Parkingi też chcą świecić - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Parkingi też chcą świecić

 

Czas czytania: ~3 min


GLv6u6Cwqmc9MFnLh4LRDHsRR64J48yhCkCqQGgZM5NmdQfGvIkKS2vSAPT3_parcar-park-one-2.jpg
Nagrody dostają wieżowce, budynki ekologiczne, z cegły czy z drewna. Mają je również parkingi. Od 28 lat przyznaje je International Parking Instutute (IPI). W połowie maja ogłoszona została lista zwycięzców tegorocznej edycji organizowanego przez niego konkursu International Parking Institute’s Awards of Excellence Competition. Oceniając kandydatów, jury bierze pod uwagę wiele kryteriów, między innymi estetykę i wygląd budynku na zewnątrz i wewnątrz, w tym elementy graficzne i artystyczne, powiązanie budynku z otoczeniem, a także ekonomię, bezpieczeństwo, oświetlenie, funkcjonalność i łatwość użytkowania. Wyniki konkursu pokazują, że – podobnie jak w innych nurtach architektury – także budynkach parkingów coraz bardziej popularny jest zwrot ku ekologii. Wiele z nich ma certyfikaty LEED, pojawia się w nich energooszczędne oświetlenie, panele słoneczne, filtry wody deszczowej, a także zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają zminimalizowanie niezbędnej przestrzeni.
hwzPeveh5bZE3dXxC7EkPerkQZIhawnqAFrXURfTpuSAizLNTPc5TD8HnF3y_partowson-town-center.jpg
Trzy główne nagrody otrzymały: W kategorii najlepszej realizacji pod względem architektonicznym – rozbudowa garażu przy Towson Town Center w Towson, zaprojektowana przez zespół architektów w składzie: Timothy Haahs & Associates i Jacobs Carter Burgess, Architect & Architect of Record. Kluczowym założeniem projektu, którego celem było przekształcenie prostego malla w atrakcyjne centrum handlowe, była rozbudowa istniejącego parkingu, umożliwiająca rozwój obiektu. Garaż i część handlowa zostały połączone pasażem z dekorowanymi sufitami i efektownym oświetleniem. Inwestycja obejmowała także wprowadzenie wielofunkcyjnej przestrzeni mieszczącej dodatkowe sklepy i restauracje, funkcjonującej jako atrakcyjna „główna ulica” obiektu. Garaż przy Towson Town Center otrzymał także wyróżnienie w kategorii parkingów poniżej 800 miejsc.
CDer0PcX8fTpnrCxORX7FxrO0HAXxrOYN7baruYQ0vkNMPWhjeKsmy9GuACo_parcar-park-one.jpg
Za najlepszy projekt jurorzy uznali Car Park One przy Chesapeake w Oklahoma City, autorstwa Elliott + Associates Architects i Walker Parking Consultants, Structural Engineer & Parking Consultant. Z zewnątrz budynek nie zdradza swojego przeznaczenia dzięki pokrywającej ściany siatce, która przesłania wnętrze i mieni się w słońcu kolorami złota, purpury i błękitu. Wewnątrz jasne, białe ściany i długie perspektywy mają dawać poczucie bezpieczeństwa, a odważna grafika i mocne, podstawowe kolory wprowadzają czytelną informację wizualną, ułatwiającą poruszanie się po parkingu. Wewnętrzne atrium wprowadza do budynku naturalne światło, a kierowców witają i żegnają hasła „Witamy ponownie” i „Miłego dnia”.
d2SgIGU3YRkxvhZks2m0MwsY9SuQFe42Ha0FFfqjUoXukWJ3t2p6F36uYZqj_parsony.jpg
W dziedzinie konstrukcji pierwsza nagrodę otrzymał parking przy głównej siedzibie Sony Electronics w San Diego, zaprojektowany przez Walker Parking Consultants, Structural Engineer & Parking Consultant. W projekcie uwzględnione zostały zarówno potrzeby pracowników firmy, jak i kwestie ochrony środowiska naturalnego. Dzięki prostej formie, zastosowaniu kamiennych okładzin i dużym przeszkleniom na elewacjach budynek nawiązuje do charakteru biurowca, z którym połączony jest stalowo-szklaną kładką. Wewnątrz garażu, oprócz miejsc parkingowych, znalazło się także centrum sportowe, a na dachu – boisko do koszykówki. Za sprawą takich rozwiązań, jak panele słoneczne, system magazynowania i filtrowania wody deszczowej, zastosowanie materiałów z lokalnych źródeł czy zadaszony parking dla rowerów, budynek zasłużył na certyfikat LEED Silver. International Parking Institute został założony w 1962 r. i jest największą na świecie organizacją reprezentującą przemysł parkingowy. Wśród jego członków są architekci i inżynierowie, urbaniści, konsultanci finansowi, operatorzy parkingów, przedstawiciele władz miejskich, instytucji akademickich i firm transportowych. Wszystkie nagrodzone prace www.parking.org

Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera