Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W stronę słońca

 

Czas czytania: ~3 min


Mimo mody na dwa kółka i konsekwentnego promowania środków komunikacji zbiorowej, pozycja samochodów wciąż wydaje się niezagrożona. Zagrożone jest za to środowisko naturalne. Może więc, zamiast namawiać do tego, co niemożliwe, czyli rezygnacji z przemieszczania się samochodami, warto pomyśleć, jak zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko? Pomysłów nie brakuje. Ogłoszony przez magazyn GOOD konkurs „Design the Gas Station of the Future” miał dać odpowiedź na pytanie, jak w przyszłości będzie wyglądała komunikacja samochodowa. Zwycięzców wybrała publiczność. Laureat pierwszej nagrody otrzymał tysiąc dolarów, drugiej – 500, trzeciej – 250. Projekty były różne – od poważnych i analitycznych, po satyryczne, od futurystycznych, po realistyczne. Jak wyobrażają sobie stacje benzynowe przyszłości autorzy zwycięskich prac? Przede wszystkim – nie jako stacje benzynowe, a raczej punkty zaopatrywania w energię elektryczną, pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Nowej generacji samochody mają bowiem być napędzane wyłącznie w sposób ekologiczny.
JgAbw7bjqphQgg9yZTAwfpWZfJUGx1W7cOrz0zmkfHGO5nBqHLMkBlrdqDSK_1prize-alex-dumler.jpg
Pierwszą nagrodę otrzymał Alex Dumler, autor projektu „e-Capsule”. Zaproponowane przez niego rozwiązanie w niczym nie przypomina dzisiejszych stacji benzynowych. Dzięki zastosowaniu wymiennych „kapsuł” zasilanych energią słoneczną i ładowanych poprzez umieszczenie ich w przypominającej drzewo stacji, „tankowanie” samochodów ma się odbywać w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska i niezależny od ropy naftowej. Jak zapewnia autor zwycięskiej pracy, realizacja jego projektu jest możliwa w niedalekiej przyszłości. Energia jest bowiem wszędzie i mamy wiele możliwości, by z niej korzystać, rezygnując przy tym z konwencjonalnych metod produkcji energii, takich jak spalanie paliw pochodzenia mineralnego i węgla albo budowa elektrowni jądrowych. Według Dumlera, powinniśmy zamienić stacje benzynowe na „stacje energetyczne” – mniejsze i bardziej uniwersalne niż tradycyjne, a przez to zapewniające lepsze zaopatrzenie w energię.
ExpQwGVgXNxOjUrRCZlzSV5LDGKQEyIgWQa8PVgl3bt6fRH9JKX5NNeSJn6D_2prize-davepinter.jpg
Drugą nagrodę otrzymał projekt znacznie bardziej realistyczny. Zaproponowane przez Davida Pintera „E-Transportation Center” także bazuje na założeniu, że w przyszłości do napędu samochodów wykorzystywana będzie energia elektryczna pozyskiwana ze źródeł naturalnych. Stacja, której dach pokryty będzie panelami słonecznymi, ma być wielkim magazynem i dystrybutorem energii dla różnego typu pojazdów. Jednocześnie, autor projektu stawia na wzrost znaczenia komunikacji publicznej, dlatego zaprojektowany przez niego obiekt jest jednocześnie węzłem transportowym, w którym można zostawić samochód i przesiąść się do wygodnych i nowoczesnych środków transportu zbiorowego.
6xxO8r3oUoIn9HVoRFZHq8m1HPq3qCODloha4EXPJ4s6O2G5GofTdIeJzQC3_3prize-mattmcinerney.jpg
Na trzecim miejscu podium stanął Matt McInerbey, który zaproponował system „Park and Charge”. To najprostsza z nagrodzonych koncepcji, zakładająca wykorzystanie istniejącej infrastruktury (przede wszystkim parkingów) do stworzenia stacji doładowania dla samochodów napędzanych energią elektryczną. Baterie samochodów można więc będzie ładować w domu, ale także w czasie pracy i przerwy w podróży, wykorzystując do tego istniejące parkometry i obecny system płatności. Takie rozwiązanie nie będzie wymagało poważnych inwestycji, a właścicielom czterech kółek zapewni dużą oszczędność czasu, bo będzie można parkować i ładować samochodowe baterie jednocześnie.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera