Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zaangażowani spontanicznie

 

Czas czytania: ~2 min


9jRTXFi05kYHFxsiifgPSs1pvKtDcWnKOEkGchAvJKCAUfkjw3Ym0pqf2RvR_spontaneous-architecture.jpg
„Parlament legł a gruzach. Urząd podatkowy legł w gruzach. Szkoły legły w gruzach. Szpitale legły w gruzach.” Tymi słowami prezydent Haiti, Rene Preval, podsumował materialne straty spowodowane trzęsieniem ziemi w Port-au-Prince. Reakcja na tę katastrofę była natychmiastowa.
Akcje pomocy dla Haiti rozpoczęły liczne organizacje humanitarne, także te zrzeszające architektów. Teraz szansę na udział w odbudowie stolicy Haiti mają architekci i projektanci z całego świata.

Spontaneous Architecture – comiesięczny konkurs organizowany przez nowojorskie biuro badawcze PRE, StudioX działające przy Graduate School of Architecture, Planning and Preservation of Columbia University w Nowym Jorku i zajmujące się projektowaniem eksperymentalnym oraz platforma medialna GOOD, skupiająca indywidualne osoby, organizacje pozarządowe i przedstawicieli biznesu, którzy chcą działać na rzecz podniesienia jakości życia ludzi na świecie – w lutym poświęcony jest Haiti.

Trzęsienie ziemi w Port-au-Prince, oprócz tysięcy ofiar, pochłonęło również budynki instytucji rządowych, społecznych i ekonomicznych oraz całą infrastrukturę i domy mieszkalne. W rzeczywistości, wiele instytucji nie funkcjonowało prawidłowo jeszcze przed kataklizmem, a te, które działały, bazowały w znacznej części na pomocy międzynarodowej. Pomocy i reorganizacji wymagały jeszcze zanim zostały zniszczone. W tej sytuacji pomoc stolicy Haiti jest zadaniem specyficznym, bo musi wykraczać daleko poza zapewnienie mieszkańcom dachu nad głową. Haiti potrzebuje także pomocy w odbudowie (a właściwie budowie od podstaw) systemu ekonomicznego (banków, urzędów podatkowych), opieki medycznej, sprawiedliwości (zniszczeniu uległy zarówno budynki sądów, jak i więzienie federalne), edukacyjnego i rządowego (w gruzach legł gmach parlamentu i siedziby większości ministerstw). Na pierwszym miejscu jest oczywiście zapewnienie bezpiecznego dachu nad głową ludziom, ale nie można zapominać o pozostałych, niezbędnych dla funkcjonowania państwa obiektach.
Przed uczestnikami lutowej edycji konkursu Spontaneous Architecture postawiono wyjątkowe zadanie: zaproponowanie rozwiązań dla wybranych lokalizacji w mieście, z uwzględnieniem siedzib instytucji społecznych, ekonomicznych i rządowych, a także budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury, aranżacji przestrzeni publicznej i parków.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 lutego. Koszt rejestracji to 5 dolarów. Zwycięzca konkursu otrzyma połowę kwoty uzyskanej z tych opłat, pozostała część zostanie przekazana na pomoc w odbudowie Haiti.

Szczegółowe informacje na stronie organizatora: www.spontaneousarchitecture.net

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera