Budują relacje - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budują relacje

 

Czas czytania: ~3 min


HkT46CA2Gmg8cw3QTplSMWi4JQinIRKVZ4Ingu33WX7KYIqwxs095h5cLSou_wolfneues-museum.jpg
David Chipperfield i Peter Eisenman zostali laureatami „izraelskiego Nobla” w kategorii sztuki. Wolf Prize przyznawana jest naukowcom i artystom za „osiągnięcia na rzecz ludzkości i budowania przyjaznych relacji między ludźmi, bez względu na narodowość, rasę, wyznanie, płeć i poglądy polityczne”. Co ciekawe, obaj architekci zostali uhonorowani za realizacje w Berlinie: Chipperfield za przebudowę Neues Museum, Eisenman za Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.
hheBxVCOgAVBUgU0ps4dRcpxcNLWx26XNNUMSEjH5HCKTy3B5troK0Jc3aap_wolfneues-museum-1.jpg
Przebudowane Neues Museum w Berlinie zostało otwarte w październiku 2009 r. Mieszczące się w zaprojektowanym przez Friedricha Augusta Stülera gmachu muzeum działało od 1855 do 1939 r., kiedy to zostało zamknięte. Budynek poważnie ucierpiał podczas bombardowań i choć po wojnie podjęto kilka prób odbudowy, nie została ona doprowadzona do końca. Wreszcie, w 1997 r., ogłoszono konkurs na projekt przebudowy i modernizacji budynku, w którym zwyciężyła pracowania Davida Chipperfielda we współpracy z Julianem Harrapem. Zgodnie z ich projektem, w zachowaną strukturę – oryginalne ceglane ściany, schody, układ pomieszczeń – wpisano nowe elementy architektoniczne, min. pomieszczenia ekspozycyjne, zbudowane z betonowych prefabrykatów połączonych z saksońskim marmurem. Z tych samych materiałów powstała nowa główna klatka schodowa, której forma nawiązuje do oryginalnej, ale nie jest jej kopią. Podczas przebudowy zachowano widoczne w ścianach dziury po kulach, będące śladem pamięci o losach budynku.
zJ7rmrpDD32kDhkA3myJSCbkKmKjvd8UjA7aulWDTcW1Mf63BjstbYUWmWIp_wolfmemorial.jpg
Drugi laureat Wolf Prize – Peter Eisenman – został uhonorowany za Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Ukończony w 2005 r. pomnik powstał w pobliżu Bramy Brandenburskiej. Zrealizowane we współpracy z inżynierami z firmy Buro Happold Stelenfeld (pole obelisków) zajmuje 19 tysięcy m2 powierzchni i składa się z 2711 betonowych prostopadłościanów o zróżnicowanej wysokości (od 20 centymetrów do 4,8 metra). Zgodnie z założeniem autora, pole betonowych stel – choć nie jest prawdziwym cmentarzem – ma wprowadzać niepokojącą i poruszającą atmosferę, a umieszczona w przestrzeni miejskiej rzeźba nieustannie przypominać o zbrodniczym systemie, który zaprzeczył wszelkim prawom logiki i rozumu. W narożnikach Stelenfeld znajdują się pomniki poświęcone ofiarom pochodzenia nieżydowskiego, a w podziemiach mieści się Centrum Informacji z przestrzenią ekspozycyjną. Zwycięzcy podzielą się nagrodą 100 tysięcy dolarów. Zostanie ona wręczona przez prezydenta Shimona Peresa podczas specjalnego posiedzenia Knesetu, 13 maja 2010 r. Wolf Prize to międzynarodowa nagroda przyznawana od 1978 r. w sześciu kategoriach: matematyki, medycyny, fizyki, chemii, rolnictwa i sztuki. W tej ostatniej, na zmianę otrzymują ją architekci, muzycy, malarze i rzeźbiarze. Teoretycznie, Wolf Prize jest nagrodą coroczną, ale w rzeczywistości nie każdego roku jest wręczana i nie zawsze we wszystkich kategoriach. Niemniej, cieszy się wielkim międzynarodowym uznaniem – w niektórych dziedzinach (fizyka i chemia) uważana jest na drugą po Noblu, w innych (medycyna) – trzecią, ustępując jeszcze tylko Laser Award. W dziedzinie rolnictwa zaś uchodzi za odpowiednik Nobla. Przyznająca nagrodę Fundacja Wolfa została założona przez urodzonego w Niemczech Ricardo Wolfa, dyplomatę, filantropa i dawnego ambasadora Kuby w Izraelu (w latach 1961-1973). Na jej czele zasiada izraelski minister edukacji. Wśród architektów nagrodzonych do tej pory Wolf Prize są: Ralph Erskine (1983/84), Fumihiko Maki i Giancarlo De Carlo (1988), Frank Gehry, Jørn Utzon i Denys Lasdun (1992), Frei Otto i Aldo van Eyck (1996/97), Álvaro Siza (2001) oraz Jean Nouvel (2005).
Oz56mLOeDX1WiOdlZ0RGGC6XZ56L1iMvE1yZQH3shsKlNzt5SWi3xl5gcIcn_wolfmemorial2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera