atrakcyjnym punktem przyciągającym zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Z sukcesem łącząc nowoczesną formę z historycznym otoczeniem i nie ulegając presji preferującej podejście zachowawcze, daje szansę na powiew świeżego powietrza w otoczeniu pełnym zabytkowej architektury.
8ySUccrB0XosCProC2HNjqegJlxclvQ9V41XcJmPcCTGR5ikle1mabSuWDNr_mipimgunesli-tower.jpg
Nagrody w pozostałych kategoriach: W kategorii biurowców najlepsza okazała się Güneşli Tower w Bağcılar (Stambuł), zaprojektowana przez Suyabatmaz Architects. To 23-piętrowy wieżowiec usytuowany na obrzeżach miasta i mający stymulować rozwój peryferyjnych dzielnic. Sędziowie uznali, że projekt ten zapewnia „ponadczasową jakość, umożliwiającą długotrwałe funkcjonowanie i użytkowanie budynku”. Podstawą kompozycji bryły jest tu dualizm występujących naprzemiennie pustych i pełnych przestrzeni, organizujący wewnętrzną przestrzeń i stanowiący element programu ekologicznego budynku.
A430ANMeVnLJfbHAd8FXLzRuSwYI0mewEyuMsMlTHlUVYEGc1y5Idw4Xm5s8_mipimcopenhagen.jpg
W dziedzinie rewitalizacji i planowania urbanistycznego zwyciężył projekt Nordhavnen w Kopenhadze opracowany przez biuro FXFOWLE Architects. To koncepcja konkursowa, mająca na celu wyznaczenie nowych standardów rozwoju urbanistycznego stolicy Danii na następne 50 lat. Plan zakłada rewitalizację dawnych terenów przemysłowych, rozwój miejskiej infrastruktury i ożywienie transportu wodnego, a także połączenie nowego założenia mieszkaniowego i komercyjnego z otwartą przestrzenią. W tym przypadku, jury doceniło przede wszystkim pomysł na transformację dawnej strefy przemysłowej i wykorzystanie obecności wody w mieście.
V6ld0ZBYbRDNUPNTJzNQw4D8efYHtvY85NDKkWzw3iXdnMMBPCjLYBXkVAHo_mipimbeirut-lan-architecture.jpg
Tytuł najlepszego projektu mieszkaniowego otrzymał został apartamentowiec Mina El Hosn w Bejrucie, autorstwa LAN Architecture. Ulokowana blisko portu, 142-metrowa wieża będzie górować w panoramie miasta, a w jej lustrzanej powierzchni odbijać się będą obrazy otaczającego miasta.
uOf9FXgdmkmr9VDhHgXCT4mxNkDYRobEH2QVEAqrlUwzJGA7d5bjIaOacSS7_mipimtower-riyadh-saudi-arabial.jpg
W kategorii wieżowców najlepsza okazała się „Garden Tower” – główna siedziba Al-Birr Foundation w Riyadh w Arabii Saudyjskiej, zaprojektowana przez biuro Perkins+Will. Jej konstrukcja została ukształtowana tak, by maksymalnie dostosować budynek do charakterystycznych cech mikroklimatu Riyadh – ostrego słońca i wysokich temperatur. Jednocześnie, architekci nawiązali do tradycyjnej architektury arabskiej – minaretów, ogrodów i mashrabiya, czyli okien przesłoniętych lekkimi, drewnianymi kratami.
lwZZO7w4A6ebg9c2oRnfzs8Oc58OLszlyaYL3Uj0E9RDbG8YHwXT19TYsHwz_mipimcoop-himmelblau.jpg
Nagroda za najlepsze projekt uwzględniający rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju przypadła Town Town Office Tower Coop Himmelb(l)au w Wiedniu. Zaprojektowany dla Immobiliendevelopment Wiener Stadtwerke BMG & Soravia Aktiengesellschaft budynek jest strategicznym elementem planu rozwoju nowego kompleksu miejskiego o powierzchni 120 tysięcy metrów kwadratowych. Przewidziany przez architektów program ekologiczny obejmuje system efektywnego gospodarowania energią poprzez ograniczenie jej zużycia, kontrolę środowiska wewnętrznego i odzyskiwanie energii. Sędziowie podkreślili, że w przypadku tego budynku rozwiązania ekologiczne idą w parze z niezwykłą formą architektoniczną.
cMBj25BavVAIRtBoAPYx0DTkCjmY3ZYys2dbqlj72i8v7RAzTdoAliV80CQE_mipimamfora-amstel.jpg
W kategorii dużych projektów urbanistycznych nagrodę otrzymało biuro Zwarts & Jansma Architects za koncepcję Amfora Amstel, czyli podziemnej infrastruktury w Amsterdamie. Jury doceniło zawartą w nim wizję przeniesienia pod ziemię uciążliwych, choć niezbędnych elementów miasta, dzięki czemu na powierzchni powstaje przestrzeń bardziej przyjazna dla ludzi.
Lm64VcPvJXwr3D6yNUlJpEmnYpovBhF2nbE1qa7JCGDJjVI3cbn2rpwWgGoY_mipimfrank-la-riviere-arch.jpg
Tytuł najlepszego projektu w dziedzinie handlu i rozrywki przyznano Nebuta-no-ie Warasse w japońskim mieście Aomori. To galeria zaprojektowana przez molo Japan kk & d/dt Arch Inc oraz Frank la Rivière Architects z myślą o wystawianiu sztuki Nebura (duże papierowe figury potworów, demonów i wojowników) podczas corocznego, sierpniowego festiwalu. Wnętrze pawilonu otacza wysoki na 12 metrów ekran ze stalowych, pionowych taśm, tworzący granicę między codziennym życiem współczesnego miasta i tajemniczym światem mitów. Zwycięzcy zostaną oficjalnie zaprezentowani podczas uroczystej gali w Cannes, 17 marca 2010 r., podczas targów MIPIM.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera