Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W zmienionym kontekście

 

Czas czytania: ~3 min


mkgRfVAfFcngNZ0bHhNeT4VahOoRhOJjrPCYvWTAKEGcucDz2k9eqvQIaR65_haitibroadcast-studio-yele-haiti.jpg
Od potężnego trzęsienia ziemi, które spustoszyło stolicę Haiti, mięły już cztery miesiące. Odbudowa miasta trwa i co rusz pojawiają się nowe propozycje, jak pomóc Haitańczykom w odbudowie kraju. W czwartek, 13 maja 2010 r., ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego studenckiego konkursu na projekt studia muzycznego w Cité Soleil (Port-au-Prince).

Konkurs – z inicjatywy organizacji charytatywnej Yéle Haiti założonej przez Wyclefa Jeana – zorganizował Royal Institute of British Architects we współpracy z Allied London i John McAslan + Partners. Co ciekawe, został on ogłoszony jeszcze przed katastrofą, by wspomóc rozwój społeczności Haiti oraz zapewnić miejsca pracy i zajęcie młodym ludziom, szczególnie podatnym na degradację społeczną. W obliczu zniszczenia miasta nabrał on nowego znaczenia, stając się kolejną obietnicą powrotu do normalnego życia. W tej chwili coraz większego znaczenia nabiera bowiem wspieranie drobnej przedsiębiorczości, żeby stworzyć warunki dla długofalowego rozwoju kraju.

Wyclef Jean, założyciel Yéle Haiti: „Moja koncepcja dla Yéle Music Studio w Cité Soleil jest połączeniem miejsca, w którym można tworzyć muzykę i organizować szkolenia zawodowe dla młodych ludzi zainteresowanych biznesem muzycznym. Zwycięski projekt musiał też angażować lokalną społeczność poprzez uwzględnienie zewnętrznej przestrzeni dla wydarzeń muzycznych. Aktywizacja miejscowej ludności jest bowiem jedną z podstawowych idei działalności Yéle Haiti. Po trzęsieniu ziemi, ogłoszony przez nas konkurs zmienił charakter, stając się konkursem ideowym. Wprawdzie w tej chwili realizacja projektu musi zostać odłożona, bo są inne priorytety, ale mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do niej w niedalekiej przyszłości”.
rBCV7i8IDwJr6a8eipXjZWUovAihvKV6MIso7wjIEw2Iq3afWM6pLrzvjcbr_haitibroadcast-studio-yele-haiti-2.jpg
Konkurs wygrał Christopher Morgan z Virginia Tech University w Blacksburgu (USA).

Jego praca „Broadcast Studio” łączy dwie strefy – zewnętrzną przestrzeń dla wydarzeń, otwartą na przyległy park i pobliskie wybrzeże oraz zamkniętą, mieszczącą studio nagrań i rozgłośnię lokalnego Radio Boukman. W założeniu autora ma to być miejsce nie tylko dla muzyków, którzy będą tam mogli występować na scenie i nagrywać płyty w studio, ale także dla wszystkich, dla których muzyka jest w życiu ważna – „Broadcast Studio” ma być otwarte dla szerokiej publiczności, proponując jej ciekawy program wydarzeń kulturalnych.
IFxAlzcmOoMUcmkADiYeLygm3YuAf5bUWdYvmxaC9UXbo7s74PO1jBAYOFtb_haititent-city-yele-haiti.jpg
Drugą nagrodę otrzymał Tak Kei Yip – student odbywający praktykę w pracowni Foster+Partners w ramach programu RIBA Part II. Zaproponowane przez niego „Tent City” to studio muzyczne, którego kolorowy budynek jest architektoniczną wersją miasteczka namiotowego i – w intencji autora – odzwierciedla idee wspólnoty i nadzieję.
cEjHGDVEdtH6B6nvJgdYe0CTF7RLxacZfQ0ph9lxZXwtAQlMYoKHFiJmKvTr_haitiair-brick-yele-haiti.jpg
Trzecie miejsce zajął Christopher Bradley, autor pracy „Air Brick”, student zdobywający doświadczenie w pracowni Norton Mayfield Architects LLP z Sheffield. Zaproponował on wykorzystanie do budowy studia muzycznego materiałów znalezionych w najbliższej okolicy. Głównym elementem projektu jest wewnętrzny dziedziniec, który mógłby funkcjonować zarówno jako przestrzeń dla ogólnodostępnych wydarzeń, jak i miejsce nagrań.

Laureaci podzielą się nagrodą pieniężną w wysokości 1000 funtów, przekazaną przez Allied London.

Na konkurs wpłynęło 108 prac od uczniów szkół średnich i studentów architektury z całego świata. Oceniając je, jury brało pod uwagę przede wszystkim możliwość integracji lokalnej społeczności, uwzględnienie minimalnego budżetu na realizację obiektu, a także rozwiązania ekologiczne. W pierwszym etapie projekty oceniało jury techniczne: architekci z pracowni John McAslan + Partners oraz inżynierowie z firmy Arup, w drugim zaś zwycięskie prace wybrali Wyclef Jean i zespół jego organizacji oraz John McAslan.

Zobacz tekst o udziale architektów w odbudowie Haiti


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera