Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


OMA w Wenecji

 

Czas czytania: ~2 min


BtqjAyPc5clxmrxiTbMXtANx2vK8ZWgl9gOvdMna3ekX5cRmv8yUYyT5DlZV_omafondaco-dei-tedeschi.jpg
Podczas ceremonii otwarcia tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, która będzie miała miejsce 29 sierpnia, Rem Koolhaas odbierze Złotego Lwa za osiągnięcia życia. Na 12 Międzynarodowej Wystawie Architektonicznej będzie też można zobaczyć wiele projektów powstałych w jego pracowni i realizowanych na całym świecie (w tym projekt dla Wenecji) oraz instalację „Preservation”.
tk5WCn6AhYzrayUu7h6jYu0o6RPm0fFIKPtCFcMypjaxsEwXFAv9YhmTJk74_omawest-kowloon.jpg
Instalacja OMA, która zajmie dwa duże pomieszczenia w Palazzo delle Esposizioni, będzie dotyczyć problemu konserwacji w architekturze i urbanistyce. Złożą się na nią obiekty i fotografie, analizy rozwoju zachowanych historycznych obszarów miejskich i naturalnych oraz materiał podsumowujący pracę OMA na przestrzeni ostatnich 35 lat. „Preservation” ma podjąć nie dość często poruszany temat konserwacji jako jednego z pilniejszych problemów w ramach i poza granicami architektury.

Na weneckiej wystawie zostanie także zaprezentowany nowy projekt OMA dla miasta-gospodarza biennale, ściśle wiążący się z kwestią konserwacji – przebudowa Fondaco dei Teddeschi, czyli dawnej siedziby faktorii i urzędu celnego należącej do rodziny Benettonów od 1228 r. Budynek położony w centrum miasta, w sąsiedztwie mostu Riatlo, zostanie przekształcony w dom towarowy z bogatym programem kulturalnym, przy czym zachowana zostanie historyczna sylweta budynku.

Z kolei na innej wystawie w ramach Biennale – zorganizowanej przez Instytut Architektury i Radę Rozwoju Kultury w Hong Kongu ekspozycji „Quotidian Architectures” – zaprezentowany zostanie plan urbanistyczny przygotowany przez OMA dla dzielnicy kulturalnej West Kowloon w Hong Kongu. Projekt jest elementem starań rządu o przekształcenie tego miasta w liczący się na świecie ośrodek kulturalny i finansowy. Propozycja OMA zakłada stworzenie na tym terenie zespołu obiektów kulturalnych, które stanąć mają przy Wybrzeżu Wiktorii. Rem Koolhaas będzie uczestniczył w towarzyszącym wystawie forum dyskusyjnym poświeconym konkursowi „Hong Kong Arts: Imagining the Future”.

Z kolei współpracownik Koolhaasa, Reiner de Graaf, weźmie udział w sympozjum „Rethinking Education”, organizowanym przez OMA i Strelka Institute – instytucję powołaną niedawno w Moskwie i pełniącą funkcję platformy badań nad architekturą, dla której OMA i jej think tank AMO stworzyły program edukacyjny.

Biennale Architektury trwać będzie od 29 sierpnia do 21 listopada 2010 r.

Fot: OMA

Zobacz także: Wenecja rozdaje zaszczyty

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłosiły wyniki konkursu ...

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera