Londyn poświętuje - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Londyn poświętuje

 

Czas czytania: ~4 min


l3QQqMPtEnnfUTwM1aB3p9zMzA5kUeT0oUvjOfUC4mY77OwzgJzdDOzIQ1zt_lonhawkinsbrown-regent-street-oasis.jpg
Trzy weekendy, 16 dni, ponad 300 wydarzeń, gwiazdy światowej sceny architektonicznej i około 250 tysięcy spodziewanych gości. A do tego instalacje, pawilony i namioty wystawowe, debaty i dyskusje, pikniki i przyjęcia, zwiedzanie miasta pieszo, rowerem i statkiem. Tak w wielkim skrócie opisać można London Festival of Architecture (LFA), który rozpocznie się już za kilka dni.
vIZ1kbLjFyzlGCHRrv7nQ1oLyKbVVZPlMnll1zv7js1rupmXxvT6YWToTsfm_lonmoxon-architects-regent-street.jpg
LFA to wielkie święto architektury, które anektuje nie tylko muzea i galerie, ale rozlewa się na ulice, place i parki stolicy Anglii, przekształcając ją na kilkanaście dni w niekwestionowane centrum architektonicznego świata.

W tym roku LFA odbędzie się po raz czwarty. Pierwsza jego odsłona – jeszcze pod nazwą London Architecture Biennale (LAB) miała miejsce w 2004 r., a towarzyszące jej działania skupiały się na terenie Clerkenwell i ukierunkowane były przede wszystkim na publiczność i twórców lokalnych. Wkrótce jednak program został rozszerzony a nazwa zmieniona na London Festival of Architecture. Niezmienna pozostała jednak częstotliwość – festiwal nadal dobywa się co dwa lata. Tegoroczny trwać będzie od 19 czerwca do 4 lipca.

Londyński festiwal architektury obejmie niemal całe miasto, a jego tematyka inspirowana jest igrzyskami olimpijskimi, które miasto gościć będzie w 2012 r. Organizatorzy postanowili przyjrzeć się, jak urbaniści, architekci i lokalna społeczność uczestniczą w tworzeniu „gościnnego miasta” (hasłem festiwalu jest „Welcoming City”). Dlatego zapraszają szeroką publiczność do debaty nad sposobami, które mogą sprawić, że Londyn stanie się lepszym miejscem do życia, pracy i zabawy. Zaproszą także do eksplorowania miasta z przewodnikami – pieszo i na dwóch kółkach – żeby sprawdzić, co już udało się w nim zmienić.

W ramach festiwalu, jak co roku, w przestrzeni miejskiej pojawią się tymczasowe architektoniczne interwencje. Jedną z nich będą „hotele dla insektów”, o których już pisaliśmy. Będą wśród nich także „sceny mody” w domach handlowych przy Regent Street. Na czas festiwalu witryny najbardziej znanych sklepów przekształcą się w małe galerie – będą w nich prezentowane instalacje przygotowane przez wybrane we współpracy z RIBA pracownie architektoniczne. Tematyka prac miała być spójna z hasłem przewodnim całego festiwalu.

Projekty wykonali: pracownia Tonkin Liu dla domu Austin Reed, Sarah Wigglesworth Architects dla Anthropologie, Spacelab dla COS, Moxon Architects dla Banana Republic oraz i Hawkins/Brown dla Oasis.

Tonkin Liu zaproponował Austin Reed umieszczenie w witrynie dynamicznej, rzeźbiarskiej konstrukcji w formie mostu. Jej wykonana z lekkich materiałów, koronkowa powierzchnia pokazać ma, jak wiele łączy kształtowanie struktur w krawiectwie i architekturze (nie jest to temat nowy – paralele między architekturą i modą pokazywała już wystawa „Skin + Bones”, przygotowana w 2006 r. przez Museum of Contemporary Art w Los Angeles ).

Hawkins/Brown wspólnie z artystami Bobem i Robertą Smith inspirację dla swojej instalacji zaczerpnęli z nazwy domu handlowego, z którym współpracują, czyli Oasis. Jego witryny przekształcili w małą oazę w centrum miasta, umieszczając na niej donice z kwitnącą lawendą i ule.

Pracownia Sara Wigglesworth Architects z kolei odwołała się do modnego nurtu architektury z recyklingu i wykorzystała do budowy swojego obiektu niepotrzebne materiały. Na wystawie domu Anthropologie projektanci stworzyli świat przewrócony do góry nogami, w którym budynki stały się częścią garderoby, kołdry – chmurami.

Bardziej „technicznym” podejściem wykazało się natomiast biuro Spacelab. Zaprojektowana dla COS witryna to dynamiczna instalacja stworzona z kół zębatych i silników, które obracają umieszczone na nich kartonowe pudła, tworząc zmienne wzory i układy, które – w zamierzeniu architektów – naśladować mają związki między architekturą, modą i społeczeństwem. Moxon Architects z kolei eksperymentowali z płytami z półprzezroczystego tworzywa, z których stworzyli pofałdowaną ścianę poprzecinaną otworami, przez które można oglądać prezentowaną wewnątrz kolekcję mody.

Instalacje będą prezentowane już od 16 czerwca do końca festiwalu.

Szczegółowy program LFA na www.lfa2010.org
ZUriySiCPWTVjWX8rbddtkAAlcjtujAF2uddWQsfYAIc9Lh13DezDLLlzv5z_lontonkin-liu-regent-street-austin.jpg
8LXCmAdc9yXaZMQVkzbno0EBO1vflm9E1mu9VlftNxez0x7jyajZ3j3peSPg_lonsarah-wigglesworth-architects.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera