Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Efektowy umiar

 

Czas czytania: ~2 min


hS7gHRouTYcGkHx2dKYCXINwvienuucAR3pRjBzX7tSBwSqm0rzJTGfUHoH5_neues-museum-1.jpg
Uwagę publiczności przyciągają zazwyczaj spektakularne budynki imponujące nowatorskimi formami i najeżone nowinkami technologicznymi. Tymczasem prawdziwym kunsztem architekci mogą się wykazać także przebudowując stare obiekty, kiedy o mistrzostwie świadczy nade wszystko umiar, wyczucie i rozwaga powstrzymujące przed zbyt daleko idącą, megalomańską ingerencją.
m1nt2a4tWbbZZ5p5xQrhmnYsZ3aDhmN5NdAkUVGsi4qEtyfewQ8Ncdf5uEm7_neues-museum-2.jpg
Jedną z najlepszych tego typu realizacji w ostatnich latach jest bez wątpienia przebudowa Neues Museum w Berlinie, przeprowadzona według projektu Davida Chipperfielda. Właśnie otrzymała ona Grand Prix w konkursie European Heritage Award 2010 organizowanym przez organizację Europa Nostra.

Nagrody przyznawane przez Europa Nostra mają wyróżniać najlepsze w Europie osiągnięcia służące zachowaniu dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu – architektonicznego, artystycznego, archeologicznego i krajobrazowego. Nagradzane są najbardziej innowacyjne programy badawcze i edukacyjne, a szczególną uwagę zwraca się na projekty konserwatorskie.

Ogłaszając werdykt jurorzy podkreślili, że są pod ogromnym wrażeniem transformacji Neues Musem, zachowującej i przywracającej historyczną strukturę zrujnowanego budynku: „Projekt został przeprowadzony z wielką sprawnością i elegancją, tworząc niezwykły i zachwycający przykład subtelnego połączenia współczesnej architektury z rekonstrukcją oryginalnej struktury”.

Zwycięzcy edycji 2010 zostali wybrani spośród 139 kandydatów z 26 krajów. Wyniki zostały ogłoszone 10 czerwca podczas corocznego kongresu Europa Nostra w Stambule w Turcji.

Otwarte 17 października 2009 r. Neues Museum mieści się zaprojektowanym przez Friedricha Augusta Stülera XIX-wiecznym gmachu w centrum Berlina, na Wyspie Muzeów. Działało od 1855 do 1939 r., kiedy to zostało zamknięte. Budynek poważnie ucierpiał podczas bombardowań i choć po wojnie podjęto kilka prób odbudowy, nie została ona doprowadzona do końca. Wreszcie, w 1997 r., ogłoszono konkurs na projekt przebudowy i modernizacji budynku, w którym zwyciężyła pracowania Davida Chipperfielda we współpracy z Julianem Harrapem. Zgodnie z ich projektem, w zachowaną strukturę – oryginalne ceglane ściany, schody, układ pomieszczeń – wpisano nowe elementy architektoniczne, min. pomieszczenia ekspozycyjne zbudowane z betonowych prefabrykatów połączonych z saksońskim marmurem. Z tych samych materiałów powstała nowa główna klatka schodowa, której forma nawiązuje do oryginalnej, ale nie jest jej kopią. Podczas przebudowy zachowano widoczne w ścianach dziury po kulach, będące śladem pamięci o losach budynku.

Neues Museum stało się nowym domem dla kolekcji sztuki egipskiej, w tym papirusów, muzeum prehistorii i wczesnej historii a także klasycznej sztuki antyku.

Zobacz wirtualną wycieczkę po wnętrzach Neues Museum
BlRTmCGE5wyybO0zJXV9C3rGBoAPuATbdmGmqSZNECnh7Eq1Mla0Jrc6vHvv_neues-museum-3.jpg
FXYFwGuF2X9tS1bzpmvC4bdG12YHwgQ8tOcGXUZMK5k26iWjrGgmVY3VXTqZ_neues-museum-4.jpg
0EUmEtvGaSdBGptBtAvfnIQhxGBCckGT4JioVieuGWVsTV2vWmlcQaoVlwNz_neues-museum-5.jpg
TqfzFePfAoadMqI4UYn77bLajop6VnSf9ZwexyY1cssGmrxPTe7sTU9Gt9fD_neues-museum-6.jpg
2Ib2tzEBj9Ww8UoVGop1uNkmYQmtuzKBuHDcdfPvVeQrXA9cb3AUMLQ0M9Tm_neues-museum-7.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera