Symbol pokręcony - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Symbol pokręcony

 

Czas czytania: ~2 min


EaNcIMDVsN2vrVjrmOyeYhfyFMUoSWUjhxUvKKOvrojcrpeoQFqoW50Y83vt_arcelormittal-orbit.jpeg
Paryż ma wieżę Eiffla, Londyn będzie miał ArcelorMittal Orbit. Wysoka na 120 metrów stalowa konstrukcja stanie w Parku Olimpijskim i będzie największym w Wielkiej Brytanii dziełem sztuki zrealizowanym w przestrzeni publicznej.

Wyniki konkursu na projekt obiektu zostały ogłoszone 31 marca 2010 r. przez burmistrza Londynu, Borisa Johnsona i Lakshmi Mittala – prezesa największej na świecie kompanii stalowej ArcelorMittal. Zwyciężyła koncepcja Anisha Kapoora, który pokonał pięciu finalistów, między innymi artystę Antony’ego Gormley’a i architekta Caruso St Johna.

W swoim projekcie Kapoor wyszedł od idei wieży, przekształcając ją w potężnych rozmiarów, nowoczesne dzieło sztuki. Zaprojektowana przez niego rzeźba będzie spiralnie skręconą, stalową strukturą o wysokości 115 metrów (a więc wyższą niż Statua Wolności w Nowym Jorku). Zwiedzający będą mogli wjechać na jej szczyt windą, by z platformy widokowej podziwiać panoramę całego Parku Olimpijskiego zajmującego teren o powierzchni ponad stu hektarów. Śmiałkowie będą mogli wrócić na dół spiralną klatką schodową. Do produkcji wieży potrzebnych będzie około 1,4 tysiąca ton stali.

Wyjaśniając genezę projektu, Kapoor wskazuje na swoje inspiracje wieżą Babel: „Jest w tej wieży echo towarzyszącego ludzkości od zawsze pragnienia sięgnięcia nieba, zbudowania niemożliwego. To rodzaj szaleństwa, które dąży do wzniesienia się ponad chmury. Jest w tym coś mitycznego”.

Konstrukcja będzie się oficjalnie nazywała ArcelorMittal Orbit, ponieważ jej fundatorem jest magnat stalowy Lakshmi Mittal. Przekaże on 16 z 19 milionów funtów potrzebnych do budowy rzeźby. Boris Johnson podkreślał, że ta kosztowna inwestycja będzie miała znaczenie nie tylko dla Parku Olimpijskiego i nie tylko w czasie igrzysk, ale jej obecność ważna będzie dla całego Stratford, gdzie powstaje Park Olimpijski, stanowiąc trwałą atrakcję turystyczną.

Przy projekcie ArcelorMittal Orbit Anish Kapoor współpracuje z Cecilem Balmondem z firmy Arup, który jest jednym z najbardziej cenionych konstruktorów na świecie. Ma on na swoim koncie pracę przy konstrukcji najbardziej znanych współczesnych budynków, min. CCTV w Pekinie oraz kilku pawilonów dla Serpentine Gallery. Z Kapoorem pracował już przy realizacji instalacji „Marsjasz” w Hali Turbin Tate Modern i „Cloud Gate” w Millennium Park w Chicago, a także ostatniej wystawy artysty w Royal Academy w Londynie.

Stalowa wieża stanie w południowej części parku, między stadionem i centrum sportów wodnych. Po ukończeniu budowy obiekt przejdzie na własność Olympic Park Legacy Company. Prace mają się zakończyć w grudniu 2011 r.
Zobacz film
EtHYPxV7UoUTkIXcwkePuyy6Gi1XPPJ928Y3RjfIg2h53ByAYlghXBxks9FI_arcelormittal-orbit-2.jpeg
n02OAkVHXDEUn8Qv8NmUmCwrGQAFI38hdEqhQ9YD0h75KPlir3RCT9fLlRZV_arcelormittal-orbit-3.jpeg
VOIU9PhSlEQEGzqOYht14hGxQnS5e8S1PE8KeLJC7p5zTCf8V1gIVRRmkOSE_arcelormittal-orbit-4.jpeg
ARHBapbqjtQcY4MOltLAPvzyvQKTed1cRXlMgeTFY686ExLVQVZLnyD2odyT_arcelormittal-orbit-5.jpeg

Podepnij swój artykuł

tagi

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera