Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Synteza na piasku

 

Czas czytania: ~ 2 min


Z6HSM3C7UHq7f1nOpNDIgdx9EdPjk9NFgnEe6EFtbLnnXF62Zav1XTdNMidq_perkinswill-al-birr.jpg
Formy spotykane w architekturze tradycyjnej, zakorzenionej w historii i warunkach naturalnych regionu, a także twórczości ludowej, nie są przypadkowe. Są jak architektoniczny kod genetyczny przypisany do danego miejsca na świecie. Przez setki lat ewoluowały, by maksymalnie dopasować się do środowiska naturalnego i jak najlepiej spełniać swoją rolę – ułatwiać ludziom funkcjonowanie w ekstremalnych nieraz warunkach. Mimo swojego wieku, wciąż są aktualne, a współcześni architekci mogą z nich czerpać pełnymi garściami.

Do lokalnej tradycji architektonicznej nawiązuje projekt „Garden Tower” – głównej siedziby Al-Birr Foundation w Riyadh w Arabii Saudyjskiej, autorstwa biura Perkins+Will. W tegorocznej edycji konkursu MIPIM Architectural Review Future Project uznany został za najlepszą koncepcję wieżowca na świecie. Fundacja Al-Birr, dla której projekt powstał, jest organizacją non-profit, której celem jest pomoc biednym i pokrzywdzonym rodzinom i dzieciom.

Zadaniem architektów z nowojorskiej pracowni Perkins+Will było zaprojektowanie ekologicznego wieżowca, dostosowanego do lokalnych warunków środowiskowych i specyfiki kulturowej regionu. Kluczem do rozwiązania obu tych problemów okazało się sięgnięcie do elementów obecnych w architekturze krajów arabskich od wieków.

Robert Goodwin, główny projektant: „Projekt eksploruje typologię wieżowca w ekstremalnych warunkach suchego i gorącego klimatu Riyadh, poprzez reinterpretację trzech ikonicznych elementów architektury islamu – spiralnego minaretu, otoczonych murem ogrodów i mashrabiya (tradycyjnych okien przesłoniętych lekkimi, drewnianymi kratami). Nasza koncepcja jest syntezą elementów symbolicznych i funkcjonalnych, ujętych w ekspresyjną formę architektoniczną.”

Punktem wyjścia była dla projektantów prostopadłościenna bryła, którą poddali formalnej i przestrzennej metamorfozie. W wewnętrznym trzonie „wyrzeźbiony” został „spiralny ogród”, tworzący sekwencję otwartych przestrzeni z zielonymi tarasami, przywołującymi na myśl wiszące ogrody. Okrywająca go zewnętrzna powłoka jest kratownicą o różnym zagęszczeniu podziałów, dostosowanym do ekspozycji słonecznej – od południa niemal pełna płaszczyzna tworzy barierę dla promieni słonecznych, od północy zaś większe otwory zapewniają widok na otoczenie. Kratownica ta jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycyjnych okien mashrabiya, a jednocześnie zapewnia delikatną równowagę między statyczną i dynamiczną ekspresją budynku, ochroną i ujawnieniem wewnętrznej aktywności.
L2UekuluYX29FTbt7tdPed4rkJ4K6oeqrDmjdf9ykr70UvWxo9Q1BEnORMkh_perkinswill-al-birr-2.jpg
Zobacz wszystkie projekty nagrodzone w MIPIM Architectural Review Future Project
PEa1BJaWGaYKQh6SmaHmadN92MWwtjm2SWgIZ2sBlR9SLIKxsTZvO1qhN1f9_perkinswill-al-birr-3.jpg
4zsEtkwW5aQLsaRYZAXRz8bJERjJGDFgXW1u2cRDHQLvamDSvYc8nenOZwAK_perkinswill-al-birr-4.jpg
5uN4VCdvf4eWewxfuDyqGONfabOflqeC1sVf8QXoU0uoGLYRqcWHac1k3wBo_perkinswill-al-birr-5.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera