Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Na wieś wrócisz

 

Czas czytania: ~3 min


SXe4ziDQykO7yv11LNrF8Q6Zw6feJP023rQfq0RdIXTNl1Mz41gL3xooKPAv_oma-wkcd.jpg
Eksperymentalne muzeum, wioska teatralna i amfiteatr na 15 tysięcy widzów. To tylko niektóre z elementów, jakie mogą powstać w ramach nowej dzielnicy kulturalnej w Hong Kongu. Koncepcję OMA dla West Kowloon City District będzie można zobaczyć na Biennale Architektury w Wenecji.
VPRGhCat0JhTXiKJ2G1yNA5LUbr1KEbK5Y6nb3H5dz6L6Q7V4jtcBdfnen5R_oma-wkcd-2.jpg
Na 40-hektarowej działce powstać mają trzy „wioski” otoczone bujną tropikalną roślinnością nowego miejskiego zieleńca, stanowiącego kontynuację istniejącego parku Kowloon. Jak wyjaśnia Rem Koolhaas: „Wykorzystanie modelu wioski – typologii, która jest dobrze znana wszystkim mieszkańcom Hong Kongu – jako bazy naszego planu pozwoliło podzielić potężną skalę nowej dzielnicy kulturalnej na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu i percepcji jednostki, a także wykreowanie głębszych powiązań z Kowloon i jego intensywnym życiem miejskim, które będzie zasilało WKCD”.

Na potrzeby projektu, w 2009 r. powołana została filia OMA w Hong Kongu, mająca umożliwić lepsze poznanie lokalnych uwarunkowań i przeprowadzenie konsultacji ze znającymi tamtejszy rynek ekspertami w dziedzinie kultury i finansów. Na podstawie tych badań powstał urbanistyczny plan dzielnicy, która ma koncentrować artystyczne i kulturalne życie miasta, ale jednocześnie być miejscem przyjaznym do życia. Zaprojektowane w ramach nowego zespołu obiekty mieścić będą rozbudowany program funkcjonalny obejmujący wszystkie etapy procesu twórczego – od edukacji, przez pracownie artystyczne i sale prób, po produkcję i prezentację sztuki.

Jednym z głównych elementów projektu OMA jest ulokowane we wschodniej części kompleksu M+, czyli eksperymentalne muzeum, którego przestrzeń stworzą nakładające się na siebie strefy poświęcone sztukom plastycznym, filmowi, designowi i kulturze popularnej. Częścią M+ ma być Fabryka Sztuki mieszcząca sale edukacyjne, pracownie artystów, hotel i sklepy, pod muzeum zaś znajdzie się Centrum Wystawiennicze, będące miejscem licytacji i konferencji. Budynek muzeum będzie skomunikowany z parkiem i otoczeniem za pomocą mostów dla pieszych.

Centralną część nowej dzielnicy zajmie rynek pomyślany jako kontynuacja deptaków Kowloon, z małymi lokalami rozrywkowymi, sklepami, restauracjami, handlem ulicznym, pracowniami artystycznymi i galeriami. Powstanie przy nim również teatr Xiqu i połączona z nim szkoła oraz kino zarezerwowane dla produkcji przemysłu filmowego Hong Kongu.

W zachodniej części WKCD, nad Zatoką Wiktorii, powstanie Wioska Teatralna – sieć czterech połączonych przestrzeni dla sztuk performatywnych: teatr muzyczny, uliczny, teatr wielki i sala koncertowa. Natomiast w parku między wschodnią i centralną „wioską” znajdzie się otwarty amfiteatr dla 15 tysięcy widzów, którego projekt bazuje na modelu starożytnych teatrów greckich i rzymskich. Będzie on miejscem dużych imprez plenerowych, np. obchodów Nowego Roku.

Wszystkie trzy wioski otoczone będą bujną roślinnością płynnie przechodzącą w park Kowloon i tworzącą razem z nim największą zieloną przestrzeń publiczną w Hong Kongu. Park Nowego Horyzontu będzie mieścił zarówno strefę komercyjną, jak i rekreacyjną ze stawami, łąkami, a nawet wspólnym, miejskim ogrodem uprawnym.
Koncepcja OMA to jedna z trzech propozycji konkursowych, spośród których wyłoniony zostanie ostateczny projekt WKCD. Autorami dwóch pozostałych są: biuro Normana Fostera oraz Rocco Design Architects z Hong Kongu.

Zobacz także: OMA w Wenecji
A49bOSqtXFSCZ8WUa3DhN8HyV3oLR1uWOTN1QH8Ars1QTX53etb70PcyQR2i_oma-wkcd-3.jpg
Vd31ktJ1X9z8hBj8TIFie65JvkIBIDoG2lueSDHxnHgdNDw6iramEoJHD2cV_oma-wkcd-4.jpg
ENnGO25phgGBB8BxgXM1x3ubBppVUHhB0zNgCTTniGTL9oPRjwPOZkAIZU2T_oma-wkcd-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera