Mieszkanie w szkieletach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkanie w szkieletach

 

Czas czytania: ~2 min


DS2a9EUchsVliSjmZTzvmeLKQvT4X208xv1A4P2myDzIUvqy7axXOs8LG6IJ_sonnenhof-jena.jpg
Jena – miasto w środkowych Niemczech – znana jest przede wszystkim jako ośrodek przemysłu optycznego na czele z najsłynniejszymi, istniejącymi od 1846 r., zakładami Carla Zeissa. Ale Carl Zeiss to nie tylko producent przyrządów optycznych. Przedsiębiorstwo ma też swoją spółdzielnię mieszkaniową Wohnungsgenossenschaft "Carl Zeiss" eG Jena. Właśnie rozpoczęła ona inwestycję, która ma szansę wpisać Jenę na mapę miłośników współczesnej architektury.

16 kwietnia 2010 r. miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod nowy kompleks mieszkaniowy Sonnenhof, który powstanie w pobliżu centrum miasta, między Löbdergraben, Ludwig-Weimar-Gasse i historycznym Rynkiem. Zespół składający się z czterech budynków biurowo-mieszkaniowych zaprojektowała berlińska pracownia Jurgena Mayera H.

Planowana zabudowa zajmie tylko połowę działki, by jak najwięcej miejsca zostawić dla otwartej przestrzeni publicznej, a poprowadzone między poszczególnymi budynkami pasaże mają umożliwić swobodną komunikację pieszą przez ten teren.

Kameralna skala budynków zapewnić ma integrację nowego kompleksu z istniejącą tkanką miejską. Jednocześnie, zaprojektowane przez Jurgena Mayera H. budynki będą się wyróżniały na tle okolicznej zabudowy charakterystyczną dla tego architekta kompozycją elewacji. Geometryczne, wielokątne formy pokryją powierzchnię elewacji rzeźbiarską kompozycją, sprawiając, że ściany zyskają trzeci wymiar. Tworzące ten specyficzny ornament linie współgrać będą z nieregularnymi bryłami budynków o różnym kształcie rzutów. Przestrzenna układanka na elewacjach to nie tylko zabawa formą, ale też element funkcjonalny budynków – będą z nią zintegrowane donice na kwiaty, otwory wentylacyjne, siedziska i oświetlenie, przekształcając otwarty teren w centrum założenia teren w atrakcyjną, miejską strefę rozrywki.

Graficzny wzór elewacji kontynuowany będzie we wnętrzach budynku, gdzie znajdą się biura oraz 29 mieszkań o powierzchni od 50 do 120 metrów kwadratowych. Mieszkania będą miały loggie, a na dachach urządzone będą tarasy.

Łączna powierzchnia użytkowa budynków to 10 tysięcy metrów kwadratowych. Projekt powstał w 2008 r., a budowa ma się zakończyć w 2012 r. Szacowany koszt inwestycji to 21 milionów euro.
iVPxdVO0rNILckhLc0ewn2izf1dEISHNsUf27AIs54fWJ01piv3ArNcss953_sonnenhof-jena-2.jpg
Zobacz film
MJOKcTGfMYEbmr2YLCMiLSL2uzZv1fOnq8CFwg9Nh8TYmhbNVye5HAoUlCc1_sonnenhof-jena-3.jpg
WDh0348V5XWufIaQfCw427Hb1tVyJHGVrG7p2ckQULcCsR6x98Oz9JTMkkB3_sonnenhof-jena-4.jpg
hyifD9mYpD6HI5HwpPvKVxUBrNFVnQAlLI3c8llO7qHl7wOIVR1LV1zRSoxa_sonnenhof-jena-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera