Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Parkingi też chcą świecić

 

Czas czytania: ~3 min


GLv6u6Cwqmc9MFnLh4LRDHsRR64J48yhCkCqQGgZM5NmdQfGvIkKS2vSAPT3_parcar-park-one-2.jpg
Nagrody dostają wieżowce, budynki ekologiczne, z cegły czy z drewna. Mają je również parkingi. Od 28 lat przyznaje je International Parking Instutute (IPI). W połowie maja ogłoszona została lista zwycięzców tegorocznej edycji organizowanego przez niego konkursu International Parking Institute’s Awards of Excellence Competition. Oceniając kandydatów, jury bierze pod uwagę wiele kryteriów, między innymi estetykę i wygląd budynku na zewnątrz i wewnątrz, w tym elementy graficzne i artystyczne, powiązanie budynku z otoczeniem, a także ekonomię, bezpieczeństwo, oświetlenie, funkcjonalność i łatwość użytkowania. Wyniki konkursu pokazują, że – podobnie jak w innych nurtach architektury – także budynkach parkingów coraz bardziej popularny jest zwrot ku ekologii. Wiele z nich ma certyfikaty LEED, pojawia się w nich energooszczędne oświetlenie, panele słoneczne, filtry wody deszczowej, a także zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają zminimalizowanie niezbędnej przestrzeni.
hwzPeveh5bZE3dXxC7EkPerkQZIhawnqAFrXURfTpuSAizLNTPc5TD8HnF3y_partowson-town-center.jpg
Trzy główne nagrody otrzymały: W kategorii najlepszej realizacji pod względem architektonicznym – rozbudowa garażu przy Towson Town Center w Towson, zaprojektowana przez zespół architektów w składzie: Timothy Haahs & Associates i Jacobs Carter Burgess, Architect & Architect of Record. Kluczowym założeniem projektu, którego celem było przekształcenie prostego malla w atrakcyjne centrum handlowe, była rozbudowa istniejącego parkingu, umożliwiająca rozwój obiektu. Garaż i część handlowa zostały połączone pasażem z dekorowanymi sufitami i efektownym oświetleniem. Inwestycja obejmowała także wprowadzenie wielofunkcyjnej przestrzeni mieszczącej dodatkowe sklepy i restauracje, funkcjonującej jako atrakcyjna „główna ulica” obiektu. Garaż przy Towson Town Center otrzymał także wyróżnienie w kategorii parkingów poniżej 800 miejsc.
CDer0PcX8fTpnrCxORX7FxrO0HAXxrOYN7baruYQ0vkNMPWhjeKsmy9GuACo_parcar-park-one.jpg
Za najlepszy projekt jurorzy uznali Car Park One przy Chesapeake w Oklahoma City, autorstwa Elliott + Associates Architects i Walker Parking Consultants, Structural Engineer & Parking Consultant. Z zewnątrz budynek nie zdradza swojego przeznaczenia dzięki pokrywającej ściany siatce, która przesłania wnętrze i mieni się w słońcu kolorami złota, purpury i błękitu. Wewnątrz jasne, białe ściany i długie perspektywy mają dawać poczucie bezpieczeństwa, a odważna grafika i mocne, podstawowe kolory wprowadzają czytelną informację wizualną, ułatwiającą poruszanie się po parkingu. Wewnętrzne atrium wprowadza do budynku naturalne światło, a kierowców witają i żegnają hasła „Witamy ponownie” i „Miłego dnia”.
d2SgIGU3YRkxvhZks2m0MwsY9SuQFe42Ha0FFfqjUoXukWJ3t2p6F36uYZqj_parsony.jpg
W dziedzinie konstrukcji pierwsza nagrodę otrzymał parking przy głównej siedzibie Sony Electronics w San Diego, zaprojektowany przez Walker Parking Consultants, Structural Engineer & Parking Consultant. W projekcie uwzględnione zostały zarówno potrzeby pracowników firmy, jak i kwestie ochrony środowiska naturalnego. Dzięki prostej formie, zastosowaniu kamiennych okładzin i dużym przeszkleniom na elewacjach budynek nawiązuje do charakteru biurowca, z którym połączony jest stalowo-szklaną kładką. Wewnątrz garażu, oprócz miejsc parkingowych, znalazło się także centrum sportowe, a na dachu – boisko do koszykówki. Za sprawą takich rozwiązań, jak panele słoneczne, system magazynowania i filtrowania wody deszczowej, zastosowanie materiałów z lokalnych źródeł czy zadaszony parking dla rowerów, budynek zasłużył na certyfikat LEED Silver. International Parking Institute został założony w 1962 r. i jest największą na świecie organizacją reprezentującą przemysł parkingowy. Wśród jego członków są architekci i inżynierowie, urbaniści, konsultanci finansowi, operatorzy parkingów, przedstawiciele władz miejskich, instytucji akademickich i firm transportowych. Wszystkie nagrodzone prace www.parking.org

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera