Efektowy umiar - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Efektowy umiar

 

Czas czytania: ~2 min


hS7gHRouTYcGkHx2dKYCXINwvienuucAR3pRjBzX7tSBwSqm0rzJTGfUHoH5_neues-museum-1.jpg
Uwagę publiczności przyciągają zazwyczaj spektakularne budynki imponujące nowatorskimi formami i najeżone nowinkami technologicznymi. Tymczasem prawdziwym kunsztem architekci mogą się wykazać także przebudowując stare obiekty, kiedy o mistrzostwie świadczy nade wszystko umiar, wyczucie i rozwaga powstrzymujące przed zbyt daleko idącą, megalomańską ingerencją.
m1nt2a4tWbbZZ5p5xQrhmnYsZ3aDhmN5NdAkUVGsi4qEtyfewQ8Ncdf5uEm7_neues-museum-2.jpg
Jedną z najlepszych tego typu realizacji w ostatnich latach jest bez wątpienia przebudowa Neues Museum w Berlinie, przeprowadzona według projektu Davida Chipperfielda. Właśnie otrzymała ona Grand Prix w konkursie European Heritage Award 2010 organizowanym przez organizację Europa Nostra.

Nagrody przyznawane przez Europa Nostra mają wyróżniać najlepsze w Europie osiągnięcia służące zachowaniu dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu – architektonicznego, artystycznego, archeologicznego i krajobrazowego. Nagradzane są najbardziej innowacyjne programy badawcze i edukacyjne, a szczególną uwagę zwraca się na projekty konserwatorskie.

Ogłaszając werdykt jurorzy podkreślili, że są pod ogromnym wrażeniem transformacji Neues Musem, zachowującej i przywracającej historyczną strukturę zrujnowanego budynku: „Projekt został przeprowadzony z wielką sprawnością i elegancją, tworząc niezwykły i zachwycający przykład subtelnego połączenia współczesnej architektury z rekonstrukcją oryginalnej struktury”.

Zwycięzcy edycji 2010 zostali wybrani spośród 139 kandydatów z 26 krajów. Wyniki zostały ogłoszone 10 czerwca podczas corocznego kongresu Europa Nostra w Stambule w Turcji.

Otwarte 17 października 2009 r. Neues Museum mieści się zaprojektowanym przez Friedricha Augusta Stülera XIX-wiecznym gmachu w centrum Berlina, na Wyspie Muzeów. Działało od 1855 do 1939 r., kiedy to zostało zamknięte. Budynek poważnie ucierpiał podczas bombardowań i choć po wojnie podjęto kilka prób odbudowy, nie została ona doprowadzona do końca. Wreszcie, w 1997 r., ogłoszono konkurs na projekt przebudowy i modernizacji budynku, w którym zwyciężyła pracowania Davida Chipperfielda we współpracy z Julianem Harrapem. Zgodnie z ich projektem, w zachowaną strukturę – oryginalne ceglane ściany, schody, układ pomieszczeń – wpisano nowe elementy architektoniczne, min. pomieszczenia ekspozycyjne zbudowane z betonowych prefabrykatów połączonych z saksońskim marmurem. Z tych samych materiałów powstała nowa główna klatka schodowa, której forma nawiązuje do oryginalnej, ale nie jest jej kopią. Podczas przebudowy zachowano widoczne w ścianach dziury po kulach, będące śladem pamięci o losach budynku.

Neues Museum stało się nowym domem dla kolekcji sztuki egipskiej, w tym papirusów, muzeum prehistorii i wczesnej historii a także klasycznej sztuki antyku.

Zobacz wirtualną wycieczkę po wnętrzach Neues Museum
BlRTmCGE5wyybO0zJXV9C3rGBoAPuATbdmGmqSZNECnh7Eq1Mla0Jrc6vHvv_neues-museum-3.jpg
FXYFwGuF2X9tS1bzpmvC4bdG12YHwgQ8tOcGXUZMK5k26iWjrGgmVY3VXTqZ_neues-museum-4.jpg
0EUmEtvGaSdBGptBtAvfnIQhxGBCckGT4JioVieuGWVsTV2vWmlcQaoVlwNz_neues-museum-5.jpg
TqfzFePfAoadMqI4UYn77bLajop6VnSf9ZwexyY1cssGmrxPTe7sTU9Gt9fD_neues-museum-6.jpg
2Ib2tzEBj9Ww8UoVGop1uNkmYQmtuzKBuHDcdfPvVeQrXA9cb3AUMLQ0M9Tm_neues-museum-7.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera