Wystaw się z pomysłem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wystaw się z pomysłem

 

Czas czytania: ~2 min


a7Xt831IjdUy5FpV5CTYH5WJh6Z9Lr6cqpcrvmh0FydMOM7VeSTpsCFdvLTj_art-tent-hyunil-oh.jpg
We współczesnym wystawiennictwie ważne jest nie tylko co, ale i jak się pokazuje. Prezentowanie dzieł sztuki na ścianach czy w gablotach to już zdecydowanie przeżytek. Przestrzeń ekspozycyjna powinna zaskakiwać, a najlepiej, żeby opakowanie wystawy samo w sobie było dziełem sztuki. Drugą ważną tendencją jest wychodzenie ze sztuką w przestrzeń publiczną, by umożliwić odbiorcom kontakt z nią w ich codziennym, naturalnym otoczeniu. Obie te tendencje łączy konkurs Temporary Outdoor Galery Space (TOGS 3), który w tym roku został rozstrzygnięty po raz trzeci. Jak młodzi projektanci wyobrażają sobie przyszłość wystawiennictwa? Konkurs TOGS organizowany jest przez Art Alliance Austin, we współpracy z AIA-Austin i Austin Foundation for Architecture. Jego głównym celem jest wzmacnianie dialogu między sztuką i architekturą, a także stworzenie początkującym projektantom i architektom szansy na zwrócenie na siebie międzynarodowej uwagi. Zadaniem uczestników konkursu jest zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań dla zewnętrznej, tymczasowej struktury architektonicznej, która jest jednocześnie przestrzenią wystawienniczą i wystawą architektury samą w sobie. Organizatorzy oczekiwali, by młodzi projektanci rzucili wyzwanie wizualnym i funkcjonalnym granicom przestrzeni ekspozycyjnej, tak, by osiągnąć synergię między prezentowaną sztuką i architekturą i wprowadzić je w codzienne otoczenie mieszkańców miast. Musieli także stworzyć warunki dla prezentacji różnych mediów. Spośród 177 zgłoszeń z 20 krajów jury wybrało 15 najlepszych. Trzy główne nagrody otrzymali: zespół Hyunil Oh i Keunbo Yang z Nowego Jorku, Joshua Beck z Los Angeles i Tetsuo Kondo z Tokio.
o272stVZIH9b0nlkh82Dmlu9C9gdUkSjkuM61gUrW0rIOb4LyAjOkeQq5cKq_art-tent-hyunil-oh-2.jpg
BieaN17tlcDgP1n46iE5Rv8CJV5EvrVs3pjoC2yfhDaQxzvPJQUAHAVyO75r_art-tent-hyunil-oh-3.jpg
Uhonorowany pierwszą nagrodą „Art Tent” tandemu Hyunil Oh i Keunbo Yang został zaprojektowany tak, by stapiać się z najbliższym otoczeniem. Zewnętrzna powierzchnia „namiotu”, pokryta światłowodami i diodami LED, integruje się z miejskim krajobrazem, natomiast wewnętrzna – lustrzana – wchodzi w dialog z przechodzącymi przez pawilon ludźmi. Wykonana z prefabrykatów konstrukcja jest lekka i łatwa w instalacji.
kpIogN1tzGbKa1FTbma5Btj3vAUXf0Y0l1owemcjiCAOaqUytr0jsBkZKUwx_artcloud-joshua-beck.jpg
Drugie miejsce zajęła galeria „Cloud” Jushuy Becka – przenośny pawilon wystawienniczy wykonany z 600 balonów wypełnionych helem, który wygląda, jakby unosił się nad ziemią. Żeby podkreślić wrażenie lewitacji, do środka galerii prowadzi rampa. Wewnętrzna przestrzeń obiektu ma kształt elipsy o wymiarach 10x20x12 metrów i jest dostosowana do prezentacji różnego rodzaju mediów.
k47WSD10gxwWJIZjfZy5PhzS3Pdl5DcFdbA9y05oR6qVB8RUAOZgxpHPU12D_arttenttransparence-tetsuo-kondo.jpg
Na trzecim stopniu podium stanął japoński architekt Tetsuo Kondo, autor galerii „Transparence”. Zaprojektowany przez niego obiekt to zbudowany z przezroczystych, akrylowych listew, niemal niewidoczny kubik, w którym architektura ulega dematerializacji, na pierwszy plan wydobywając prezentowaną wewnątrz sztukę. W jury zasiadali min. Dana Friis-Hansen – dyrektor Austin Museum of Art, Louise Harpman – członek AIA, profesor na wydziale architektury University of Texas w Austin, współzałożycielka biura Specht Harpman; Megan Crigger – zarządca do spraw sztuki w przestrzeni publicznej w radzie miasta Austin.

Podepnij swój artykuł

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera