Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zaangażowani spontanicznie

 

Czas czytania: ~ 2 min


9jRTXFi05kYHFxsiifgPSs1pvKtDcWnKOEkGchAvJKCAUfkjw3Ym0pqf2RvR_spontaneous-architecture.jpg
„Parlament legł a gruzach. Urząd podatkowy legł w gruzach. Szkoły legły w gruzach. Szpitale legły w gruzach.” Tymi słowami prezydent Haiti, Rene Preval, podsumował materialne straty spowodowane trzęsieniem ziemi w Port-au-Prince. Reakcja na tę katastrofę była natychmiastowa.
Akcje pomocy dla Haiti rozpoczęły liczne organizacje humanitarne, także te zrzeszające architektów. Teraz szansę na udział w odbudowie stolicy Haiti mają architekci i projektanci z całego świata.

Spontaneous Architecture – comiesięczny konkurs organizowany przez nowojorskie biuro badawcze PRE, StudioX działające przy Graduate School of Architecture, Planning and Preservation of Columbia University w Nowym Jorku i zajmujące się projektowaniem eksperymentalnym oraz platforma medialna GOOD, skupiająca indywidualne osoby, organizacje pozarządowe i przedstawicieli biznesu, którzy chcą działać na rzecz podniesienia jakości życia ludzi na świecie – w lutym poświęcony jest Haiti.

Trzęsienie ziemi w Port-au-Prince, oprócz tysięcy ofiar, pochłonęło również budynki instytucji rządowych, społecznych i ekonomicznych oraz całą infrastrukturę i domy mieszkalne. W rzeczywistości, wiele instytucji nie funkcjonowało prawidłowo jeszcze przed kataklizmem, a te, które działały, bazowały w znacznej części na pomocy międzynarodowej. Pomocy i reorganizacji wymagały jeszcze zanim zostały zniszczone. W tej sytuacji pomoc stolicy Haiti jest zadaniem specyficznym, bo musi wykraczać daleko poza zapewnienie mieszkańcom dachu nad głową. Haiti potrzebuje także pomocy w odbudowie (a właściwie budowie od podstaw) systemu ekonomicznego (banków, urzędów podatkowych), opieki medycznej, sprawiedliwości (zniszczeniu uległy zarówno budynki sądów, jak i więzienie federalne), edukacyjnego i rządowego (w gruzach legł gmach parlamentu i siedziby większości ministerstw). Na pierwszym miejscu jest oczywiście zapewnienie bezpiecznego dachu nad głową ludziom, ale nie można zapominać o pozostałych, niezbędnych dla funkcjonowania państwa obiektach.
Przed uczestnikami lutowej edycji konkursu Spontaneous Architecture postawiono wyjątkowe zadanie: zaproponowanie rozwiązań dla wybranych lokalizacji w mieście, z uwzględnieniem siedzib instytucji społecznych, ekonomicznych i rządowych, a także budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury, aranżacji przestrzeni publicznej i parków.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 lutego. Koszt rejestracji to 5 dolarów. Zwycięzca konkursu otrzyma połowę kwoty uzyskanej z tych opłat, pozostała część zostanie przekazana na pomoc w odbudowie Haiti.

Szczegółowe informacje na stronie organizatora: www.spontaneousarchitecture.net

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera