Piękno w cegle - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Piękno w cegle

 

Czas czytania: ~3 min


odnMoSETH024CEU0cwQ6VV6GEUFGD4OmndxdMfSTvzxHhHoK9NXHJ2ZpAkoa_brickzwyciezcy.jpg
Cegła cieszy się w architekturze niezmiennie popularnością. Ciągle sprawdza się w budynkach nowoczesnych – zarówno prostych i minimalistycznych, jak i bardzo dekoracyjnych. Od 2004 r. najlepsze ceglane budynki świata nagradzane są w konkursie Brick Award, organizowanym przez firmę Wienerberger AG – największego na świecie producenta cegieł. 8 kwietnia 2010 r. w Muzeum Liechtenstein w Wiedniu nagrody zostały wręczone po raz czwarty. Walczyło o nie 260 zgłoszonych przez krytyków obiektów z 32 państw. Oceniało je jury w składzie: Andrea Deplazes (Szwajcaria), Maurizio Masi (Włochy), Radu Mihailescu (Rumunia), Vladimir Plotkin (Rosja) i Thomas Rau (Holandia). Najważniejszymi kryteriami, jakie brali pod uwagę, były nowatorska forma i sposób zastosowania cegły, a także funkcjonalność i ekologiczność budynków.
7w7MFkr7O64sQZu3TcUhaOTPwqqFxMMT5dOEYpMCqNMV3e05OwK4y5ivPYHQ_brickmiejsce-pierwsze-a.JPG
Pierwszą nagrodę otrzymała siedzib Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein w Vaduz, zaprojektowana przez HansjörgGöritz Architekturstudio. Ukończony w 2008 r. zespół obiektów Landtagu stanął u stóp góry zamkowej, w sąsiedztwie siedziby Rządu Księstwa Liechtenstein i siedziby regenta. Tworzą go dwa budynki: Dom Wysoki („Hohe Haus”) i Dom Długi („Lande Haus”) o prostych formach przywołujących skojarzenia z architekturą sakralną. W obu budynkach zastosowano jednakowe cegły w kolorze ochry, które pokrywają nie tylko elewacje, ale także sufity, ściany i podłogi we wszystkich pomieszczeniach wewnątrz budynku – od garaży po sale posiedzeń.
T3EnB0HWQEokfkvW7KLkZ2BD3Fc2NHgNhxRIb4CrSl3epvNdsjQXEMFFi10o_brickmiejsce-pierwsze.jpg
X6HF7XTCBhNOm6verKS0uzPvpOuCzDzY8T853HBfZRruudVTrMnr3DGHWzrw_brickmiejsce-drugie.jpg
Drugie miejsce przyznano siedzibie Południowoazjatyckiego Centrum Dokumentacji Praw Człowieka (SAHRDC )w Nowym Dehli, zaprojektowanemu przez biuro Anagram Architects. W tym przypadku jurorzy docenili połączenie funkcjonalności z poetyckim wręcz ukształtowaniem elewacji budynku. Obiekt stanął na działce o powierzchni zaledwie 50 metrów kwadratowych. Najważniejszym zadaniem architektów – Valbhava Dimria i Madhava Ramana – było stworzenie komfortowego środowiska pracy, odizolowanego od hałasu z zewnątrz i chronionego przed promieniami słonecznymi, co udało się osiągnąć mimo niewielkiego budżetu przeznaczonego na realizację projektu. Tym, co wyróżnia budynek SAHRDC, są jednak przede wszystkim jego elewacje nawiązujące do bogatego ornamentu indyjskich budowli. Inspiracją dla ekspresyjnego wzoru z cegieł były mające długą tradycję w architekturze Indii jali (brise soleils), którym często nadawano ozdobne, fantazyjne formy.
gBSjnOviT5djoB4oyHZFWlsQkAQpcqF622E0ndjb4jIUeSSYJjBox48qoYMI_brickmiejsce-trzecie.jpg
Na trzecim miejscu podium znalazł się budynek mieszkalny – jednorodzinny Dom myśliwski zaprojektowany przez Nikolausa Bienefelda. To prosta, murowana bryła o archaicznej formie, odznaczająca się przy tym wielkim zamiłowaniem do szczegółu i ukazująca możliwości kształtowania detalu, jakie daje cegła. Jury przyznało również dwa wyróżnienia: budynkom infrastrukturalnym w Mali zaprojektowanym przez Emilio Caravatti’ego oraz Muzeum Architektury Fundacji Insel Hombroich w Niemczech autorstwa Álvaro Sizy i Rudolfa Finsterwaldera. Pierwsze – zrealizowane w jednym z najbiedniejszych państw świata – powstały w ramach projektu budowy obiektów użyteczności publicznej. Zrealizowane zostały we współpracy z miejscową ludnością i organizacjami socjalnymi, przy wykorzystaniu lokalnych materiałów i tradycyjnych technik budowlanych. Wymiar społeczny tego przedsięwzięcia obejmuje także edukację miejscowych budowniczych, którzy w przyszłości przekażą swoją wiedzę i nabyte doświadczenie innym. Drugi z wyróżnionych budynków powstał na wyspie Hombroich niedaleko Neuss. Zaprojektowane przez Sizę i Finsterwaldera muzeum architektury to prosta bryła w całości wzniesiona z czerwonej cegły, wkomponowana w naturalny krajobraz i otaczającą zieleń. Co ciekawe, wykorzystane do budowy cegły pochodziły z recyklingu i dlatego wiele z nich jest uszkodzonych lub popękanych, a część nosi jeszcze na sobie ślady białej farby, co w zestawieniu z czerwoną powierzchnią elewacji dodaje budynkowi ekspresji. Ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła prezentacja albumu architektonicznego „Brick 2010“, wydanego przez wydawnictwo Callwey. Obok zwycięskich projektów, zaprezentowano w nim 35 innych, ciekawych budowli ceglanych z całego świata. Więcej informacji na www.wienerberger.com oraz www.brick10.com/press

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera