Londyn poświętuje - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Londyn poświętuje

 

Czas czytania: ~4 min


l3QQqMPtEnnfUTwM1aB3p9zMzA5kUeT0oUvjOfUC4mY77OwzgJzdDOzIQ1zt_lonhawkinsbrown-regent-street-oasis.jpg
Trzy weekendy, 16 dni, ponad 300 wydarzeń, gwiazdy światowej sceny architektonicznej i około 250 tysięcy spodziewanych gości. A do tego instalacje, pawilony i namioty wystawowe, debaty i dyskusje, pikniki i przyjęcia, zwiedzanie miasta pieszo, rowerem i statkiem. Tak w wielkim skrócie opisać można London Festival of Architecture (LFA), który rozpocznie się już za kilka dni.
vIZ1kbLjFyzlGCHRrv7nQ1oLyKbVVZPlMnll1zv7js1rupmXxvT6YWToTsfm_lonmoxon-architects-regent-street.jpg
LFA to wielkie święto architektury, które anektuje nie tylko muzea i galerie, ale rozlewa się na ulice, place i parki stolicy Anglii, przekształcając ją na kilkanaście dni w niekwestionowane centrum architektonicznego świata.

W tym roku LFA odbędzie się po raz czwarty. Pierwsza jego odsłona – jeszcze pod nazwą London Architecture Biennale (LAB) miała miejsce w 2004 r., a towarzyszące jej działania skupiały się na terenie Clerkenwell i ukierunkowane były przede wszystkim na publiczność i twórców lokalnych. Wkrótce jednak program został rozszerzony a nazwa zmieniona na London Festival of Architecture. Niezmienna pozostała jednak częstotliwość – festiwal nadal dobywa się co dwa lata. Tegoroczny trwać będzie od 19 czerwca do 4 lipca.

Londyński festiwal architektury obejmie niemal całe miasto, a jego tematyka inspirowana jest igrzyskami olimpijskimi, które miasto gościć będzie w 2012 r. Organizatorzy postanowili przyjrzeć się, jak urbaniści, architekci i lokalna społeczność uczestniczą w tworzeniu „gościnnego miasta” (hasłem festiwalu jest „Welcoming City”). Dlatego zapraszają szeroką publiczność do debaty nad sposobami, które mogą sprawić, że Londyn stanie się lepszym miejscem do życia, pracy i zabawy. Zaproszą także do eksplorowania miasta z przewodnikami – pieszo i na dwóch kółkach – żeby sprawdzić, co już udało się w nim zmienić.

W ramach festiwalu, jak co roku, w przestrzeni miejskiej pojawią się tymczasowe architektoniczne interwencje. Jedną z nich będą „hotele dla insektów”, o których już pisaliśmy. Będą wśród nich także „sceny mody” w domach handlowych przy Regent Street. Na czas festiwalu witryny najbardziej znanych sklepów przekształcą się w małe galerie – będą w nich prezentowane instalacje przygotowane przez wybrane we współpracy z RIBA pracownie architektoniczne. Tematyka prac miała być spójna z hasłem przewodnim całego festiwalu.

Projekty wykonali: pracownia Tonkin Liu dla domu Austin Reed, Sarah Wigglesworth Architects dla Anthropologie, Spacelab dla COS, Moxon Architects dla Banana Republic oraz i Hawkins/Brown dla Oasis.

Tonkin Liu zaproponował Austin Reed umieszczenie w witrynie dynamicznej, rzeźbiarskiej konstrukcji w formie mostu. Jej wykonana z lekkich materiałów, koronkowa powierzchnia pokazać ma, jak wiele łączy kształtowanie struktur w krawiectwie i architekturze (nie jest to temat nowy – paralele między architekturą i modą pokazywała już wystawa „Skin + Bones”, przygotowana w 2006 r. przez Museum of Contemporary Art w Los Angeles ).

Hawkins/Brown wspólnie z artystami Bobem i Robertą Smith inspirację dla swojej instalacji zaczerpnęli z nazwy domu handlowego, z którym współpracują, czyli Oasis. Jego witryny przekształcili w małą oazę w centrum miasta, umieszczając na niej donice z kwitnącą lawendą i ule.

Pracownia Sara Wigglesworth Architects z kolei odwołała się do modnego nurtu architektury z recyklingu i wykorzystała do budowy swojego obiektu niepotrzebne materiały. Na wystawie domu Anthropologie projektanci stworzyli świat przewrócony do góry nogami, w którym budynki stały się częścią garderoby, kołdry – chmurami.

Bardziej „technicznym” podejściem wykazało się natomiast biuro Spacelab. Zaprojektowana dla COS witryna to dynamiczna instalacja stworzona z kół zębatych i silników, które obracają umieszczone na nich kartonowe pudła, tworząc zmienne wzory i układy, które – w zamierzeniu architektów – naśladować mają związki między architekturą, modą i społeczeństwem. Moxon Architects z kolei eksperymentowali z płytami z półprzezroczystego tworzywa, z których stworzyli pofałdowaną ścianę poprzecinaną otworami, przez które można oglądać prezentowaną wewnątrz kolekcję mody.

Instalacje będą prezentowane już od 16 czerwca do końca festiwalu.

Szczegółowy program LFA na www.lfa2010.org
ZUriySiCPWTVjWX8rbddtkAAlcjtujAF2uddWQsfYAIc9Lh13DezDLLlzv5z_lontonkin-liu-regent-street-austin.jpg
8LXCmAdc9yXaZMQVkzbno0EBO1vflm9E1mu9VlftNxez0x7jyajZ3j3peSPg_lonsarah-wigglesworth-architects.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera