Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Badania na morzu

 

Czas czytania: ~2 min


fok9IBKDMcUQXzPCVc1mvgrtxWEa2YOhEyqD5VsLuyRMRxVkAxGNp6lwi59R_ocean-space-centre.jpeg
Woda zajmuje lwią część powierzchni Ziemi. Same oceany pokrywają 70% globu. Bez wątpienia tkwi w nich ogromny potencjał, ale ludzkość nie potrafi jeszcze z niego w pełni korzystać. Sytuację tę chcą zmienić Norwegowie.

Norwegia od wielu lat zajmuje wiodąca pozycję na świecie w dziedzinie badań nad morzami i oceanami oraz nowymi, ekologicznymi morskich technologiami i przemysłem. Żeby zachować tytuł lidera, musi nieustannie inwestować w rozwój tego sektora. Jej niewątpliwym atutem ma być Ocean Space Centrum, czyli superośrodek naukowo-badawczy i technologiczny. Jego projekt, przygotowany przez architektów z wiodącej norweskiej pracowni – Snøhetty – został zaprezentowany na początku lutego 2010 r.

Ocean Space Centre ma powstać na morzu, w pobliżu wybrzeży Trondheim – trzeciego pod względem wielkości miasta w Norwegii. Wyłaniająca się z wody platforma o nowoczesnych, płynnych liniach będzie miała16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na której znajdzie się część naukowo-badawcza z laboratoriami, przestrzeń wstawiennicza, sale wykładowe i kampus dla 500 studentów, a także siedziby firm. Zatrudnienie ma tu znaleźć około tysiąca osób.
fKbzp5BthvMuBnZxiqD17IgJf4xJSQ9C0XkjKdRoPv41DJrtc4JvThbRK6vN_ocean-space-centre-1.jpeg
Zaprojektowane przez Snøhettę centrum ma być nie tylko spektakularną ikoną architektoniczną, ale przede wszystkim nowoczesnym ośrodkiem, w którym zostaną stworzone optymalne warunki dla prowadzenia badań naukowych i doświadczeń, tworzenia nowych technologii, poszukiwania rozwiązań ekologicznych, a także analizowania możliwości i opracowywania strategii rozwoju regionu Arktyki. Pojawi się w nim między innymi przestrzeń laboratoryjna z modelami symulującymi warunki panujące w strefie głębinowej, arktyczne laboratorium przyszłości, a także laboratoria słonowodne, w których będzie można badać interakcje zachodzące między technologią, biologią i środowiskiem. Profil działalności centrum będzie obejmować nawet takie aspekty morskiej działalności człowieka, jak projektowanie statków i hodowla ryb.

Rząd Norwegii podkreśla, że Ocean Space Centre jest niezbędne dla dalszego rozwoju badań i poszerzania wiedzy potrzebnej, by ludzkość mogła stawiać czoła globalnym wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przyszłość. Ma być także miejscem wspierania współpracy środowisk naukowych z przemysłem, a także sektora prywatnego i publicznego. Ponadto, wiązane są z nim nadzieje, że – zarówno dzięki nowej infrastrukturze, jak i spektakularnej architekturze – wzmocni ekonomiczny i społeczny rozwój miasta i regionu.
Koszt realizacji projektu szacowany jest na około 9-10 miliardów koron norweskich (około 1,22 miliarda euro). Rząd norweski rozpoczął już zaplanowane na dwa lata prace koncepcyjne, które mają umożliwić budowę obiektu.

Wizualizacje: Snøhetta i MIR

Zobacz film
K1KOoapMpAxci5TEM9HgWrifwhdRuFLuqk8MjZGvjfeJ6QOKJ2m6bImxBc6u_ocean-space-centre-2.jpeg
MExeQdv01byT9TLVDAXpoC3eZXHkNqnoffbLY8g4bV1FECgHiMRx6ma1n1x9_ocean-space-centre-3.jpeg
OhZDEy53h19JOJfTNADPBOZpaJHmd3MSNZ32xoDtqxQrzuGd9kDQ6BfbKaJQ_ocean-space-centre-4.jpeg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera