Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Solar engine

 

Czas czytania: ~2 min


RiZq0tSs2QZlRr2zMDRZBQWo6YDEGT06BJzpzyVWEsbiMmlBzO7jYnpevWt6_sd-europe-lumenhaus.jpg
Coroczny konkurs Solar Decathlon to dla studentów architektury z całego świata szansa, by zmierzyć się z niełatwym zadaniem zaprojektowania i zrealizowania superekologicznego, a przy tym funkcjonalnego i ciekawego pod względem formalnym domu. Tegoroczną edycję, która odbyła się w Madrycie, wygrał zespół studentów z Virginia Polytechnic Institute & State University – Virginia Tech.
SgYYQM6bceQ0pQLztttXym0bpugwO0eekTaDq3lU2IeBE8rZD1CS5yTXPOae_sd-europe-lumenhaus-4.jpg
Zadaniem uczestniczących w konkursie młodych architektów jest wzniesienie prototypu domu zbudowanego z prefabrykatów i zasilanego energią słoneczną. Powstające na Solar Decathlon budynki mają być dowodem na to, że możliwe jest łatwe i szybkie, a przy tym całkowicie ekologiczne budownictwo. Warunek jest w tym przypadku jeden – trzeba zainwestować w technologie solarne.

W madryckich warsztatach wzięło udział ponad tysiąc studentów, którzy stworzyli 16 modelowych domów. Zwycięski – Lumenhouse – zyskał uznanie połączeniem prostoty formalnej nawiązującej do tradycji Bauhasu z nowoczesnymi technologiami.

Dom jest stosunkowo niewielki – ma 75 metrów kwadratowych powierzchni i, jak zapewniają autorzy projektu, można go bez problemu zapakować na przyczepę i zabrać w dowolne miejsce. Jednocześnie, wnętrze zostało zagospodarowane niezwykle efektywnie, by maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń. W centralnym punkcie domu znajduje się łazienka, wokół której umieszczono sypialnie, kuchnię i pokój dzienny. Większość mebli zaprojektowano tak, by można je było schować i zaadaptować pomieszczenia do innych celów.

Dom został przystosowany do różnych warunków atmosferycznych – przeszklone elewacje są przesłonięte ruchomymi, perforowanymi ekranami, które automatycznie zasuwają się, kiedy na zewnątrz jest za gorąco lub psuje się pogoda. Dzięki wyciętym w nich otworom, chroniąc dom nie odcinają dopływu światła słonecznego do wnętrz. Na dachu umieszczono kolektory słoneczne, produkujące energię zasilającą pompę grzewczą.

Zastosowany system ogrzewania wykorzystuje energię słoneczną i geotermalną, co zapewnia mu maksymalną efektywność. Zintegrowany system kontroli pozwala na sterowanie systemem oświetlenia i ogrzewania za pomocą iPhone’a lub programu, w który wyposażony jest dom. Można także dowolnie zmieniać kolor światła dzięki zaawansowanemu systemowi LED.

Zobacz film

Drugie miejsce zajęli studenci University of Applied Sciences w Rosenheim, trzecie - University of Applied Sciences ze Stuttgartu.

Poprzednią edycję Solar Decathlon, która odbyła się w Waszyngtonie, wygrała niemiecka drużyna z Technische Universität Darmstadt
9wRHQsTE9HETamMoCbOFyk7OGAsro0MkmDtCYLgsgXkNt4Ir41gbgMCJFsYB_sd-europe-lumenhaus-5.jpg
iRfkpWwvLxn9xFDWLKqCH3i4pghvqbJBbJSSAjFTck3sWB0iHfEaWhZbLfzo_sd-europe-lumenhaus-6.jpg
6JKs6nMCaeHtxHUslcPy1xkFFGquYuQK6Js0Dp4w8R1gdpvpaySszl7eRny4_sd-europe-lumenhaus-7.jpg
4fvGBJZHoagS4XuYBiUzFkX6FwbQ2u4HQdjY1i9zSiPmxLpEBI0f9GZgRMyB_lumenhaus-2.jpg
uz45eRYV8HZLqb3y1lCaYvQF3JXhJZidEboRs9PzWqrNSbkuDDgG031waAxC_lumenhaus-dual-shading-system.jpg
ZbmMwqCMIhFeAzsXB1IwWHPTspT1bz8QkpqbIVrxtBoFwGrTFC0nikxNPWSJ_lumenhaus-system-diagram.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera