Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Eko laury

 

Czas czytania: ~ 5 min


Jak budować odpowiedzialnie i ekologicznie? Od 14 lat wzorce stara się wskazywać Committee on the Environment (COTE), czyli komitet do spraw środowiska działający przy American Institute of Architects (AIA). Również w tym roku, w ramach programu Top Ten Green Projects jego eksperci wybrali 10 najlepszych ekologicznych realizacji i projektów minionego roku sygnowanych przez członków AIA. Celem zestawienia Top Ten Green Projects jest wyróżnianie i nagłaśnianie projektów, w których wysokiej jakości architektura idzie w parze z zastosowaniem naturalnych materiałów i systemów oraz ekologicznych technologii. Wśród kryteriów ocenianych przez COTE jest pozytywne oddziaływanie budynków na lokalną społeczność, komfort ich użytkowania, redukcja negatywnego wpływu obiektów na środowisko naturalne między innymi poprzez wykorzystanie istniejących konstrukcji, oszczędność energii i wody, zastosowanie ekologicznych lub odnawialnych materiałów, a także rewitalizacja zaniedbanych terenów miejskich. Wśród tegorocznych laureatów przeważają obiekty edukacyjne.
FqKHBCb4SmbBuNLJ12Ru64eA3zqe5p6FPx49pvDk3l0avjjnSSLy0GFGS5VH_ekomatarozzi-pelsinger-building.jpg
1. 355 11th Street – Matarozzi/Pelsinger Building w San Francisco (Aidlin Darling Design), który otrzymał certyfikat LEED-NC Gold. Budynek powstał jako adaptacja istniejącego obiektu przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, a ponieważ znajduje się na terenie wpisanym do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych, musiał nawiązywać charakterem do okolicznej zabudowy. Osiągnięto to poprzez pokrycie budynku okładziną z cynkowej blachy falistej. Jej perforacja umożliwia dostęp dziennego światła i naturalną wentylację wnętrz budynku.
vUV9Fax0PfTnknKSORBDpGKg7mQZ2STg0blVueP7AVHULLIzrxlMF1uHR6FT_ekokingabd.jpg
2. KAUST (King Abdullah University of Science and Technology ) w Thuwal w Arabii Saudyjskiej zaprojektowany przez pracownię HOK. Program uczelni ukierunkowany jest na opracowywanie innowacyjnych technologii i wspieranie międzynarodowych badań w dziedzinie gospodarki energetycznej i ochrony środowiska. Założenia te znalazły wyraz w architekturze – kampus KAUST otrzymał certyfikat LEED Platinum, jako projekt wyznaczający nowe standardy i promujący odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem.
ti3rDFP4gZ41gE1bHHm5F4R0w6LY08rqu4VELH3VKAitedTciSunETJ2BQcY_ekosacredheart.jpg
3. Michael J. Homer Science & Student Life Center w Atherton, autorstwa Leddy Maytum Stacy Architects. Obiekt łączy funkcje edukacyjne z rozbudowanym zapleczem socjalnym dla studentów i biurami. Budynek promujący odpowiedzialne zarządzanie zasobami środowiska sam w sobie potraktowany został jak element edukacji ekologicznej.
AuwkdSVjGg62LxUAC8jGWbKOUonMoibd1rZEYTOZv9Ro8jO2jCKUJuT5kbvs_ekokroon-hall.jpg
4. Kroon Hall przy Yale University w New Haven, autorstwa Hopkins Architects i Centerbrook Architects & Planners. Budynek powstał na dawnych, zanieczyszczonych terenach przemysłowych, a zamiarem inwestora było stworzenie obiektu, który będzie samowystarczalny pod względem energetycznym. Ma on jednak być nie tylko przykładem ekologicznej architektury, ale także zachęcać użytkowników do ekologicznego myślenia i zmiany stylu życia. Architekci osiągnęli to przez zastosowanie aktywnych i pasywnych rozwiązań ekologicznych – od zupełnie ukrytych, przez widoczne, po interaktywne.
5. Manassas Park Elementary School + Pre-K w Manassas Park, autorstwa VMDO Architects – u podstawy tego projektu leży przekonanie, że nie można nakłonić ludzi (zwłaszcza dzieci) do ochrony środowiska, jeśli nie będą rozumieć jej celu i zasad. Dlatego szkoła – zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz – została pomyślana jako narzędzie wprowadzające dzieci w tę problematykę, ilustrujące ekologiczne rozwiązania, które można stosować w architekturze.
sKz5y4XlExGCaAPwnjQI1XESwF2HivxDvFkCoeZJ969hpSJ2GZkGPx2iVcMz_ekomanitoba-hydro-place.jpg
6. Manitoba Hydro Place w Winnipeg zaprojektowany przez Kuwabara Payne McKenna Blumberg Architects oraz Smith Carter Architects and Engineers – obiekt o rozbudowanym programie, mający łączyć wydajność energetyczną, zdrowe i przyjazne środowisko pracy, rewitalizację obszarów miejskich i wysoką jakość architektury. Budynek powstał w rejonie, w którym roczna amplituda temperatur sięga 70°C. Wykorzystano tu panele słoneczne i energię wiatru, które zapewniają produkcję 88 kWh/m² rocznie, co daje Manitoba Hydro Place miejsce najbardziej ekologicznego wieżowca w Ameryce Północnej i certyfikat LEED Platinum.
kpfdzG1h3gwrQQJFKt9QZYv3X967VDjZLEQFhVRe8GRCVcwF9Z5O72DaScGP_ekoomega-center-for-sustainable-living.jpg
7. Omega Center for Sustainable Living (OCSL) w Rhinebeck w stanie Nowy Jork autorstwa BNIM Architects – celem powstania tego budynku jest reorganizacja systemu oczyszczania wody zarówno poprzez zastosowanie nowoczesnych metod jej uzdatniania, jak i materiałów naturalnych, takich jak ziemia i rośliny oraz przywracanie jej do obiegu, a także edukowanie użytkowników w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wodnymi. Cały budynek i system oczyszczania wody są samowystarczalne energetycznie i nie produkują odpadów.
gLxEWvJvQfPpAVbxrpc2tUYATUWDKrr2YKTwCQu6yU9ayrMirJLJyOe50hBV_ekotwelve-west.jpg
8. Special No. 9 House w Nowym Orleanie autorstwa pracowni Kieran Timberlake – jeden ze 150 domów zaprojektowanych dla fundacji Make It Right, której celem jest wznoszenie ekologicznych budynków mieszkalnych odpornych na huragany i powodzie w Nowym Orleanie (inicjatywa ta powstała po przejściu huraganu Katrina). Domy projektowane z myślą o masowej produkcji mają zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo oraz komfortowe warunki życia, a jednocześnie być atrakcyjne pod względem architektonicznym, odzwierciedlając bogate dziedzictwo kulturowe Nowego Orleanu. 9. Twelve West w Portland autorstwa Zimmer Gunsul Frasca Architects LLP – to 23-piętrowy wieżowiec u zbiegu ulic Dwunastej i Zachodniej (Twelve/West), spełniający warunki certyfikatu LEED Platinum między innymi dzięki ograniczeniu zużycia energii oraz zastosowaniu ekologicznych materiałów, także z odzysku. Zminimalizowano też Ilość materiałów wykończeniowych, na skutek czego we wnętrzach dominuje surowy beton konstrukcyjny. 10. City of Watsonville Water Resources Center w Watsonville w Kaliforni, autorstwa WRNS Studio. Budynek powstał w ramach Water Recycling Project i łączy departamenty wodne trzech różnych miast, stwarzając warunki współpracy w dziedzinie zarządzania zasobami wodnymi. Mieszczą się w nim biura i laboratoria, a także przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna, w której prezentowane są edukacyjne wystawy poświęcone różnym problemom związanym z wodą. W budynku zastosowano panele słoneczne, naturalną wentylację, a także oczyszczalnię wody, która jest powtórnie wykorzystywana do celów gospodarczych.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte
Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte

3 grudnia 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek Politechniki Gdańskiej. Centrum Ekoinnowacji PG ...

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera