Badania na morzu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Badania na morzu

 

Czas czytania: ~2 min


fok9IBKDMcUQXzPCVc1mvgrtxWEa2YOhEyqD5VsLuyRMRxVkAxGNp6lwi59R_ocean-space-centre.jpeg
Woda zajmuje lwią część powierzchni Ziemi. Same oceany pokrywają 70% globu. Bez wątpienia tkwi w nich ogromny potencjał, ale ludzkość nie potrafi jeszcze z niego w pełni korzystać. Sytuację tę chcą zmienić Norwegowie.

Norwegia od wielu lat zajmuje wiodąca pozycję na świecie w dziedzinie badań nad morzami i oceanami oraz nowymi, ekologicznymi morskich technologiami i przemysłem. Żeby zachować tytuł lidera, musi nieustannie inwestować w rozwój tego sektora. Jej niewątpliwym atutem ma być Ocean Space Centrum, czyli superośrodek naukowo-badawczy i technologiczny. Jego projekt, przygotowany przez architektów z wiodącej norweskiej pracowni – Snøhetty – został zaprezentowany na początku lutego 2010 r.

Ocean Space Centre ma powstać na morzu, w pobliżu wybrzeży Trondheim – trzeciego pod względem wielkości miasta w Norwegii. Wyłaniająca się z wody platforma o nowoczesnych, płynnych liniach będzie miała16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na której znajdzie się część naukowo-badawcza z laboratoriami, przestrzeń wstawiennicza, sale wykładowe i kampus dla 500 studentów, a także siedziby firm. Zatrudnienie ma tu znaleźć około tysiąca osób.
fKbzp5BthvMuBnZxiqD17IgJf4xJSQ9C0XkjKdRoPv41DJrtc4JvThbRK6vN_ocean-space-centre-1.jpeg
Zaprojektowane przez Snøhettę centrum ma być nie tylko spektakularną ikoną architektoniczną, ale przede wszystkim nowoczesnym ośrodkiem, w którym zostaną stworzone optymalne warunki dla prowadzenia badań naukowych i doświadczeń, tworzenia nowych technologii, poszukiwania rozwiązań ekologicznych, a także analizowania możliwości i opracowywania strategii rozwoju regionu Arktyki. Pojawi się w nim między innymi przestrzeń laboratoryjna z modelami symulującymi warunki panujące w strefie głębinowej, arktyczne laboratorium przyszłości, a także laboratoria słonowodne, w których będzie można badać interakcje zachodzące między technologią, biologią i środowiskiem. Profil działalności centrum będzie obejmować nawet takie aspekty morskiej działalności człowieka, jak projektowanie statków i hodowla ryb.

Rząd Norwegii podkreśla, że Ocean Space Centre jest niezbędne dla dalszego rozwoju badań i poszerzania wiedzy potrzebnej, by ludzkość mogła stawiać czoła globalnym wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przyszłość. Ma być także miejscem wspierania współpracy środowisk naukowych z przemysłem, a także sektora prywatnego i publicznego. Ponadto, wiązane są z nim nadzieje, że – zarówno dzięki nowej infrastrukturze, jak i spektakularnej architekturze – wzmocni ekonomiczny i społeczny rozwój miasta i regionu.
Koszt realizacji projektu szacowany jest na około 9-10 miliardów koron norweskich (około 1,22 miliarda euro). Rząd norweski rozpoczął już zaplanowane na dwa lata prace koncepcyjne, które mają umożliwić budowę obiektu.

Wizualizacje: Snøhetta i MIR

Zobacz film
K1KOoapMpAxci5TEM9HgWrifwhdRuFLuqk8MjZGvjfeJ6QOKJ2m6bImxBc6u_ocean-space-centre-2.jpeg
MExeQdv01byT9TLVDAXpoC3eZXHkNqnoffbLY8g4bV1FECgHiMRx6ma1n1x9_ocean-space-centre-3.jpeg
OhZDEy53h19JOJfTNADPBOZpaJHmd3MSNZ32xoDtqxQrzuGd9kDQ6BfbKaJQ_ocean-space-centre-4.jpeg

Podepnij swój artykuł

tagi

Drewniany dom dla potrzebujących
Drewniany dom dla potrzebujących

Środowiskowy Dom Samopomocy stanie przy ulicy Izabelli na warszawskim Żoliborzu. Obiekt, za powstani ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera