Drapacz na nowo - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drapacz na nowo

 

Czas czytania: ~2 min


WDcoPWsiXXpuutVEzdFn1j5i3sEdcSgAysnA0VTmT95RUeCG5uz7UDQiWOc6_1place-vertical-prison.jpg
Jak w przyszłości będą wyglądać wieżowce i jaki tkwi w nich potencjał? Tego oczywiście dowiemy się w przyszłości. Póki co jednak możemy rzucić okiem na to, jak widzą je młodzi architekci, kiedy pozwoli im się popuścić wodze fantazji. Świetną okazją do tego jest Skyscraper Competition. Właśnie zostały ogłoszone wyniki jego tegorocznej edycji. Organizowany od 2006 r. przez eVolo Magazine konkurs ma na celu zmianę podejścia do projektowania wieżowców poprzez zastosowanie nowych technologii, materiałów i programów, a także nowej estetyki i organizacji przestrzennej. Proponowane rozwiązania mają zweryfikować relacje między wieżowcami a środowiskiem naturalnym, ludzką społecznością i miejskim otoczeniem. Projektanci muszą także wziąć pod uwagę współczesne problemy, z jakimi zmaga się ludzkość, takie jak globalizacja, ocieplenie klimatu, a także potrzebę elastyczności i adaptowalności budynków oraz rewolucję cyfrową, której jesteśmy naocznymi świadkami. Po kilku latach Skyscraper Competition zdołał zyskać sobie renomę na całym świecie, stając się narzędziem odkrywania młodych talentów, których idee mogą zmienić sposób postrzegania architektury i jej związków z naturalnym i tworzonym przez człowieka środowiskiem. W jury ostatniej edycji zasiedli architekci i projektanci: Mario Cipresso, Kyu Ho Chun, Kenta Fukunishi, Elie Gamburg, Mitchell Joachim, JaeYoung Lee, Adelaïde Marchi, Nicola Marchi i Eric Vergne. Spośród 430 zgłoszeń z 42 krajów sędziowie wybrali trzech zwycięzców, a 27 prac wyróżnili.
6acQYNX0LgryyHrc6nLNuHENqNZKsYMC51HCxFbGdnl2kgszUczjaUEcqjAx_1place-vertical-prison-2.jpg
Pierwsze miejsce przyznano zespołowi z Malezji w składzie Chow Khoon Toong, Ong Tien Mee i Beh Ssi Cze. Ich projekt wertykalnego więzienia jest propozycją stworzenia „podniebnego” zakładu karnego, w którym więźniowie mogliby żyć prawie jak na wolności, tworząc wspólnoty zajmujące się rolnictwem i produkcją przemysłową na rzecz znajdującego się poniżej miasta.
T6piQ8eWa6Sky7PMKIQY7zRD5Q2LL7ca8pK3aKopZvSUENmkEy6roBKde6Sp_2place-water-purification-skyscraper.jpg
Drugą nagrodę otrzymali Rezza Rahdian, Erwin Setiawan, Ayu Diah Shanti i Leonardus Chrisnantyo z Indonezji – autorzy projektu wieżowca oczyszczającego wodę, który mógłby stanąć nad rzeką Ciliwung w Dżakarcie. Wieżowiec ten jest wizją „mieszkalnej maszyny”, która mogłaby zapewnić godne warunki życia tysiącom ludzi, żyjących obecnie w slumsach wzdłuż rzeki, a która jednocześnie gromadziłaby odpady i oczyszczała wodę, uzdatniając ją do użytku.
tx8GI42ycVjkOLmnDHbryrzg0w8GyqpCfgI6naGMqAKhfv51dNlYA1ucm0d5_2place-water-purification-skyscraper-2.jpg
hwPPsHmKsX7jkM4RGB2FreFYHX9u0nrNWc9T4Ygv2MkcWiX8F3Jl1o8YnPLE_3place-nested-skyscraper.jpg
Na ostatnim stopniu podium stanęli Amerykanie – Ryohei Koike i Jarod Poenisch – docenieni za projekt wieżowca-gniazda w Tokio. W swojej koncepcji skupili się przede wszystkim na eksplorowaniu możliwości, jakie dają zautomatyzowane techniki projektowania i konstrukcji oraz nowe materiały. Ich wieżowiec jest złożonym systemem zbudowanym z wielu poziomów kompozytowych żaluzji, których grubość i położenie dostosowane są do ekspozycji słonecznej i potrzeby naturalnej wentylacji.
CZy4ab3WtpsSi4NTLzj8V7OVzZLGGwJ4QyX0YAlLNfov24FSILM5J1SCMsbr_3place-nested-skyscraper-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera