OMA w Wenecji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


OMA w Wenecji

 

Czas czytania: ~2 min


BtqjAyPc5clxmrxiTbMXtANx2vK8ZWgl9gOvdMna3ekX5cRmv8yUYyT5DlZV_omafondaco-dei-tedeschi.jpg
Podczas ceremonii otwarcia tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, która będzie miała miejsce 29 sierpnia, Rem Koolhaas odbierze Złotego Lwa za osiągnięcia życia. Na 12 Międzynarodowej Wystawie Architektonicznej będzie też można zobaczyć wiele projektów powstałych w jego pracowni i realizowanych na całym świecie (w tym projekt dla Wenecji) oraz instalację „Preservation”.
tk5WCn6AhYzrayUu7h6jYu0o6RPm0fFIKPtCFcMypjaxsEwXFAv9YhmTJk74_omawest-kowloon.jpg
Instalacja OMA, która zajmie dwa duże pomieszczenia w Palazzo delle Esposizioni, będzie dotyczyć problemu konserwacji w architekturze i urbanistyce. Złożą się na nią obiekty i fotografie, analizy rozwoju zachowanych historycznych obszarów miejskich i naturalnych oraz materiał podsumowujący pracę OMA na przestrzeni ostatnich 35 lat. „Preservation” ma podjąć nie dość często poruszany temat konserwacji jako jednego z pilniejszych problemów w ramach i poza granicami architektury.

Na weneckiej wystawie zostanie także zaprezentowany nowy projekt OMA dla miasta-gospodarza biennale, ściśle wiążący się z kwestią konserwacji – przebudowa Fondaco dei Teddeschi, czyli dawnej siedziby faktorii i urzędu celnego należącej do rodziny Benettonów od 1228 r. Budynek położony w centrum miasta, w sąsiedztwie mostu Riatlo, zostanie przekształcony w dom towarowy z bogatym programem kulturalnym, przy czym zachowana zostanie historyczna sylweta budynku.

Z kolei na innej wystawie w ramach Biennale – zorganizowanej przez Instytut Architektury i Radę Rozwoju Kultury w Hong Kongu ekspozycji „Quotidian Architectures” – zaprezentowany zostanie plan urbanistyczny przygotowany przez OMA dla dzielnicy kulturalnej West Kowloon w Hong Kongu. Projekt jest elementem starań rządu o przekształcenie tego miasta w liczący się na świecie ośrodek kulturalny i finansowy. Propozycja OMA zakłada stworzenie na tym terenie zespołu obiektów kulturalnych, które stanąć mają przy Wybrzeżu Wiktorii. Rem Koolhaas będzie uczestniczył w towarzyszącym wystawie forum dyskusyjnym poświeconym konkursowi „Hong Kong Arts: Imagining the Future”.

Z kolei współpracownik Koolhaasa, Reiner de Graaf, weźmie udział w sympozjum „Rethinking Education”, organizowanym przez OMA i Strelka Institute – instytucję powołaną niedawno w Moskwie i pełniącą funkcję platformy badań nad architekturą, dla której OMA i jej think tank AMO stworzyły program edukacyjny.

Biennale Architektury trwać będzie od 29 sierpnia do 21 listopada 2010 r.

Fot: OMA

Zobacz także: Wenecja rozdaje zaszczyty

Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera