Wpływy przestrzeni - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wpływy przestrzeni

 

Czas czytania: ~4 min


zqNuu4E1iWXJDK8YKeFXU67XyBzwFEt9j26EIyt71RGjmSn8bgBZEzZ7AVwS_open-air-library-2.jpg
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Miasto to przede wszystkim przestrzeń publiczna. Przestrzeń, z którą mamy kontakt codziennie i która w znaczący sposób wpływa na jakość naszego życia. Właśnie na jej społecznej roli koncentruje się wręczana od 10 lat Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

Nagroda ta ustanowiona została z inicjatywy Centre de Cultura Contemporània w Barcelonie (CCCB), po wystawie „Odzyskiwanie Europy”, która miała miejsce e 1999 r. Jej założeniem jest pokazywanie procesu rehabilitacji przestrzeni publicznej, jaki od kilku lat trwa w wielu miastach Europy.

Konkurs o Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni publicznej odbywa się co dwa lata i jest organizowany przez sześć europejskich instytucji. Oprócz CCCB, są to: Cité de l’Architecture et du Patrimoine z Paryża, londyńska Architecture Foundation, Nederlands Architectuurinstituut z Rotterdamu, Architekturzentrum Wien z Wiednia i Museum of Finnish Architecture z Helsinek. Jego celem jest wyróżnianie najlepszych inwestycji administracji publicznej polegających na tworzeniu nowych oraz udoskonalaniu i renowacji już istniejących przestrzeni publicznych, a przez to podkreślanie ich roli jako katalizatora miejskiego życia i ważnego czynnika wpływającego na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie mieszańców.

O laur mogą walczyć realizacje, które spełniają dwa warunki – są miejskie i publiczne, czyli otwarte i ogólnodostępne. Nagrodę ma charakter honorowy, a otrzymać ją mogą zarówno autorzy projektu, jak i administracja publiczna, która podjęła decyzję o jego realizacji i ją sfinansowała. Co ważne, szansę na nią mają tylko duże inwestycje, ale także te na niewielką skalę, które jednak w znaczący sposób wpływają na jakość przestrzeni publicznej i życia mieszkańców. W konkursie nie chodzi bowiem o wybór najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych realizacji, ale tych, które wyróżniają się najsilniejszym oddziaływaniem społecznym.

W tym roku nagrody dla najlepszej przestrzeni publicznej wręczone zostały po raz szósty. Jury wskazało dwóch równorzędnych laureatów i przyznało cztery wyróżnienia.
iLABZ0AgbA9ixDidDNV86qHbfebyqKyhlBJN70zYDMQD9ixWJ1BIaI7klfrm_open-air-library.jpg
Pierwsze nagrody przypadły „Lesezeichen Salbke” czyli bibliotece pod gołym niebem w Magdeburgu, autorstwa pracowni KARO Architektem oraz Den Norske Opera & Ballett Snøhetty w Oslo. Pierwszy zdobył uznanie realizacją w zdegradowanej okolicy projektu otwartej, ogólnodostępnej biblioteki, która powstała przy udziale lokalnej społeczności i służy zbieraniu i wymianie książek. Biblioteka pod gołym niebem zbudowana została z prefabrykatów pochodzących z rozebranego budynku.
Opera w Oslo zasłużyła na nagrodę swoim najbardziej rozpoznawalnym elementem – dachem w postaci rampy, która wyrasta z wody portu Bjørvika i powoli pnie się w górę, aż na dach budynku, skąd roztacza się widok na miasto i fiord.

5fsX4DT7yxS2EG1URnPMAYedovhYw3vZ9jcfL6th4COGjIza5T2wZklaBu0Q_open-air-library-3.jpg
i0ZioI8cBXhXFeQaIeG3cnNJC01sneDbs5egoVzQlwRWKvlvfbzsQqS7UZoE_den-norske-opera-ballett-oslo.jpg
Faoe9W7g9Lg2PJ3zgCNp9MtncAXPEZm3xl3D3OMAcuZ18WKx6UUhzVz2OAWP_den-norske-opera-ballett-oslo-2.jpg
fzT2SshXojxxJnSlsVP3pQlMN6hHuqyCvp1pzVP9N42q0LQzmUR9xtn0X7Lt_den-norske-opera-ballett-oslo-3.jpg
LkRoHJJjuVsH6H6xPS3dpehOqbM8bXpiux3eqSuiUGHIRntpbKNTaaCKgtnc_theaterrotterdam.jpg
Wyróżnienia otrzymały:
1.Miejski Aktywator, czyli plenerowa scena teatralna na Grotekerkplein w Rotterdamie, autorstwa Atelier Kempe. Umieszczony na niemal martwym placu pawilon teatralny tchnął w to miejsce nowe życie, przyciągając mieszkańców, a zarazem podkreślając jego związek z kanałem Deftsevaart.
3dFpfaQlg3PYxpD1iOuvRTpEVRkV7F2fB6BNSRlgofuEoqyKXpTQP9G9424J_pas.jpg
2.Promenada nadmorska Paseo Marítimo de la Playa Poniente w Benidorm (Hiszpania), zaprojektowana przez Office of Architecture z Barcelony. To droga łącząca miasto z plażą, rozwijająca się kolorową, sinusoidalną wstęgą i wprowadzająca charakterystyczny element tkanki miejskiej – nową, unikatową oprawę wybrzeża.
K5k9K8Vpa8Npl8EFwjdPVCLl3KpUcjTDnryv8XjllMZdw7E2mex3uSIpKppo_passage56.jpg
3.Passage 56 / espace culturel écologique w Paryżu – dzieło tamtejszego Atelier d'Architecture Autogérée. Interwencja ta polegała na przekształceniu zaniedbanego pasażu przy ulicy Saint Blaise w zarządzany przez wspólnotę, ekologiczny ogród.
FKSh8wSSnYtU3jrLPmCZMBBvLTOi29P1JFqA4OgZlj6VP0UkNGuUeYYNuoVt_casetas.jpg
4.Casetas de pescadores en el puerto w Cangas do Morrazo w Hiszpanii, autorstwa biura Irisarri + Piñera – szereg chat rybackich, które ożywiły i zdynamizowały falochron w porcie, dzięki aktywności, która jest głęboko zakorzeniona w tradycji miejsca, a także atrakcyjnej dla przechodniów formie.

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera