Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wpływy przestrzeni

 

Czas czytania: ~4 min


zqNuu4E1iWXJDK8YKeFXU67XyBzwFEt9j26EIyt71RGjmSn8bgBZEzZ7AVwS_open-air-library-2.jpg
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Miasto to przede wszystkim przestrzeń publiczna. Przestrzeń, z którą mamy kontakt codziennie i która w znaczący sposób wpływa na jakość naszego życia. Właśnie na jej społecznej roli koncentruje się wręczana od 10 lat Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

Nagroda ta ustanowiona została z inicjatywy Centre de Cultura Contemporània w Barcelonie (CCCB), po wystawie „Odzyskiwanie Europy”, która miała miejsce e 1999 r. Jej założeniem jest pokazywanie procesu rehabilitacji przestrzeni publicznej, jaki od kilku lat trwa w wielu miastach Europy.

Konkurs o Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni publicznej odbywa się co dwa lata i jest organizowany przez sześć europejskich instytucji. Oprócz CCCB, są to: Cité de l’Architecture et du Patrimoine z Paryża, londyńska Architecture Foundation, Nederlands Architectuurinstituut z Rotterdamu, Architekturzentrum Wien z Wiednia i Museum of Finnish Architecture z Helsinek. Jego celem jest wyróżnianie najlepszych inwestycji administracji publicznej polegających na tworzeniu nowych oraz udoskonalaniu i renowacji już istniejących przestrzeni publicznych, a przez to podkreślanie ich roli jako katalizatora miejskiego życia i ważnego czynnika wpływającego na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie mieszańców.

O laur mogą walczyć realizacje, które spełniają dwa warunki – są miejskie i publiczne, czyli otwarte i ogólnodostępne. Nagrodę ma charakter honorowy, a otrzymać ją mogą zarówno autorzy projektu, jak i administracja publiczna, która podjęła decyzję o jego realizacji i ją sfinansowała. Co ważne, szansę na nią mają tylko duże inwestycje, ale także te na niewielką skalę, które jednak w znaczący sposób wpływają na jakość przestrzeni publicznej i życia mieszkańców. W konkursie nie chodzi bowiem o wybór najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych realizacji, ale tych, które wyróżniają się najsilniejszym oddziaływaniem społecznym.

W tym roku nagrody dla najlepszej przestrzeni publicznej wręczone zostały po raz szósty. Jury wskazało dwóch równorzędnych laureatów i przyznało cztery wyróżnienia.
iLABZ0AgbA9ixDidDNV86qHbfebyqKyhlBJN70zYDMQD9ixWJ1BIaI7klfrm_open-air-library.jpg
Pierwsze nagrody przypadły „Lesezeichen Salbke” czyli bibliotece pod gołym niebem w Magdeburgu, autorstwa pracowni KARO Architektem oraz Den Norske Opera & Ballett Snøhetty w Oslo. Pierwszy zdobył uznanie realizacją w zdegradowanej okolicy projektu otwartej, ogólnodostępnej biblioteki, która powstała przy udziale lokalnej społeczności i służy zbieraniu i wymianie książek. Biblioteka pod gołym niebem zbudowana została z prefabrykatów pochodzących z rozebranego budynku.
Opera w Oslo zasłużyła na nagrodę swoim najbardziej rozpoznawalnym elementem – dachem w postaci rampy, która wyrasta z wody portu Bjørvika i powoli pnie się w górę, aż na dach budynku, skąd roztacza się widok na miasto i fiord.

5fsX4DT7yxS2EG1URnPMAYedovhYw3vZ9jcfL6th4COGjIza5T2wZklaBu0Q_open-air-library-3.jpg
i0ZioI8cBXhXFeQaIeG3cnNJC01sneDbs5egoVzQlwRWKvlvfbzsQqS7UZoE_den-norske-opera-ballett-oslo.jpg
Faoe9W7g9Lg2PJ3zgCNp9MtncAXPEZm3xl3D3OMAcuZ18WKx6UUhzVz2OAWP_den-norske-opera-ballett-oslo-2.jpg
fzT2SshXojxxJnSlsVP3pQlMN6hHuqyCvp1pzVP9N42q0LQzmUR9xtn0X7Lt_den-norske-opera-ballett-oslo-3.jpg
LkRoHJJjuVsH6H6xPS3dpehOqbM8bXpiux3eqSuiUGHIRntpbKNTaaCKgtnc_theaterrotterdam.jpg
Wyróżnienia otrzymały:
1.Miejski Aktywator, czyli plenerowa scena teatralna na Grotekerkplein w Rotterdamie, autorstwa Atelier Kempe. Umieszczony na niemal martwym placu pawilon teatralny tchnął w to miejsce nowe życie, przyciągając mieszkańców, a zarazem podkreślając jego związek z kanałem Deftsevaart.
3dFpfaQlg3PYxpD1iOuvRTpEVRkV7F2fB6BNSRlgofuEoqyKXpTQP9G9424J_pas.jpg
2.Promenada nadmorska Paseo Marítimo de la Playa Poniente w Benidorm (Hiszpania), zaprojektowana przez Office of Architecture z Barcelony. To droga łącząca miasto z plażą, rozwijająca się kolorową, sinusoidalną wstęgą i wprowadzająca charakterystyczny element tkanki miejskiej – nową, unikatową oprawę wybrzeża.
K5k9K8Vpa8Npl8EFwjdPVCLl3KpUcjTDnryv8XjllMZdw7E2mex3uSIpKppo_passage56.jpg
3.Passage 56 / espace culturel écologique w Paryżu – dzieło tamtejszego Atelier d'Architecture Autogérée. Interwencja ta polegała na przekształceniu zaniedbanego pasażu przy ulicy Saint Blaise w zarządzany przez wspólnotę, ekologiczny ogród.
FKSh8wSSnYtU3jrLPmCZMBBvLTOi29P1JFqA4OgZlj6VP0UkNGuUeYYNuoVt_casetas.jpg
4.Casetas de pescadores en el puerto w Cangas do Morrazo w Hiszpanii, autorstwa biura Irisarri + Piñera – szereg chat rybackich, które ożywiły i zdynamizowały falochron w porcie, dzięki aktywności, która jest głęboko zakorzeniona w tradycji miejsca, a także atrakcyjnej dla przechodniów formie.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera