Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Robaczywy hotel

 

Czas czytania: ~3 min


Skoro można budować budki, a nawet apartamentowce dla ptaków, to dlaczego by nie pomyśleć o wygodnym lokum dla insektów? Zwłaszcza, że – choć może niezbyt estetyczne – są bez wątpienia niezbędne dla zachowania naturalnej równowagi w przyrodzie.

Doceniając doniosłą rolę robaków, British Land oraz City of London postanowiły poprawić warunki ich życia i zbudować dla nich luksusowe hotele w stolicy Wielkiej Brytanii. W tym celu ogłosiły konkurs pod hasłem Beyond the Hive. Do finału zakwalifikowało się pięć projektów. Teraz zostaną one zrealizowane w różnych częściach miasta, a publiczność będzie mogła wybrać najlepszy w drodze głosowania, które będzie trwało od 19 a 28 czerwca. Swojego faworyta wskaże także jury.

Autorzy zwycięskich prac otrzymają cenne nagrody w postaci „złotego żuka”. Zostaną one wręczone podczas London Festival of Architecture.

Na finałowej liście znalazły się: Inset Hotel zaprojektowany przez Arup Associates, Brookfield Bug Buddies autorstwa Brookfield Europe i zespołu Pinnacle, Bumblebee City Nesters pracowni Fisher Tomlin, Inn Vertebrate zaproponwany przez MetaLanguage Design oraz Beevarian Anstel niemieckiego zespołu German Women in Property.
jjRPSYmqsAY18RyhtvRH7TGAguDV7Y3bt8PKfuCjx9GTxr9L3s97FyAlpMSz_fishertomlin.jpg
Propozycja Fisher Tomlin – Bumblebee City Nesters inspirowana jest wieżowcami Londynu. To pięć wież o wysokości od 90 do 120 centymetrów, wykonanych w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym drewna, kijów od mioteł i odpadów ogrodowych i budowlanych. Zostaną one wzniesione w West Smithfield.
67D7XyVHuohSJVRlbRDpqHnEedYbEmF4brnrdY7OxXh1WpcqmKR2SapTVsiU_metallanguage.jpg
Architektura Londynu była inspiracją także dla pracowni MetaLanguage Design. Zaproponowany przez nią „hotel” to wielokondygnacyjny budynek mieszkalny z różnej wielkości otworami, odpowiednimi dla różnych insektów. Jego konstrukcja zostanie wykonana z pochodzącego z recyklingu drewna, cegieł i odpadów znalezionych w najbliższym otoczeniu. Dziury zaś zostaną wypełnione ziemią i kamieniami pochodzącymi z miejsca przeznaczenia, czyli parku Bunhill Fields.
rlsy48FtLfJdzeYwM4RGZ9T7cjMPkXgIADLsO4NeZSpCWVEOlzXFSxqUoQfg_brookfieldeuropepinnacle.jpg
Zespół Brookfield Europe i Pinnacle, zaproponował z kolei obiekt łączący historię i nowoczesność. Powstanie on w Postman’s Park i będzie zbudowany z rur o różnej długości i przekroju, pochodzących z budowy Pinnacle’a. Zostaną one przymocowane do długiej liny wyrastającej z drewnianej podstawy. Strukturę wzmacniać będzie rama wykonana z prętów zbrojeniowych, pełniąca jednocześnie rolę stelażu dla pnączy.
CLXc5bkyFYrLIKQQYyqsgIABPz1yFrGKEdWPAagIp5c9xrhX7wxwlC56eNDk_germanwomeninproperty.jpg
Niemiecka grupa German Women in Property zaproponowała „zajazd” dla robaków w formie tradycyjnej, górskiej chaty. Miniaturowy, trzykondygnacyjny bawarski domek stanie w Clearly Garden. Do jego budowy wykorzystane zostaną cegły, spróchniałe deski, przesłonięte żaluzjami pudełka dla motylich kokonów oraz klocki z nawierconymi otworami dla biedronek.
MdgKg02js4HOQQZ0eMMw00aYXYeqwkz2fzP8nZPM9EgVipC1273IErJJ53GD_arup.jpg
Hotel zaprojektowany przez zespół firmy Arup powstanie w St Dunstan’s in the East. Jego fasadę tworzy seria drewnianych przegród, których układ bazuje na wykresie Woronoja. Podzielą one wnętrze obiektu na różnej wielkości „pokoje” o łącznej głębokości 500 metrów. Na dachu zaś pojawią się rośliny, które będą absorbowały wodę deszczową.
Ciekawe, co na to wszystko sami zainteresowani?

Zobacz projekty budek dla ptaków

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera