W zmienionym kontekście - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W zmienionym kontekście

 

Czas czytania: ~3 min


mkgRfVAfFcngNZ0bHhNeT4VahOoRhOJjrPCYvWTAKEGcucDz2k9eqvQIaR65_haitibroadcast-studio-yele-haiti.jpg
Od potężnego trzęsienia ziemi, które spustoszyło stolicę Haiti, mięły już cztery miesiące. Odbudowa miasta trwa i co rusz pojawiają się nowe propozycje, jak pomóc Haitańczykom w odbudowie kraju. W czwartek, 13 maja 2010 r., ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego studenckiego konkursu na projekt studia muzycznego w Cité Soleil (Port-au-Prince).

Konkurs – z inicjatywy organizacji charytatywnej Yéle Haiti założonej przez Wyclefa Jeana – zorganizował Royal Institute of British Architects we współpracy z Allied London i John McAslan + Partners. Co ciekawe, został on ogłoszony jeszcze przed katastrofą, by wspomóc rozwój społeczności Haiti oraz zapewnić miejsca pracy i zajęcie młodym ludziom, szczególnie podatnym na degradację społeczną. W obliczu zniszczenia miasta nabrał on nowego znaczenia, stając się kolejną obietnicą powrotu do normalnego życia. W tej chwili coraz większego znaczenia nabiera bowiem wspieranie drobnej przedsiębiorczości, żeby stworzyć warunki dla długofalowego rozwoju kraju.

Wyclef Jean, założyciel Yéle Haiti: „Moja koncepcja dla Yéle Music Studio w Cité Soleil jest połączeniem miejsca, w którym można tworzyć muzykę i organizować szkolenia zawodowe dla młodych ludzi zainteresowanych biznesem muzycznym. Zwycięski projekt musiał też angażować lokalną społeczność poprzez uwzględnienie zewnętrznej przestrzeni dla wydarzeń muzycznych. Aktywizacja miejscowej ludności jest bowiem jedną z podstawowych idei działalności Yéle Haiti. Po trzęsieniu ziemi, ogłoszony przez nas konkurs zmienił charakter, stając się konkursem ideowym. Wprawdzie w tej chwili realizacja projektu musi zostać odłożona, bo są inne priorytety, ale mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do niej w niedalekiej przyszłości”.
rBCV7i8IDwJr6a8eipXjZWUovAihvKV6MIso7wjIEw2Iq3afWM6pLrzvjcbr_haitibroadcast-studio-yele-haiti-2.jpg
Konkurs wygrał Christopher Morgan z Virginia Tech University w Blacksburgu (USA).

Jego praca „Broadcast Studio” łączy dwie strefy – zewnętrzną przestrzeń dla wydarzeń, otwartą na przyległy park i pobliskie wybrzeże oraz zamkniętą, mieszczącą studio nagrań i rozgłośnię lokalnego Radio Boukman. W założeniu autora ma to być miejsce nie tylko dla muzyków, którzy będą tam mogli występować na scenie i nagrywać płyty w studio, ale także dla wszystkich, dla których muzyka jest w życiu ważna – „Broadcast Studio” ma być otwarte dla szerokiej publiczności, proponując jej ciekawy program wydarzeń kulturalnych.
IFxAlzcmOoMUcmkADiYeLygm3YuAf5bUWdYvmxaC9UXbo7s74PO1jBAYOFtb_haititent-city-yele-haiti.jpg
Drugą nagrodę otrzymał Tak Kei Yip – student odbywający praktykę w pracowni Foster+Partners w ramach programu RIBA Part II. Zaproponowane przez niego „Tent City” to studio muzyczne, którego kolorowy budynek jest architektoniczną wersją miasteczka namiotowego i – w intencji autora – odzwierciedla idee wspólnoty i nadzieję.
cEjHGDVEdtH6B6nvJgdYe0CTF7RLxacZfQ0ph9lxZXwtAQlMYoKHFiJmKvTr_haitiair-brick-yele-haiti.jpg
Trzecie miejsce zajął Christopher Bradley, autor pracy „Air Brick”, student zdobywający doświadczenie w pracowni Norton Mayfield Architects LLP z Sheffield. Zaproponował on wykorzystanie do budowy studia muzycznego materiałów znalezionych w najbliższej okolicy. Głównym elementem projektu jest wewnętrzny dziedziniec, który mógłby funkcjonować zarówno jako przestrzeń dla ogólnodostępnych wydarzeń, jak i miejsce nagrań.

Laureaci podzielą się nagrodą pieniężną w wysokości 1000 funtów, przekazaną przez Allied London.

Na konkurs wpłynęło 108 prac od uczniów szkół średnich i studentów architektury z całego świata. Oceniając je, jury brało pod uwagę przede wszystkim możliwość integracji lokalnej społeczności, uwzględnienie minimalnego budżetu na realizację obiektu, a także rozwiązania ekologiczne. W pierwszym etapie projekty oceniało jury techniczne: architekci z pracowni John McAslan + Partners oraz inżynierowie z firmy Arup, w drugim zaś zwycięskie prace wybrali Wyclef Jean i zespół jego organizacji oraz John McAslan.

Zobacz tekst o udziale architektów w odbudowie Haiti


Podepnij swój artykuł

tagi

Zakopana szkoła podstawowa od xystudio
Zakopana szkoła podstawowa od xystudio

Chyba bez wielkiej przesady można powiedzieć, że każda gmina marzy zapewne o współpracy z takim zesp ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje
Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje

Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje to temat webinarium architektonicznego firmy Schüco, k ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera