Wystaw się z pomysłem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wystaw się z pomysłem

 

Czas czytania: ~2 min


a7Xt831IjdUy5FpV5CTYH5WJh6Z9Lr6cqpcrvmh0FydMOM7VeSTpsCFdvLTj_art-tent-hyunil-oh.jpg
We współczesnym wystawiennictwie ważne jest nie tylko co, ale i jak się pokazuje. Prezentowanie dzieł sztuki na ścianach czy w gablotach to już zdecydowanie przeżytek. Przestrzeń ekspozycyjna powinna zaskakiwać, a najlepiej, żeby opakowanie wystawy samo w sobie było dziełem sztuki. Drugą ważną tendencją jest wychodzenie ze sztuką w przestrzeń publiczną, by umożliwić odbiorcom kontakt z nią w ich codziennym, naturalnym otoczeniu. Obie te tendencje łączy konkurs Temporary Outdoor Galery Space (TOGS 3), który w tym roku został rozstrzygnięty po raz trzeci. Jak młodzi projektanci wyobrażają sobie przyszłość wystawiennictwa? Konkurs TOGS organizowany jest przez Art Alliance Austin, we współpracy z AIA-Austin i Austin Foundation for Architecture. Jego głównym celem jest wzmacnianie dialogu między sztuką i architekturą, a także stworzenie początkującym projektantom i architektom szansy na zwrócenie na siebie międzynarodowej uwagi. Zadaniem uczestników konkursu jest zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań dla zewnętrznej, tymczasowej struktury architektonicznej, która jest jednocześnie przestrzenią wystawienniczą i wystawą architektury samą w sobie. Organizatorzy oczekiwali, by młodzi projektanci rzucili wyzwanie wizualnym i funkcjonalnym granicom przestrzeni ekspozycyjnej, tak, by osiągnąć synergię między prezentowaną sztuką i architekturą i wprowadzić je w codzienne otoczenie mieszkańców miast. Musieli także stworzyć warunki dla prezentacji różnych mediów. Spośród 177 zgłoszeń z 20 krajów jury wybrało 15 najlepszych. Trzy główne nagrody otrzymali: zespół Hyunil Oh i Keunbo Yang z Nowego Jorku, Joshua Beck z Los Angeles i Tetsuo Kondo z Tokio.
o272stVZIH9b0nlkh82Dmlu9C9gdUkSjkuM61gUrW0rIOb4LyAjOkeQq5cKq_art-tent-hyunil-oh-2.jpg
BieaN17tlcDgP1n46iE5Rv8CJV5EvrVs3pjoC2yfhDaQxzvPJQUAHAVyO75r_art-tent-hyunil-oh-3.jpg
Uhonorowany pierwszą nagrodą „Art Tent” tandemu Hyunil Oh i Keunbo Yang został zaprojektowany tak, by stapiać się z najbliższym otoczeniem. Zewnętrzna powierzchnia „namiotu”, pokryta światłowodami i diodami LED, integruje się z miejskim krajobrazem, natomiast wewnętrzna – lustrzana – wchodzi w dialog z przechodzącymi przez pawilon ludźmi. Wykonana z prefabrykatów konstrukcja jest lekka i łatwa w instalacji.
kpIogN1tzGbKa1FTbma5Btj3vAUXf0Y0l1owemcjiCAOaqUytr0jsBkZKUwx_artcloud-joshua-beck.jpg
Drugie miejsce zajęła galeria „Cloud” Jushuy Becka – przenośny pawilon wystawienniczy wykonany z 600 balonów wypełnionych helem, który wygląda, jakby unosił się nad ziemią. Żeby podkreślić wrażenie lewitacji, do środka galerii prowadzi rampa. Wewnętrzna przestrzeń obiektu ma kształt elipsy o wymiarach 10x20x12 metrów i jest dostosowana do prezentacji różnego rodzaju mediów.
k47WSD10gxwWJIZjfZy5PhzS3Pdl5DcFdbA9y05oR6qVB8RUAOZgxpHPU12D_arttenttransparence-tetsuo-kondo.jpg
Na trzecim stopniu podium stanął japoński architekt Tetsuo Kondo, autor galerii „Transparence”. Zaprojektowany przez niego obiekt to zbudowany z przezroczystych, akrylowych listew, niemal niewidoczny kubik, w którym architektura ulega dematerializacji, na pierwszy plan wydobywając prezentowaną wewnątrz sztukę. W jury zasiadali min. Dana Friis-Hansen – dyrektor Austin Museum of Art, Louise Harpman – członek AIA, profesor na wydziale architektury University of Texas w Austin, współzałożycielka biura Specht Harpman; Megan Crigger – zarządca do spraw sztuki w przestrzeni publicznej w radzie miasta Austin.

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera