Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł ojciec chicagowskich wieżowców

 

Czas czytania: ~1 min


6xTOkVVZbSs02LnrrY8Ab2SgReY8guPfaVA3DEalowOHX3IrIXiGwBUkKZ9R_bruce-graham.jpg
W sobotę, 6 marca 2010 r., zmarł Bruce Graham – dawny partner w firmie Skidmore Owings and Merill i autor architektonicznych symboli Chicago. Miał 84 lata. Graham dołączył do SOM w 1951 r., a partnerem firmy był od 1960 do 1989 r., czyli w czasie, kiedy stała się ona jedną z najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z nielicznych z zatrudnionych w niej architektów, którym udało się wybić ponad korporacyjne tryby pracowni i zaprezentować swoją osobowość twórczą. Najbardziej doniosłym osiągnięciem Grahama są dwa pierwsze, stupiętrowe, chicagowskie wieżowce, nad których projektami pracował osobiście – John Hancock Center (projekt z 1970 r.) i Sears Tower (obecnie Willis Tower), której budowa zakończyła się w 1974 r. Wcześniej kierował także pracami nad projektem Inland Steel Building (1956-57), a w następnych latach projektował wieżowce na całym świecie – między innymi w Londynie, Kairze i Hong Kongu. Graham miał ogromny wkład w powstanie i rozwój chicagowskiej szkoły architektonicznej, propagując w niej idee Miesa van der Rohe i będąc orędownikiem śmiałych konstrukcji budynków komercyjnych. Twierdził, że architektura nie powinna być anonimowa, ale odzwierciedlać miasto, w którym powstaje, przynosić dumę jego mieszkańcom i być na tyle uniwersalna, by mogły przetrwać próbę czasu. Zajmował się urbanistyką, był wykładowcą akademickim i kolekcjonerem sztuki. Przyjaźnił się z wieloma artystami, min. Alexandrem Calderem, Joanem Miró, Chryssą i Eduardo Chillidą, których zapraszał do tworzenia dzieł sztuki w przestrzeni publicznej Chicago.
8cYOOLFoe5j8FQNDDohL0d3kP8nqBkQuHBzSNOoxf6nLDYnCiMftzXAeRLw2_grahamsears-tower.jpg
VxRzpj93JlRx6OjGjdroLVO1pfWoJycDdsMJLXqtB2lChN77u3FeAStpctgB_grahaminland-steel-building.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera