Na wieś wrócisz - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Na wieś wrócisz

 

Czas czytania: ~3 min


SXe4ziDQykO7yv11LNrF8Q6Zw6feJP023rQfq0RdIXTNl1Mz41gL3xooKPAv_oma-wkcd.jpg
Eksperymentalne muzeum, wioska teatralna i amfiteatr na 15 tysięcy widzów. To tylko niektóre z elementów, jakie mogą powstać w ramach nowej dzielnicy kulturalnej w Hong Kongu. Koncepcję OMA dla West Kowloon City District będzie można zobaczyć na Biennale Architektury w Wenecji.
VPRGhCat0JhTXiKJ2G1yNA5LUbr1KEbK5Y6nb3H5dz6L6Q7V4jtcBdfnen5R_oma-wkcd-2.jpg
Na 40-hektarowej działce powstać mają trzy „wioski” otoczone bujną tropikalną roślinnością nowego miejskiego zieleńca, stanowiącego kontynuację istniejącego parku Kowloon. Jak wyjaśnia Rem Koolhaas: „Wykorzystanie modelu wioski – typologii, która jest dobrze znana wszystkim mieszkańcom Hong Kongu – jako bazy naszego planu pozwoliło podzielić potężną skalę nowej dzielnicy kulturalnej na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu i percepcji jednostki, a także wykreowanie głębszych powiązań z Kowloon i jego intensywnym życiem miejskim, które będzie zasilało WKCD”.

Na potrzeby projektu, w 2009 r. powołana została filia OMA w Hong Kongu, mająca umożliwić lepsze poznanie lokalnych uwarunkowań i przeprowadzenie konsultacji ze znającymi tamtejszy rynek ekspertami w dziedzinie kultury i finansów. Na podstawie tych badań powstał urbanistyczny plan dzielnicy, która ma koncentrować artystyczne i kulturalne życie miasta, ale jednocześnie być miejscem przyjaznym do życia. Zaprojektowane w ramach nowego zespołu obiekty mieścić będą rozbudowany program funkcjonalny obejmujący wszystkie etapy procesu twórczego – od edukacji, przez pracownie artystyczne i sale prób, po produkcję i prezentację sztuki.

Jednym z głównych elementów projektu OMA jest ulokowane we wschodniej części kompleksu M+, czyli eksperymentalne muzeum, którego przestrzeń stworzą nakładające się na siebie strefy poświęcone sztukom plastycznym, filmowi, designowi i kulturze popularnej. Częścią M+ ma być Fabryka Sztuki mieszcząca sale edukacyjne, pracownie artystów, hotel i sklepy, pod muzeum zaś znajdzie się Centrum Wystawiennicze, będące miejscem licytacji i konferencji. Budynek muzeum będzie skomunikowany z parkiem i otoczeniem za pomocą mostów dla pieszych.

Centralną część nowej dzielnicy zajmie rynek pomyślany jako kontynuacja deptaków Kowloon, z małymi lokalami rozrywkowymi, sklepami, restauracjami, handlem ulicznym, pracowniami artystycznymi i galeriami. Powstanie przy nim również teatr Xiqu i połączona z nim szkoła oraz kino zarezerwowane dla produkcji przemysłu filmowego Hong Kongu.

W zachodniej części WKCD, nad Zatoką Wiktorii, powstanie Wioska Teatralna – sieć czterech połączonych przestrzeni dla sztuk performatywnych: teatr muzyczny, uliczny, teatr wielki i sala koncertowa. Natomiast w parku między wschodnią i centralną „wioską” znajdzie się otwarty amfiteatr dla 15 tysięcy widzów, którego projekt bazuje na modelu starożytnych teatrów greckich i rzymskich. Będzie on miejscem dużych imprez plenerowych, np. obchodów Nowego Roku.

Wszystkie trzy wioski otoczone będą bujną roślinnością płynnie przechodzącą w park Kowloon i tworzącą razem z nim największą zieloną przestrzeń publiczną w Hong Kongu. Park Nowego Horyzontu będzie mieścił zarówno strefę komercyjną, jak i rekreacyjną ze stawami, łąkami, a nawet wspólnym, miejskim ogrodem uprawnym.
Koncepcja OMA to jedna z trzech propozycji konkursowych, spośród których wyłoniony zostanie ostateczny projekt WKCD. Autorami dwóch pozostałych są: biuro Normana Fostera oraz Rocco Design Architects z Hong Kongu.

Zobacz także: OMA w Wenecji
A49bOSqtXFSCZ8WUa3DhN8HyV3oLR1uWOTN1QH8Ars1QTX53etb70PcyQR2i_oma-wkcd-3.jpg
Vd31ktJ1X9z8hBj8TIFie65JvkIBIDoG2lueSDHxnHgdNDw6iramEoJHD2cV_oma-wkcd-4.jpg
ENnGO25phgGBB8BxgXM1x3ubBppVUHhB0zNgCTTniGTL9oPRjwPOZkAIZU2T_oma-wkcd-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera